کارگاه آموزشی جهان بینی چهارشنبه، الهام از رمضان
شنبه 22 اردیبهشت 1397 ساعت 23:38 | نوشته ‌شده به دست مسافر مصطفی | ( نظرات )

جلسه ششم از دوره شصت و دوم سری کارگاههای آموزشی کنگره 60 با دستور جلسه الهام از رمضان در روز چهارشنبه مورخه 97/2/19 با استادی و نگهبانی مهندس و دبیری مسافر حامد در ساعت 9:45 آغاز به کار نمود.اگر می‌خواهید به کنگره چیزی بدهید بهترین و آن را بدهید. کم دهید اما کیفیت دار بدهید، اگر می‌خواهی 
سه تا بیاوری یک دونه بیاور اما علاء بیاور...

امیدوارم حالتان خوب باشد حال من هم بحمدالله خوب است. هفته راهنما واقعاً مبارک باشد. تا جایی که من اطلاع دارم و مسائل را پیگیری کردم در تمامی شعب به‌خوبی و قشنگی برگزار شد و تازه فهمیدن که هفته راهنما یعنی چه دلیل آن‌هم برای کارهای فرهنگی بود که انجام دادیم و قبلش من در سی‌دی‌های متعددی صحبت کردم و ارائه کردم و این خیلی زیبا و خیلی خوب است و نسبت به سال‌های گذشته خیلی بهتر انجام شد. البته تا جایی که من اطلاع دارم ممکن است یکجاهایی هم مشکلاتی پیش‌آمده باشد که امیدوارم پیش نیامده باشد به‌هرحال تبریک چندباره.

کنگره آن‌قدر با سرعت می‌چرخد از این درمی‌رویم و به در جدیدی ورود می‌کنیم. پایان هر نقطه سرآغاز خط دیگری است. یک خط دیگر هم که الآن هفته راهنما بود تمام شد و ما به ماه مبارک رمضان می‌رویم. عید بود تمام شد و این‌یک چیز خوب است که ما همیشه برنامه و خوراک داریم که دچار یکنواختی نشویم.

ماه مبارک رمضان در پیش است و از پنجشنبه این هفته آغاز می‌شود. ساعت جلسات چهارشنبه عوض می‌شود. ساعت 2:30 بعدازظهر شروع می‌شود که پارسال هم به همین شکل بود باز اگر تغییراتی شود در سایت اعلام می‌شود. دو سی دقیقه شروع می‌شود. وقتی‌که این ساعت شروع می‌شد تا ساعت سه و نیم و چهار و بچه‌ها گروه‌گروه می‌رفتند با افطاری که می‌گرفتند. می‌توانیم کاری انجام دهیم که جلسات از صبح شروع شود ولی می‌خواهیم که آن حال و هوای افطاری گرفتن و درراه رفتن هم باشد. گروه خانواده هم می‌توانند هماهنگ باشند اگر در بعضی شعب که جلسات گروه خانواده امکان آن را ندارند در روزهای پنجشنبه که جلسات مشترک برگزار می‌گردد گروه خانواده‌ام از این امکان بهره‌مند شود. الآن در آکادمی ما سه‌شنبه‌ها هم این کار را انجام می‌دهیم چون کادر ما به‌گونه‌ای است که امکان این کار هست. درجاهای دیگر هم می‌توانند کمک کنند این کار را انجام دهند به گروه خانواده در روزهای دوشنبه. اگر امکان آن نیست می‌توانند در همان روزهای پنجشنبه این کار را انجام دهند. چون ممکن است در روز گروه خانواده نتوانند این کار را انجام دهند.

جلسات دیگرمان‌هم در ماه مبارک رمضان ساعت 5:30 شروع می‌شود مثل پارسال تا ساعت 6:30 وقت جلسه است که معمولاً 5 تا 10 دقیقه عقب جلو می‌شود. ما جشن تولد در ماه رمضان می‌گیریم. فقط در چند روزی که ایام قدر است ممکن است جشن نداشته باشیم ولی در بقیه روزها می‌توان جشن تولد را هم گرفت، ایرادی ندارد. 5:30 دقیقه شروع می‌شود تا ساعت 6:30 و ۷ که ممکن است جلسه تمام شود و بعد لژیون تشکیل می‌شود که یک ساعت این طورا تشکیل می‌شود و بعدازآن ساعت 8:30 افطار شروع می‌شود و زمان آن کم‌وزیاد می‌شود. اگر تغییراتی ایجاد شود در ماه رمضان حتماً اطلاعات آن را خواهیم داد.

جمع‌آوری کمک‌ها در ماه مبارک رمضان که قبض‌های آن را من امضا می‌کنم و می‌دهم در هر شعبه‌ای بر عهده ایجنت و مرزبان‌ها است که تصمیم‌گیری را انجام می‌دهند و برای خودشان برنامه‌ریزی کنند. خدمات باید حتماً در چرخش باشد. جمع‌آوری کمک‌ها در هرروز توسط هر کمک راهنمایی انجام می‌گیرد. همان لژیونی که خدمتگزار است راهنمایش می‌نشیند پشت یک میز که کمک‌های نقدی و کارتی را دریافت کنند. هرروز یک راهنما به خاطر اینکه در چرخش باشد، راهنماها بدانند که چگونه پول جمع‌آوری می‌شود و چه مسائلی دارد. خود راهنمایان می‌نشینند که ببینند چه وضعیتی است. چه مسائل و مشکلاتی دارد و خودشان در جریان باشند که کار به‌صورت اشتراکی انجام گیرد. هر کاری که انجام می‌دهیم باید خیر کثیر داشته باشد. به‌قول‌معروف باید یک‌چشممان به دنیا باشد یک‌چشممان به آخرت. صحبت از رسول خدا هست که می‌گفت که برادرم حضرت موسی دنیا را با یک‌چشم نگاه می‌کردیم، با چشم مادیات؛ که در قوم یهودی همش مسائل مادی بود. می‌گوید که برادرم حضرت موسی با یک‌چشم نگاه می‌کرد آن‌هم همش مسائل مادی و حضرت مسیح با چشم معنویات؛ یعنی یکی به مسائل معنوی و یکی به مسائل مادی. این هست که در این ماه، ماه رمضان باید یک خیری هم برای کنگره داشته باشد. اصطلاح پول جمع‌آوری می‌شود غذا آماده می‌شود به همه داده می‌شود که سعی کنید خوب تهیه شود، جنس خوب بگیرید، روغن خوب بگیرید برنج خوب بگیرید. اگر می‌خواهید به کنگره برنج دهید بهترین برنج را بگیرید، اگر می‌خواهید حبوبات بدهید بهترین اجناس را بدهید. همه‌چیز بهترینش. برنجی که کپک بسته را به کنگره ندهید. یا روغنی که تاریخ‌مصرف آن تمام‌شده است به کنگره ندهید.

اگر می‌خواهید به کنگره چیزی بدهید بهترین و آن را بدهید. کم دهید اما کیفیت دار بدهید، اگر می‌خواهی سه تا بیاوری یک دونه بیاور اما علاء بیاور. برای کنگره همین است. اگر برنج می‌خواهی بدهی ۱۰۰ کیلو، ۵۰ کیلو بده اما برنج درجه‌یک بده.

به یکی گفتم که هزینه‌ها چطور بود گفت خیلی خوب بود قشنگ همه را یِربه‌یِر دادیم. ولی من گفتم که اشتباه کردی پس برای ماچی؟ برای کنگره چی؟! منظورم به این است که روزه‌ای که می‌دهیم معنوی است و پولی که برای ما می‌مانند می‌شود مادی آن. یک‌چشم دنیا و یک‌چشم به آخرت که درنهایت همه‌چیز آخرت است.

 قبلاً برایتان گفته بودم که یکی می‌رفت گوسفندها را می‌دزدید و گوشت آن‌ها را خیرات می‌کرد و به فقرا می‌داد. یکی گفت که این چه‌کاری است که می‌کنی که گوسفند را می‌دزدی و به نیازمندان می‌دهی؟ گفت گوسفندی را که می‌دزدند یک گناه دارد گوشتی را که به مردم می‌دهم ثواب دارد و این ثواب به آن گناه در و کله‌پاچه آن و دل و جگر آن برای خود باقی می‌ماند. حالا این کله‌پاچه و دل و جگر آن برای کنگره باقی می‌ماند.

سال گذشته کلی پول برای کنگره باقی ماند. نمایندگی‌ها خودشان ‌هم پول باقیماندهٔ آن را به‌حساب زمینه کنگره می‌ریزند؛ یعنی پولی که اضافی می‌آید خود شعبه و افراد به‌حساب زمین می‌ریزند فقط صورتحساب آن را به ما می‌دهند. مثلاً اگر سمنان این کار را انجام می‌دهد. خودشان پول را به‌حساب زمین کنگره در بانک می‌ریزند و فیش آن را به بخش مالی می‌دهند. بچه‌های حسابداری می‌نویسند که سمنان این پول را واریز کردند و آن پول‌ها به چند آجر و سیمان تبدیل می‌شود برای ساخت ساختمان. پس بنابراین به این فکر نکنید که همه قشنگ بخورند و هزینه‌ها یِر به یِر درآید. غذای خوب بدهید ولی به این فکر کنید حتماً باید پس‌انداز کنید و در مقابل خساست هم انجام ندهید غذا خوب بریزید، غذا را خوب دهید و مطمئن باشید که خداوند به شما خیر خواهد داد.

مسئله دیگر این است که ماه مبارک رمضان برای ما دو مسئله است. یک مسئله عبادی است که جای خود و یک مسئله‌آموزشی است. یک مسئله ارزش‌گذاری است یا یک خاطره و یا یک بنیان است چون در ماه مبارک رمضان سیستم dst شروع شد. بچه‌های کنگره روزه هستند. روزه انواع و اقسام دارد روزه گوشت گیاهخواری یا خام‌خواری داریم و... مثلاً صبح مصرف می‌کنم و تا ساعت ۲ دیگر نمی‌توانند مصرف کنند آیا ساعت ۲ مصرف می‌کند و تا ساعت ۱۰ شب نمی‌تواند مصرف کند میزان آن‌هم تازه مشخص است. در روزه معمولی شما می‌توانید در زمان خود هرچقدر که می‌خواهید بخورید ولی در روزه دی اس دی نمی‌توانی هرچقدر که می‌خواهی بخوریم و نوعی روز است و ما در ماه مبارک رمضان بود که راه کنترل مواد و روزه گرفتن مواد برای ما روشن شد و اگر ماه مبارک رمضان نبود و من آن روزه را نمی‌گرفتم هیچ‌وقت برای ما راه روشن نمی‌شد و به فکر ما نمی‌رسید که چنین کاری هم می‌شود کرد. قرن‌ها و هزاران سال و شاید صدها هزاران سال برای مصرف‌کنندگان تریاک و الکل و یا هر چیزی دعوایشان جلوی چشمشان بود. برای تریاکی‌ها درمانشان در جلوی چشمشان بود.

 قدیم‌ها می‌گفتند تریاک برای هر درد بی‌درمانی دواست اما درد خودش بی‌درمان است. ولی ما الآن گفتیم که این درست نیست هر دردی را دوا نمی‌کند و فقط درد خودش را دوا می‌کند. دردهای دیگر را هم دعوا می‌کند اما تنها با یک حساب‌وکتاب و باید حتماً dst باشد تا دوا کند. پس می‌بینید که آن از ماه مبارک رمضان الهام گرفته شد. ما به‌پاس این قضیه هرسال در کنگره جشن داریم. واقعاً هم جشن است و ماه رمضان یک‌ماهه عبادی است و گریه و زاری نیست، آن‌ها هم جای خودش. این‌یک مراسم شادی است. لذتی که انسان در ماه مبارک رمضان از غذاها می‌برد در هیچ ماهی نمی‌برد و در آنجا ارزش‌گذاری می‌شود. امروز من از پله‌ها بالا می‌رفتم گفتم خدایا این پله‌ها را من 19 یا ۲۰ سال است که دارم می‌روم. نزدیک به ۲۰ سال است که ما جلسات چهارشنبه‌ها راداریم.

مسئله این است که در کنگره ۶۰ آن‌هایی که در سفر دوم هستند چه مسافرها و چه همسفرها توانند روزه‌های کامل و استاندارد را بگیرند ولی آن‌ها که در سفر اول هستند آن‌ها داستانشان متفاوت است آن‌ها نمی‌توانند روزه‌بگیرند ما خیلی داشتیم و ۱۰۰% و استاندارد نمی‌توانند گیرند چون باید مصرفش را انجام دهد نمی‌تواند روزه کامل بگیرد. مثلاً اگر روزی ۳ سی‌سی است و یک سی‌سی صبح، 1 سی‌سی ظهر و 1 سی‌سی شب می‌خورد نمی‌تواند بگوید که یک و نیم سی‌سی سحر می‌خورم و یک و نیم سی‌سی افطار. دو روز می‌خورد و می‌بیند که خوب جواب نمی‌دهند و از برنامه خارج‌شده است. کار عبادی هم بر روی سیستم عقل است. نمی‌توانیم بگوییم که خدا همین‌جوری کمک می‌کند. یه مقداری که به جلو رفت می‌بیند که خماری می‌کشد. حالا یه کاری می‌کنم که چون روزه را درراه خدا می‌گیرم به‌جای یک و نیم سی‌سی دو سی‌سی بخورم که اشکالی پیش نمی‌آید! وقتی این اتفاق میافتد و به ۱۰ یا ۱۵ روز می‌کشد سفر را کاملاً خراب می‌کنند.

در مکتب قرآن همه‌چیز حساب‌شده است. می‌گوید که روزه باید بگیریم. اگر مریضی نباید بگیریم اگر مسافرت میری این‌جوری بگیر، همه روش‌هایش را دارد می‌گوید. کسی که بیمار است برایش تکلیف مشخص کرده است. شما نمی‌توانید بگویید چون سفر اول هستم حتماً نباید روزه‌بگیرم. هرکدام از این‌ها که گرفتن من تابه‌حال ندیده‌ام کسی در سفر اول باشد و شربت تریاک هم بخورد خراب کنند. برخی از علمای دینی هم این فتوا را داده‌اند که اگر کسی تریاک مصرف می‌کند می‌تواند و در حد مکفی استفاده کند و روزه‌اش را هم بگیرد. حتی بعضی‌ها هم گفته‌اند که کسایی هم که سیگار مصرف می‌کنند می‌توانند سیگارشان را بکشند و روزه هم بگیرند. علمای تشیع خیلی با دید باز نگاه می‌کنند. خود من هم همین کار را کردم من اگر این کار را نمی‌کردم الآن کنگره ۶۰ را نمی‌افتاد. خدا خیر بدهد به چنین علمایی که این قضیه را درک کردند که اگر کسی مصرف‌کننده تریاک هست می‌توانند روزه‌اش را بگیرند و تریاک هم در اندازه نیاز مصرف کنند.

در کنگره هم همین است سفر اولی‌ها می‌توانند روزه‌شان را بگیرند و تریاک خود را هم مصرف کنند. روزه‌اش را می‌گیرد برنامه صبحش را می‌خورد برنامه ظهرش را می‌خورد و می‌تواند یک استکان چایی هم باهاش بخورد. یا می‌گویند من باید سیگار هم باهاش بکشم، خب بکشد اشکالی ندارد. دیگه باهاش غذا نباید بخوری! روزه‌ات را بگیر چایی هم رویش بخور سیگارت هم را بکش. سعی کنید این تزکیه را ادامه دهید. نمی‌توانید روزه‌بگیرید، کله‌گنجشکی بگیرید. کله‌گنجشکی فقط برای بچه‌ها نیست و مال بزرگ‌ها هم می‌تواند باشد. از ظهر بگیر، تمرین می‌کنیم. میگویند من مشکل کلیه دارم خب روزه‌ات را بگیر و ۱ لیوان آبِت را هم بخور. روزه‌ات را بگیر سیگارت را هم بکش یک لیوان آب را هم برای کلیه‌ات بخورد. بالاخره باید یک کاری در این قضیه بکنی؛ بنابراین در هر شعبه‌ای یک جایی را اختصاص دهید برای سفر اولی‌ها که به‌راحتی سیگارشان را بکشند. اگر هیچ نمی‌توانید روزه‌بگیرید، ببینید میتوانید که وقتی به کنگره می‌آیید دو ساعت سیگار نکشید. توانش رو داری؟ این‌یک تمرین است.

پس بعضی‌ها که روزه استاندارد می‌گیرند و مقلد هر مرجعی که هستند پیروی کنند و روزه‌شان را بگیرند. من مرجع تقلید کسانی که روزه کامل می‌گیرند نیستم، من مرجع کسانی که روزه نمی‌گیرند هستم و کسانی که می‌خواهند روزه کامل بگیرند از همان قوانین علما پیروی کنند. بچه‌های اینجا بودند که چند سال گذشته اصلاً روزه نمی‌گرفتند و از ماه مبارک رمضان متنفر بودند و خود من هم جزو آن افراد بودم که می‌گفت یعنی چه که گشنگی و تشنگی بکشیم؟! برای بدن ضرر دارد برای کلیه ضرر دارد و هزارتا ایراد دیگر! ولی الآن میدانم که وقتی در ماه مبارک رمضان روزه می‌گیرم چربی اضافه و یا هر ماده اضافه دیگری که در بدنم از خارج می‌شود و بعد از ماه رمضان خیلی سرحال و قبراق می‌شود. به منافع دیگر کاری نداریم و می‌توانیم این‌جور برداشت کنیم که تمام آن چیزهایی که در طول سال در بدن ما جمع شده است در این‌یک ماه پاک‌سازی کامل می‌شود.

روزه را اگر افرادی هستند که برای مسائل عبادی می‌گیرند، بگیرند. در کنگره به خاطر آن نظم و دیسیپلین آن روزه اجرا می‌شود. خوشبختانه توانش را هم داریم و در تمام‌روزهای کنگره در ماه رمضان افطاری داده می‌شود. کمتر جایی هست که چنین توانی داشته باشند. مثلاً وزارت کشور چنین توانی ندارد که هرروز افطاری دهد. یا خیلی در سازمان‌های مختلف بخواهند این کار را انجام دهند یک روز که آن‌هم مدیران و مسئولین را دعوت می‌کند و از این برنامه‌های این‌چنینی ولی در کنگره هر که آمد بهش افطاری دهید مثلاً اگر در ماه رمضان کسی از درآمد و گفتاری می‌خواهد کسی نمی‌تواند بهش بگوید که نمی‌دهیم. اگر اضافی آمد به همسایه‌ها هم بدید اگر همسایه آمد گفت به من چهارتا غذا اضافی‌تر بدید، بدهید. چهارتا کسبه میان بهش بدین. نمی‌توانید بگویید که چون بچه کنگره نیستید بفرمایید بیرون. نپرسید که مال کجا هستی و چی کاره هستی. امیدوارم که ماه رمضان خوبی در پیش داشته باشید. یک نکته دیگر اینکه در ماه رمضان دادن نوشابه در کنگره ممنوع است آب‌خنک، دوغ و هر چیز دیگری که می‌خواهید بدهید.

نکته آخر اینکه خیلی‌ها علاقه‌مند هستند که در ۱۰ سالگی تولد داشته باشیم و چون 10 سالگی مشتری زیادی دارد آن‌هایی که خدمتگزار هستند ایجنت و مرزبانان آن شعبه می‌توانند اجازه دهند چون خدمتگزار است بتواند جشن تولد ۱۰ سالگی هم بگیرد. کسی هم که می‌خواهید برایش جشن تولد بگیرید باید در ۶ ماه گذشته در کنگره باشد. در کنگره وجود داشته باشد اگر دو سال در کنگره نبوده باشد و بیاید بگوید که می‌خواهم تولد بگیرم نمی‌تواند یا یک سال نبوده می‌گوید که می‌خواهد، نمی‌تواند. تولد برای کسانی که گرفته می‌شود که شش ماه قبل از موعد در کنگره حضور فعال داشته باشند. پس گرفتن جشن تولد ۱۰ سالگی در صورت صلاح دیدن ایجنت بلامانع می‌باشد.

متشکرم مرسی

نام فایل

تاریخ

لینک

فایل صوتی سخنان مهندس

97/2/19

دانلود

کنگره 60

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: دستور جلسات هفتگی،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic