به نام نامی اولین عاشق که اوست...

روز دوشنبه موزخ 97/04/11 جلسه چهاردهم از دور دهم کارگاه‌های

آموزشی خصوصی هم سفران شعبه امین گلی با استادی

کمک راهنما هم سفر بتول، نگهبانی هم سفر فاطمه و دبیری هم سفر

زهرا و با دستور " آداب معاشرت، ادب و بی ادبی، تعادل و بی تعادلی "

رأس ساعت 16 آغاز به کار نمود. 

برای رسیدن به هر چیزی یک کلیدی وجود دارد که برای رسیدن به تعادل باید ادب را رعایت کنیم، آن موقع است که به حالت تعادل طبیعی خواهیم رسید. در واقع ادب می‌تواند به ما قدرت و ارزش بدهد...

در ادامه مطلب بخوانید...

خلاصه سخنان استاد گرامی:

در ابتدا خداوند را شکر می‌کنم که یک بار دیگر این جایگاه را لمس کردم تا خود را محک بزنم که آیا در زندگی، فرد با تعادلی بوده‌ام یا خیر؟ یا فرد بی ادب یا با ادبی بوده‌ام یا خیر؟

در ابتدا از تمام هم سفرانی که در هر دو همایش روز سه شنبه و جمعه شرکت کردند، تشکر می‌کنم. هر کس وارد همایش می‌شد باور نمی‌کرد که این افراد روزی مصرف کننده بوده‌اند و به این زیبایی به تعادل رسیده‌اند که بتوانند ساعت‌ها روی صندلی بنشینند.

در ابتدا باید بدانیم آداب معاشرت به چه معناست؟ آداب معاشرت به یک سری مجموعه قوانین و قواعد گفته می‌شود که انسان در اجتماع به آن پایبند است تا به صورت آسان یا دشوار بتواند زندگی کند. اگر انسان بتواند این قوانین یا قواعد را در زندگی و اجتماع درست به کار بگیرد، می‌تواند یک زندگی راحتی داشته باشد و اگر نتواند این قوانین را به کار ببرد نه تنها خودش بلکه برای اطرافیان و اشخاصی که با آن‌ها در ارتباط هستند، ایجاد مشکل می‌کند.

مهم‌ترین چیزی که در این دستور جلسه به آن اشاره شده است این که آداب معاشرت به صورت عمومی است. چرا؟ زیرا خداوند زمانی که انسان را آفرید به صورت تک نفره نیافرید و جمعی آفریده است. چون وقتی انسان در یک جمعی قرار می‌گیرد این جمع یا انسان را به اوج آرامش می‌رسانند و به سمت نور هدایت می‌کنند و یا ممکن است به پایین‌ترین نقطه که همان تاریکی است برسانند.

 من خدا را شکر می‌کنم که در جمعی قرار گرفته‌ایم که می‌توانند ما را به سمت نور هدایت کنند. قبلاً اگر در جمعی قرار می‌گرفتیم با غیبت کردن و تهمت زدن لذت می‌بردیم و این آداب معاشرت ما را به اوج تاریکی‌ها می‌برد و ما نمی‌توانستم برای زندگی خود تصمیمات درستی بگیریم.

وقتی می گوییم آداب معاشرت یک رسم و رسوم خاصی دارد؛ یعنی به وسیله آداب معاشرت می‌توانیم به مناسبت‌های مختلف با افراد مختلف ارتباط برقرار کنیم. به دو صورت می‌توان آداب معاشرت را مطرح نمود ...

 اول: ریشه رفتاری است. در ریشهٔ رفتاری یکی از مهم‌ترین مسائل زبان است، یعنی ما با زبان ادب خودمان را می‌رسانیم، یعنی شخصیت خودمان را به دیگران نشان می‌دهیم که چگونه فردی هستیم.

مولانا می گویند: زبان مهم‌ترین اسلحه است که می‌توانیم خودمان را بسازیم و تغییر و تحول در زندگی خود به وجود آوریم و خود را از جایگاهی به جایگاه دیگری ارتقاء بدهم.

ابن زبان می‌تواند تفکری ایجاد کند که یک آسیب جسمی، البته نه جسمی؛ بلکه روانی در من ایجاد کند. چرا؟ چون من اجازه می‌دهم که هر شخصی وارد زندگی من و درون من شود. وقتی من با شخصی آداب معاشرت می‌کنم ناخودآگاه تمام زندگی‌ام را برای طرف تعریف می‌کنم.

اگر آن فرد مقابل من فرد دانایی نباشد وارد حریم خصوصی و جسمی یعنی صور پنهان من می‌شود و زندگی من را نابود می‌کند.

دوم: عملی است. منظور این است که من زمانی که سر سفره غذا نشستم حالا یا در مهمانی یا در جمع خانواده، غذایی که جلوی من قرار گرفته تند تند نخورم یا مهم تر از همه، زمانی که حرمت کنگره خوانده می‌شود من از جای خود بلند نشوم و در سالن راه نروم و با دیگران صحبت نکنم ...

و اما تعادل: اهریمن به یاران خود گفت که من نمی‌توانم تعادل را نابود کنم اما می‌توانم مختلش کنم، چون یک قانون است. یعنی نقطه مقابل تعادل بی تعادلی هست. من می‌توانم در انسان‌ها با حیله و کارهایی که انجام می‌دهم بی تعادلی را به وجود بیاورم و باعث شوم که انسان‌ها در یک کاری افراط و تفریط کنند و این جا باعث می‌شوم که تعادل افراد به هم بریزد.

یا یک شخصی که خواستهٔ نا معقولی دارد می‌تواند آن فرد را به سمت بی تعادلی بکشد و آن زمان هست که دیگر از نظم و انظباط خبری نیست.

در آخر برای رسیدن به هر چیزی یک کلیدی وجود دارد که برای رسیدن به تعادل باید ادب را رعایت کنیم، آن موقع است که به حالت تعادل طبیعی خواهیم رسید. در واقع ادب می‌تواند به ما قدرت و ارزش بدهد و نیروهای بازدارنده را از زندگی و وجود ما بگیرد و از جایگاهی به جایگاه دیگر ارتقاء بخشد.

=======================================================================

 ضمننا در این روز زیبا، چندنفر از هم سفران شعبه امین گلی که گل رهایی را از دستان پرتوان آقای مهندس دریافت نموده بودند، ورود خود را به سفر دوم اعلام نمودند.

هم سفر شهلا و هم سفر اشرف، رهجوهای هم سفر لیلا

 

هم سفر مینا رهجوی هم سفر لیلی

 

 =====================================================================

و در پایان در این روز زیبا انتخابات نگهبانی دوره یازدهم همسفران برگزار شد...

و همسفر مهری به مدت 14 جلسه به عنوان نگهبان جدید جلسات همسفران انتخاب شدند. 


نویسنده : هم سفر مهری

تصویرگر : هم سفر لیلا ب

ویرایش و تنظیم : هم سفر لیلا رحیمی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: گزارش جلسات خصوصی همسفران، روزهای دوشنبه،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
یکشنبه 28 مرداد 1397 23:19
سلام و خداقوت خدمت همه همسفران
همسفرمهری چهارشنبه 20 تیر 1397 18:16
خدا قوت به تمام کسانی که در سایت خدمت میکنند و تشکرمیکنم از تما همسفران شعبه که به من رای اعتماد دادند .امیدوارم بتوانم خدمت کنم ولیاقت داشته باشم
بازم ممنون از کسانی که کامنت گذاشتند
همسفر شهلا جمعه 15 تیر 1397 09:03
خداقوت خدمت استاد ونگهبان ودبیر محترم
خداقوت میگم خدمت خانم فاطمه عزیز بابت خدمت نگهبانی خوب وعالی انشاالله توجایگاههای بالا ترببینمد
تبریک میگم به خانم مهری بابت انتخاب نگهبانی
خداقوت خدمت تمام خدمت گزاران این گزارش عالی
وتشکر میکنم بابت تبریکهای شما برای رهایی
لیلا نصر پنجشنبه 14 تیر 1397 14:23
خدا قوت به هر سه بزرگوار
به رهایافتگان تبریک فراوان میگم همینطور به کمک راهنمایان گرامیشون
به دوست عزیزم جایگاه نگهبانی را تبریک میگم انشالله در این مسیر موفق باشند.
از تهیه کنندگان این گزارش زیباتشکر میکنم.
مسافر چهارشنبه 13 تیر 1397 18:54
تبریک به همسفر محترم خانم مهری بابت انتخاب چهارده جلسه نگهبانی . خدا قوت به استاد و نگهبان و دبیر و تازه رها یافتگان و راهنما یان بزرگوار خانم لیلا و لیلی . در امتداد امواج الهی شادی بخش به دگران نگران باشید
حسن کدخدایی چهارشنبه 13 تیر 1397 17:54
خدا قوت خدمت همسفران محترم
همسفر مرضیه چهارشنبه 13 تیر 1397 10:56
خداقوت به سه جایگاه عزیز
خانم بتول از صحبتهای شما لذت بردم .
به خانم ها لیلا و مهری خداقوت میگم.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic