کارگاه آموزشی عمومی پنجشنبه 96/06/02 (قضاوت و جهالت)
جمعه 3 شهریور 1396 ساعت 15:05 | نوشته ‌شده به دست همسفر لیلا ر | ( نظرات )

به نام نامی اولین عاشق که اوست...

روز پنجشنبه مورخه 96/6/2 جلسه‌ی چهاردهم از دور هشتم کارگاه‌های آموزشی عمومی کنگره 60  ویژه‌ی مسافران و هم‌سفران شعبه‌ی امین گلی، با نگهبانی مسافر محسن، استادی مسافر مهدی و دبیری مسافر روح‌الله و با دستور جلسه‌ی «قضاوت و جهالت» رأس ساعت 17 آغاز به کار نمود.

ما قضاوت می‌کنیم چون جهالت داریم، جهالت داشتیم به خاطر این‌که مصرف‌کننده بودیم. چرا؟ چون به دنبال حال خوش رفتیم آن‌هم از نوع دیگر و از راه اشتباه؛   و اگر یاد بگیریم که حال خوش ما در دانایی ماست، هرگز قضاوت بی‌جا نمی‌کنیم. چون قضاوت کار هرکسی نیست

در ادامه مطلب بخوانید

خلاصه سخنان استاد:

دستور جلسه امروز قضاوت و جهالت است. اساس و مبنای کار کنگره مثلث درمان اعتیاد است؛ یعنی جسم، روان و جهان‌بینی. این دستور جلسه رابطه مستقیم با سه مثلث دارد؛ که این سه مثلث بنای کار دستور جلسات در کنگره است. مثلث درمان اعتیاد، مثلث دانایی و مثلث جهالت.

و خیلی زیبا این دو کلمه قضاوت و جهالت در کنار هم قرارگرفته است و دلیل آن ارتباط تنگاتنگی است که این دو باهم دارند؛ و اگر ما دستور جلسات کنگره را درست یاد بگیریم و آموزش‌های کنگره را کاربردی کنیم، می توانیم تفاوت قضاوت و جهالت را تشخیص دهیم.

این کار یعنی قضاوت کردن بسیار کار دشواری است و هر کس نمی‌تواند کار قضاوت را انجام دهد.حال این که چرا این دستور جلسه را در دستور کار کنگره 60 قرار داده‌اند به این دلیل است که اعتیاد درون انسان‌ها صفات بسیاری را به وجود می‌آورد و دلیل همه این کارها همان جهل یا ناآگاهی است.

این دستور جلسات قصد آگاه کردن من مسافر را دارند تا بدانم که چه‌کارهایی را باید انجام دهم و چه کارهایی را انجام ندهم و اگر این اشتباهات را تکرار کنم نشان دهنده جهل و ناآگاهی من می‌باشد

اساس این‌که ما آرامش داریم یا نداریم، به دانایی ما بستگی دارد و هم‌چنین به آموزش‌هایی که می‌گیریم و جهان‌بینی ما. آقای مهندس می‌فرمایند: گستردگی جهان‌بینی به‌قدری است که تمام این ۵۲ دستور جلسه مربوط به خود ما و دوران اعتیاد است. و اگر ما آرامش نداریم دلیل آن عدم آگاهی و کمبود جهان‌بینی ست.

ما قضاوت می‌کنیم چون جهالت داریم، جهالت داشتیم به خاطر این‌که مصرف‌کننده بودیم. چرا؟ چون به دنبال حال خوش رفتیم آن‌هم از نوع دیگر و از راه اشتباه  اگر یاد بگیریم که حال خوش ما در دانایی ماست، هرگز قضاوت بی‌جا نمی‌کنیم. چون قضاوت کار هرکسی نیست.

ما حتی مفهوم بعضی از کلمات را نمی‌دانیم آنا را باهم اشتباه میگیریم و همین باعث مشکلات زیادی در زندگی روزمره ما می‌شود

مثلاً اکثرما سالیان سال در کنار خانواده زندگی کرده‌ایم و هرگز معنی عشق و دل‌بستگی را نفهمیدیم، فکر می‌کنیم نسبت به هم‌سفر یا فرزند خود عشق میورزیم وعاشق آنها هستیم وعشق ومحبت مارا درکنار هم نگه داشته . درصورتی‌که دلبستگی مارا درکنار هم نگه داشته است نه عشق واقعی.

قضاوت کار قاضی و کار کسی است که تخصص آن را دارد

مثلاً شخصی به دادگاه می‌رود و حکمی برای او در نظر گرفته می‌شود که شاید فکر کنیم  این حکم درست نیست، پس کسی که تخصصش را دارد و در منصب قضا هست، با منی که کوچک‌ترین تخصصی ندارم با هم فرق داریم و به این دلیل نباید قضاوت کنم.

گاهی ما فراموش می‌کنیم که هدف از خلقت انسان چه بوده است؟ ما اگر یاد بگیریم که هدف از خلقت انسان چیست و یاد بگیریم که انسان اشرف مخلوقات وجانشین خداوند روی زمین است، هیچ‌وقت در جایگاه قضاوت قرار نمی‌گیریم. مگر علم قضا بدانیم

یک سفر اولی هدف و نیت او فقط درمان و رهایی است. هرگز نباید یک سفر اولی در مورد دیگران قضاوت کند و باید در سفر اول فقط و فقط به فکر درمان و رهایی باشد و وارد قضاوت در مورد دیگران نشود.

دو مثلث دیگر هم داشتیم که مثلث دانایی و جهالت بود. اگر هرکدام از این اضلاع مثلث جهالت را داشته باشیم باعث می‌شود در مورد دیگران قضاوت کنیم و خود نیز مورد قضاوت قرار بگیریم؛ و برعکس آن مثلث دانایی است. هرچقدر این اضلاع تفکر،  تجربه و آموزش خود را بالا ببریم از قضاوت‌های بی‌مورد پرهیز می‌کنیم؛ و بیشتر به فکر سلامت خود خواهیم بود؛

منظور از سلامت چیست؟  سلامت جسم و روان! زیرا زمانی که ما در مورد دیگران قضاوت می‌کنیم از خود غافل می‌شویم. در سفر دوم باید به خودشناسی برسیم، اما چون مرتب دیگران را قضاوت می‌کنم باعث می‌شود از رسیدن به خود و دیدن عیب‌های خودمان غافل شویم؛ و با قضاوت کردن هرگز به خودشناسی نمی‌رسیم.

این جهان کوه است وفعل ما ندا 

باز می آید بسوی ما صدا ها را ندا

====================================================

ضمناً در این روز زیبا دو نفر از مسافران کنگره 60 که روز چهارشنبه گل رهایی را از دستان پرتوان آقای مهندس دریافت کرده و از اسارت وادی اعتیاد خارج‌شده بودند، ورود خود را به سفر دوم اعلام نمودند:

مسافر علی ره‌جوی آقای ابراهیم موحدی

=================================================================

مسافر مجتبی ره‌جوی آقای ابراهیم موحدی


تبریک فراوان به مسافر علی و مسافر مجتبی به خاطر رهایی از دام اعتیاد...

خدا قوت به کمک راهنمای گرامی مسافر ابراهیم

به امید آزادی و رهایی دیگر اسیران وادی اعتیاد...

نویسنده: هم‌سفر لیلا رحیمی

تصویرگر: مسافر حسام
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: جلسات عمومی(مسافران و همسفران)، پنج شنبه،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافر خلیــل لژیون یکــم سهروردی دوشنبه 6 شهریور 1396 20:38
خداقوت خدمت هرسه عزیز جایگاه
وخسته نباشید خدمت مدیر وبلاگ
مسافر خلیــل لژیون یکــم سهروردی دوشنبه 6 شهریور 1396 20:37
فقط با آگاهی و دانش است که می‌توان قضاوت کرد و بدون آن، هر حکمی که صادر شود، چه در مورد انسان‌ها و چه در مورد سایر مسائل، ناشی از جهالت است و چنین قضاوتی قطعاً مرا از صراط مستقیم دور می‌کند و به سمت نابودی سوق می‌دهد
حسن کدخدای شنبه 4 شهریور 1396 19:20
خدا قوت به نگهبان و دبیر محترم
از استادی خوبتان لذت بردم آقا مهدی و از شما تشکر
تبریک به مجتبی عزیز رهایشان را و همین طور علی آقا و به راهنمای خوبشان آقا ابراهیم تبریک عرض میکنم
از نویسنده محترم همسفر خانم لیلا رحیمی و عکاس عزیز آقا حسام ممنون.
پاینده و سر بلند باشید
جمعه 3 شهریور 1396 21:05
با سلام وعرض تبریک خدمت استاد اقا مهدی وتبریک خدمت برادران لژیونی عزیزم اقا مجتبی عزیز وعلی اقا رهایی این دو عزیز را به خودشان وخانواده محترمشان واستاد بسیار گلمان اقا ابراهیم وایجنت محترم وهمه اساتید وخانواده کنگره ۶۰ تبریک میگویم تا باد چنین بادا
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic