کارگاه آموزشی جهان بینی چهارشنبه، قضاوت و جهالت
یکشنبه 4 شهریور 1397 ساعت 15:17 | نوشته ‌شده به دست مسافر مصطفی | ( نظرات )

بسمه تعالی


این جلسه، جلسه پنجم از دوره شصت و سوم سری کارگاههای کنگره 60 با دستور جلسه قضاوت وجهالت در روز چهارشنبه مورخ 97/5/31  با استادی و نگهبانی مهندس و دبیری همسفر سلوا آغاز راس ساعت 10 صبح به کار نمود.

ما در تمام مسائل زندگیمان (فرزند، دوست، آشنا) دائماً در حال قضاوت هستیم. بهمین دلیل، ما در کنگره پشت سر کسی صحبت نمی کنیم. وقتی می خواهید قضاوت کنید، باید اول تجسس کنید، وقتی تجسس می کنید باید گمان بد کنید.


سخنان استاد؛

دستور جلسه امروز قضاوت و جهالت است. به طور کلی مطرح کردیم که اعتیاد، از ازدواج انسان و موادمخدر بوجود می آید و اعتیاد فرزند ناخلف انسان و موادمخدر محسوب می شود. در مورد شناخت انسان، کار مهمی در پیش داریم، شناخت انسان، نه تنها برای کسانی که درگیر اعتیاد هستند، بلکه برای تمام انسانها مورد مورد نیاز است. جهان بینی از مسائل بسیار مهم و مطرح است.
ما به عناوین مختلف دارای مشکلات و معضلات هستیم، در کتابهای درسی ما هم که چیزی جهت آموزش زندگی و جهان بینی نیست و نبود، الگوهای ما فقط دهقان فداکار و ... بودند. اینکه چطور زندگی کنیم، چطور اعتماد کنیم، چطور در مورد انسانها تصمیم بگیریم و چطور قضاوت کنیم، مورد نیاز ما هستند.
در این دستورجلسه مطرح می شود که قضاوت وجهالت. انسانهایی که قضاوت می کنند، قاضی هستند، درس می خوانند، قانونهای زیادی را می خوانند و بعد به قضاوت می نشینند. برای قضاوت هم نیاز به ادله و مدارک دارند، دو طرف را احضار می کنند، تحقیقات مختلف انجام می دهند و بعد مدت ها روی پرونده کار می کنند و در انتها یک حکم می دهند و یک نفر را بعنوان قاتل اعدام می کنند. بعد از ده سال یک نفر پیدا می شود و می گوید که من قاتل فلانی هستم و بعد تازه می فهمیم که آنهمه قاضی، وکیل، دادستان و ... همه اشتباه کرده بودند. برای قضاوت یک دعوا ممکن است، 10 سال زمان ببرد.
منظور این است که قضاوت بسیار مشکل و مهم و مسئله ساز است. تازه قاضی ها حقوق می گیرند و شغلشان است، حالا ماچطور در مسند قضاوت می نشینیم و در مورد همه چیز اظهارنظر و قضاوت می کنیم. هرچه در مسائل روزمره زندگی جاهل تر باشی، قضاوت هایت بیشتر است.

البته انسان از زمانی که به دنیا آمد، باید قضاوت کند و تصمیم بگیرد، کجا بروم؟ کجا نروم؟ این وسیله را بخرم؟ انتخاب کنم؟ انتخاب نکنم؟ و دائماً در حال قضاوت هستیم. منظور از این دستورجلسه، قضاوتی است که در مورد مسئله ای انجام می دهیم که اصلاً به ما ارتباطی ندارد. در اینجا می گوید که هرچه شما جاهل تر باشید، در مسائل روزمره ای که به شما ربطی ندارد، قضاوت می کند.
ما در تمام مسائل زندگیمان (فرزند، دوست، آشنا) دائماً در حال قضاوت هستیم. بهمین دلیل، ما در کنگره پشت سر کسی صحبت نمی کنیم. وقتی می خواهید قضاوت کنید، باید اول تجسس کنید، وقتی تجسس می کنید باید گمان بد کنید. تجسس در امور دیگران حرام است، غیبت کردن پشت سرشان حرام است، ظن و گمان بد بردن به کسی حرام است. اینها یک سری شاخ و برگ های اضافه هستند که ما باید در زندگی اینها را پایین بریزیم، چون اینها جز رنج و عذاب برای ما چیزی ندارد. یک قضاوت الکی می کنیم، پولی هم نمی گیریم، بعد بغیر از دعوا و درگیری و ناراحتی فایده ای ندارد.
در کنگره، حتی شما اجازه ندارید که به یک نفر بگویید، خانه ات کجاست؟ شغلت چیست؟ چقدر درس خوانده ای؟ چقدر درآمد دارید؟ در کنگره تنها چیزی که به ما ربط دارد، درمان خودمان است.
به طور کلی این دستورجلسه می گوید: در مورد مسائلی که به شما مربوط نیست، قضاوت نکنید. اینها بغیر از اینکه شما را مسموم کند، هیچ فایده دیگری ندارد.

مسئله بعد؛
آن روزی که آقای وزیرکشور به پارک طالقانی آمدند، از من خواسته بودند که دیروز نزد ایشان بروم. معاونان ایشان هم بودند، معاون اداری، معاون حقوقی، معاون کاهش و تقاضا، معاون اقتصادی. اینها را دعوت کرده بودند بخاطر برطرف کردن کارهای کنگره.  من هم گفتم که ما به هیچ چیزی نیاز نداریم و فقط حمایت معنوی شما را می خواهیم.
پرسیدند که شهردار به پارک طالقانی آمد؟ گفتم نه. گفت : حالا پیگیری می کنم، چون من از ایشان خواسته بودند که به پارک طالقانی بیایند و فعالیت کنگره 60 را ببینند. گفتند که من هرکجا رفتم، راجع به کنگره 60 صحبت کردم. در هیئت دولت هم درباره کنگره 60 صحبت کردم. جلسه حدود یکساعت طول کشید، در مورد ابعاد مختلف صحبت کردیم. گفتم این اولین بار است که یک مقام عالی رتبه کشور، از پارک و کنگره بازدید می کند و بعد از دو هفته پیگیری اموری می شود که دستور داده است.
آقای رحمانی فضلی (وزیر کشور) درخواست داشتند که در تمام مراکز استانها و کشور، کنگره را راه اندازی کنید و ما همه گونه حمایتی می کنیم. گفتم که ما این کار را نمی توانیم یک مرتبه انجام بدهیم، ابتدا بایستی نیروهای مخصوص را پرورش بدهیم و بعد اقدام به این کار کنیم.

ایشان گفته بودند که یک روز را تعیین کنید و بچه های کنگره 60 با خانواده هایشان در سالن وزارت کشور حضور داشته باشند و تمام مشکلات و مسائلشان را مطرح کنند و من بشنوم و کمکشان کنم. پیگیری کردند که چرا این روز را تعیین نکردید؟ گفتم انشاء الله یک روز جمعه را تعیین خواهیم کرد، انشاء الله بعد از ماه محرم.
خلاصه اینکه جلسه بسیار خوبی بود.

مراسم رونمایی کتاب 9 شهریور در سالن موزه دفاع مقدس برگزار خواهد شد، کنسرت گروه موسیقی هم داریم، البته چون سالن 500نفر بیشتر جا ندارد، ممکن است فقط سفردومی ها را پذیرش کنیم. در آنجا اساتید راجع به کتاب صحبت می کنند، اولین کتاب را به حراج می گذاریم، باید دسته چک خریدار همراهش باشد، وعده سر خرمن ندهند.
بقیه کتاب ها را هم که امضاء کردیم، به قیمت 25000 هزارتومان در اختیار عزیزان قرار می دهیم.
مطلب بعد؛
فردا بچه ها به اردو می روند. مسئولین اردو خیلی زحمت کشیدند. ظرفیت 300 نفر است ، وقتی که زمان اردو اعلام شد، یک روزه ظرفیت پر شد. عزیزانی که به اردو نرسیدند و نتوانستند که بیایند، بدانند که مسئولین اردو خیلی زحمت کشیدند. امیدوارم اردو به همه ی بچه ها خوش بگذرد.
مطلب دیگر؛
ما خدا رو شکر تا کنون در مسائل مالی مشکلاتی نداشته ایم و نخواهیم داشت. جایی که ممکن است دچار فراز و نشیب من به شما اعلام می کنم، الآن مقداری دچار کمبود هستیم، البته منابع و ذخایر ارزی ما دست نخورده است. ساختمان ورزنده حدود 500میلیون تومان هزینه شده است، برای خرید زمین به یکسری از شعب پول پرداخت کردیم و مقداری دستمان خالی شده است.

مقدار موجودی پس اندازمان ثابت است، ولی اینطرف کم آورده ایم. ما شاید هفتصد میلیون تومان پول در حساب جاریمان داشته باشیم، ولی این مقدار در اصل برای ما صفر است. به آقای سلامی گفتم که به هیچ شعبه ای ، از طرف دفترمرکزی پول پرداخت نشود. از طرف دیگر، خزانه ها هم خیلی پایین آمده است، قشر متوسط هم درآمدشان کم شده است و این دلیل پایین آمدن خزانه ها است. چشم ما به قشر مرفه کنگره است. یک قشر کنگره بازاری ها هستند که مثل نهنگ هستند و بایستی در این قضیه مداخله کنند. همه چیز قیمتش بالا رفته است. حتی این سی دی ها، که سی دی خانم به 2000تومان رسیده است. می خواهم با بچه ها صحبت کنم که حق عضویت سالیانه افزایش پیدا کند، مثلاً از 5000تومان در سال به 7500 در سال برسد. در کل باید در مورد منابع مالی حرکت و اقدام کنیم.
گروه همسفران هم بایستی فعالیت خودشان را در ورزش و مالی بیشتر کنند.
از اینکه به صحبت های من گوش دادید، از همه شما سپاسگزارم.

 

نگارنده: مسافر احمد شریفیان

نام فایل

تاریخ

لینک

فایل صوتی سخنان مهندس

97/5/31

دانلود

 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: دستور جلسات هفتگی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات