جلسه ی آموزشی خصوصی مسافران روز یکشنبه 95/11/10 (وادی ششم و تاثیر آن روی من)
دوشنبه 11 بهمن 1395 ساعت 21:15 | نوشته ‌شده به دست مسافر مجتبی | ( نظرات )

به نام قدرت مطلق الله

روز یکشنبه مورخ ۱۰ بهمن ۹۵ جلسه پنجم از دور نهم كارگاه های آموزشی خصوصی مسافران كنگره ۶۰ منطقه خمینی شهر شعبه امین گلی؛ به نگهبانی مسافر اصغر ، استادی مسافر کمک راهنما امیر حسین و دبیری مسافر رحیم  با دستور جلسه ی

حکم عقل را در قالب فرمانروای بزرگ کاملاً اجرا کنیم"

رأس ساعت ۱۷ شروع بکار نمود.

ما خوبی و بدی‌ها را می‌شناسیم و معمولاً ارزش‌ها و ضد ارزش‌ها را تشخیص می‌دهیم، اگر بتوانیم آن‌ها را به اجرا درآوریم و کارهای خوب انجام دهیم و به سمت ارزش‌ها حرکت کنیم یعنی نزدیک شده‌ایم به‌ فرمان عقل و اگر نتوانیم به اجرا درآوریم، یعنی که از فرمان عقل دور هستیم.

در ادامه ی مطلب بخوانید

سخنان استاد:

حکم عقل را در قالب فرمانروای بزرگ کاملاً اجرا کنیم

عقل در صور پنهان ما حکم یک فرمانروا را دارد و در فصل وادی به ما می‌گوید که ما طوری باید عمل، تمرین و کوشش بکنیم که حکم این فرمانروا، سریع و فوری اجرا بشود. مثلاً در کشوری یک فرمانروا فرمانی را صادر می‌کند، ولی خیلی سریع این فرمان را اجرا نمی‌کنند، خیلی به آن فرمان اهمیت نمی‌دهند این یعنی که آن فرمانروا اقتدار لازم را ندارد. ولی در کشور یکدیگر، وقتی‌که فرمانروای آن کشور یک فرمانی را صادر می‌کند، بلافاصله و سریع آن حکم اجرا می‌شود و هیچ شخصی جرئت نمی‌کند که آن فرمان را یک دقیقه دیرتر اجرا کند.

و ما در مورد عقل، باید همین کار را انجام بدهیم؛ یعنی باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی و حرکت بکنیم که عقل ما به این قدرت برسد و فرمانروایی قاطع و کامل بشود. خوب در کنگره ما بیشتر در مورد صور پنهان صحبت می‌کنیم و وقتی‌که در مورد یکی از اعضای صور پنهان که عقل است صحبت می‌شود، یک سری از اعضای دیگر را هم باید بشناسیم، مثل نفس، حس، روح، جن و... این‌ها همه پیش‌نیازهایی است که ما باید در مورد آن‌ها به دانایی برسیم تا بتوانیم برداشت بهتری نسبت به عقل داشته باشیم.

عقل یکی از پارامترهای خیلی سرنوشت سازی در حیاط ما است که اگر بخواهیم به ریشه‌ی کلمه‌ی آن‌یک اشاره‌ای داشته باشیم، عقل از کلمه‌ی عقال می‌آید و عقال آن زانوبند شتر یا آن افساری است که از بینی شتر عبور می‌دهند که بتوانند به شتر فرمان بدهند و این کلمه‌ی عقال ازآنجا گرفته‌شده است. در وادی این‌گونه شروع می‌شود که عقل در تکامل، مانند ماشین که تابع خود می‌باشد، یعنی این‌که اگر ما پیش‌نیازهای عقل (آن چیزهایی که عقل احتیاج دارد) را فراهم بکنیم، استارت اولیه را که بزنیم، اطلاعات اولیه را به آن برسانیم بقیه‌ی کارها را خود عقل به‌صورت اتوماتیک انجام می‌دهد.

مثل یک ماشین که ما استارت می‌زنیم و بقیه‌ی کار را خود موتور ماشین انجام می‌دهد. در عقل هم به همین صورت می‌باشد اگر ما اطلاعات درستی به عقل بدهیم و حسمان را صحیح و سالم نگهداری کنیم، آن شو شود برای ما ایجاد می‌شود؛ اما شو شود ما در این حیاط به زمان احتیاج دارد ولی در حیاط‌های بعدی، همان‌طور که در کتاب هم آمده است آخرین مراحل آرایش جسم فرمان فکر و عقل است که پس از انتقال پیرامون بعد خویش ایجاد تصاویر مجازی می‌کند؛ یعنی به‌محض این‌که به چیزی فکر کنی آن چیز برای شما آماده می‌شود.

 حالا اگر بخواهیم راحت‌تر و آسان‌تر در مورد فرمان عقل صحبت بکنیم، این است که ما خوبی و بدی‌ها را می‌شناسیم و معمولاً ارزش‌ها و ضد ارزش‌ها را تشخیص می‌دهیم، اگر بتوانیم که آن‌ها را به اجرا دربیاوریم و کارهای خوب انجام بدهیم و به سمت ارزش‌ها حرکت بکنیم این می‌شود فرمان عقل، نزدیک شده‌ایم به‌فرمان عقل و اگر نتوانیم به اجرا دربیاوریم، یعنی که از فرمان عقل دور هستیم.

حالا برای این‌که ما بتوانیم به یک موضوع به این مهمی برسیم، بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین ماشین‌ها را که در نظر بگیریم، آن‌ها از یک سری چرخ‌دنده‌ها و پیچ و مهره‌های خیلی ساده و جزئی درست‌شده‌اند و به وجود آمده است. فرمان عقل هم بااین‌همه پیچیدگی از همین فرمان‌های ریز و کوچک درست‌شده است، یعنی کارهایی که ما می‌توانیم را باید بگوییم و اجرا بکنیم. نباید یک صحبتی را بگوییم که برای ما قابل‌اجرا نباشد. از ساده‌ترین و جزئی‌ترین موارد و مسائلی که می‌توانیم انجام دهیم شروع نماییم مثل نظافت، بردن آشغال‌ها، کمک کردن در خانه و... و این کارها فرمان عقل است که در جهت ارزش‌ها می‌باشد.

یکی از موضوعات دیگر که در وادی ششم به آن اشاره می‌شود، این است که جایگاه عقل در مغز نیست. مغز یک اپراتور یا یک واسطه بین صور پنهان و صور آشکار انسان می‌باشد؛ یعنی مغز مطالب و مسائل را از صور پنهان به صور آشکار ما انتقال می‌دهد.

مسئله‌ی دیگر این است که عقل با مرگ از بین نمی‌رود؛ یعنی اگر جایگاه عقل در مغز می‌بود و با مرگ، عقل هم از بین می‌رفت، پس بزرگان ما هم که در حیاط‌های دیگر هستند باید عقل نداشته باشند، پس این‌گونه نیست و بزرگان و نیاکان ما در حیاط‌های دیگر همچنان همان دست آورده‌های خودشان را به همراه دارند، پس جایگاه عقل در مغز نیست و جنس آن نیز معلوم نمی‌باشد.

یکدیگر از موضوعاتی که در مادی شش مهم است، صدای عقل است. ما همیشه در درونمان دو صدا را می‌شنویم، یک‌صدا می‌گوید که این کار را انجام بدهید و صدای دیگر می‌گوید که انجام ندهید و انگار که باهم در تضاد هستند. یکی از این صداها، صدای عقل است و دیگر صدا، صدای نفس می‌باشد؛ که باید با کسب دانایی بتوانیم این صداها را از هم تشخیص بدهیم.

یک از چیزهایی که باعقل خیلی در ارتباط است نفس می‌باشد که تعریف نفس این بود که نفس، آن چیزی است که تعیین موجودیت می‌کند در ظاهر و در باطن و نشانه‌اش این است که خواسته دارد اعم از معقول و غیرمعقول که تفاوت یک انسان زنده با یک انسان مرده در نفس آن است که انسان مرده نفس ندارد یا می‌توانیم به‌صورت هم تصور نماییم که نفس ما مجموعه‌ای از میلیاردها خواسته است که برای اجرایی شدن توسط حس به عقل فرستاده می‌شوند.

ما اگر بخواهیم با حس، نفس و صور پنهان آشنا بشویم باید جهان‌بینی را مطالعه بکنیم. عقل هیچ‌وقت اشتباه نمی‌کند مگر این‌که اطلاعات نادرست به آن بدهند و عقل به‌واسطه‌ی آن اطلاعات نادرست یک خواسته نامعقول را تائید نماید.

نویسنده: مسافر مجتبی

 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: جلسات خصوصی مسافران، یکشنبه،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
امیرحسین سه شنبه 12 بهمن 1395 11:12
با عرض سلام خدا قوت خدمت همه خدمتگزاران وبلاگ بخصوص آقا مجتبی
حسن کدخدایی رهجوی اقای ساسانی سه شنبه 12 بهمن 1395 10:07
خدا قوت به راهنمای خوب و عزیز آقای امیر حسین
سخن که از دل بر آید حتمآ بر دل می نشیند
تشکر از نگهبان عزیز اصغر آقا و دبیر عزیز آقا رحیم
از نویسنده محترم آقا مجتبی ممنون
همچنین از قربان تشکر می‌کنم بابت عکس های زیبا
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic