دستور جلسه هفتگی وادی ششم
پنجشنبه 8 بهمن 1394 ساعت 16:05 | نوشته ‌شده به دست همسفر نرگس | ( نظرات )

به نام قدرت مطلق الله 

دستور جلسه هفتگی

وادی ششم : حکم عقل را درقالب فرمانده کاملا اجرا نماییم

فرامین عقل همین کار های ساده ی روزمره ماست مثل صبح زود از خواب بیدار شدن ،ورزش کردن ،خوش اخلاق بودن ،احترام گذاشتن به دیگران ،تغذیه ی مناسب ،سپاس گزاری کردن ،سر ساعت دارو مصرف کردن ،سی دی گوش دادن ،حمام کردن ،لباس سفیدوتمیز پوشیدن ،کارهای نیمه تمام را تمام کردن ...وحتی گاهی سکوت وبی عملی هم می تواند فرمان عقل ما باشد که ...


در ادامه مطلب بخوانید....

تقریبا با رسیدن به این وادی تا حدودی آگاهی ودانایی ما بالا رفته ومی توانیم عمل سالم وعمل به ظاهر نیک را از هم تشخیص دهیم اما هنوز چند قدم بیشتر در این وادی قدم نگذاشته ایم که با مشکل دیگری مواجه می شویم .عقل به کار افتاده وهمیشه فرمان به خوبی می دهد ونشان از خداوند دارد یعنی فر ایزدی دارد .فر ایزدی دارد یعنی چه؟

یعنی مامور است که مواظب ما باشد وهمه چیز را برای ما تجزیه وتحلیل کند تا ما کاری را که به ضرر جسم وجان ما یا اموال ما است را انجام ندهیم وسود وزیان ما را همیشه می سنجد .یک ترازو ویک چرتکه ی درونی ست ویا یک فرمانروای عادل وبا تدبیر است وکاری که به ضرر ما باشد را فرمان نمی دهد .تا کاملا مشخص نشود که آن کار به نفع ما هست یا نه حکمی صادر نمی کند هر کاری که ما بخواهیم انجام بدهیم را اول باید عقل حکم آن را بدهد تا اجرا شود .

گاهی وقت ها دیده اید که می خواهید کاری را انجام دهید، نمی دانید آن را انجام دهید یا نه ، یک حرفی را می خواهید بزنید، نمی دانید بزنید یا نه ، جایی می خواهید بروید نمی دانید بروید یانه ، یک حالت گیج ومبهوتی دارید .این به این خاطر است که عقل هنوز برای اجرای آن خواسته حکمی صادر نکرده ، چون اطلاعاتش ناقص وکم است وهنوز دارد آنالیز می کند که چه کاری بهتر است و برای صدور فرمان به اطلاعات بیشتری نیاز دارد تاحکم بدهد .

چون می داند که اگر حکم اشتباه بدهد همه چیز در شهر وجودی ما خراب می شود وگناهش هم به گردن اوست .

فرمانروا حکم اشتباه داده واین حکم اشتباه باعث می شود که خودش هم از کار ریاست وفرمانروایی بر کنار شود وبزرگان شهر یا کشور وجودی شخص نادرستی را به جای او به کرسی ریاست بنشانند .عقل ما همه چیز را نمی داند ولی روز به روز اطلاعات وآگاهی خودش را بالا می برد وآن قدر دانا هست که اگر به درست بودن کاری مطمئن نباشد حکمی صادر نمی کند .

خداوند عقل کل است واز عقل خودش به همه ی بندگانش داده وکسی نیست که عقل نداشته باشد اما عقل هر کس با فرد دیگری فرق دارد چون مسیر زندگی اش با دیگری فرق دارد وهر کس در زندگی با مقوله های متفاوتی برخورد داشته که باید با آن برخورد معقول ومنطقی داشته باشد .برای همین می گویند هر سری یک عقلی دارد ودر کارهایی که نمی توانید تصمیم درست بگیرید با اهل فن مشورت کنید .

در کنگره می گویند اگر می خواهی درمان شوی سرت را با سر راهنما یت عوض کن وبه تنها یی تصمیم نگیر چون حس آلوده است واطلاعات نا درست به عقل می رساند وحس است که عقل را به کار می اندازد .

خوب به نظر می رسد که تا این جای قضیه مشکلی ندارد و همه چیز خیلی خوب پیش می رود .بله ظاهرا همه چیز خوب است اما حالا که عقل را می خواهیم فرمانده کنیم واو می خواهد تصمیم درست بگیرد یک نفر نمی گذارد وبا او سر جنگ دارد وخیلی زیرکانه وبا سیاست وارد بازی می شود وهمه چیز را طور دیگری جلوه می دهد . اطلاعات ناقص و وارونه به عقل می دهد عقل را فریب می دهد تا عقل ماهیت خواسته ها را تشخیص ندهد .گاهی هم یک اشتباه از عقل رو می کند وبا این مدرک او را تحت فشار می گذارد تا کاری را که خودش می خواهد انجام شود .او حریف بسیار قدرتمندی است وکسی نیست جز بزرگ نفس اماره یا رئیس ذرات نا خالص نفس  واراذل واوباش شهر وجودی .

بله ،عقل و نفس اماره همیشه جدال دارند . هر حکم اشتباهی که عقل می دهد هر لحظه امکان دارد که جایش را به چنین شخصی بدهد آن وقت دیگر ظاهرا نان همه در روغن است وکیف همه کوک وانهدام کشور وجودی به زودی می رسد .عقل نتوانسته مواظب این کشور باشد ،رئیس نفس لوامه (سر زنش کننده )مدام دارد خودش را سر زنش می کند که چرا از عقل حمایت نکرده وگول خورده .اگر حامی عقل بود کار به این جا نمی کشید ،حالا دیگر دیر شده خیلی چیز ها از دست رفته .

اما یک ندای درونی ضعیف به گوش می رسد که می گوید همه چیز را دوباره تغییر می دهیم .همه چیز را دوباره به دست می آوریم خیلی سخت است اما امکانش هست .این صدای عقل است که به صا حبش امید به زندگی می دهد .وقتی شخص خودش را مثل یک کودک در اختیار کنگره می گذارد وتسلیم کنگره می شود آرام آرام یک اتفاق های خوبی می افتد .

اولش فکر می کند که باید برای درمانش کار شاقی انجام دهد اما به زودی می فهمد که هیچ کاری جز اجرای هر حکمی که عقلش به او می دهد وهر دستوری که راهنما به او می دهد را ندارد .کارهایی که سخت نیست اما نفس اماره برای او سخت جلوه می دهد .حتی کارهای بسیار کوچک وپیش پا افتاده را هم باید در موردش تعقل وتفکر نماید واز راهنمایش هم بپرسد تا او را راهنمایی کند .

یک دفعه می بیند نفس اماره به او می گوید تو با این سن وسالت می خواهی از راهنمای کم سن وسالت بپرسی یا تو این قدر درس خواندی اما راهنمایت دیپلم هم ندارد از خودت خجالت بکش ،ببین کارت به کجا رسیده ؟ تو خودت می توانی پله کم کنی دیگر به راهنما احتیاج نداری و...

خلاصه با هزار حقه ونیرنگ شخص را گول می زند تا از کنگره او را جدا کند .تنها چیزی که می تواند جلو این نفس سرکش وحقه باز را بگیرد واو را ضعیف کند این است که به فرمان عقلمان عمل کنیم .برای اجرا کردن فرامین عقل اول باید صدای او را بشنوی وقتی نفس اماره ات مدام شلوغ می کند نمی گذارد صدای عقل را بشنوی .برای هر کاری اول چند ثانیه مکث کن به خودت بگوچه کار کنم ؟ جوابش می آید کم کم که فرامین عقل را اجرا کنی ،هر چه بخواهی می شود یعنی همان شو ،شودی که می گوییم .آن موقع است که نفس مطمئنه وعقلت هم صدا می شوند .

گاهی وقت ها هم صدای عقل را می شنوی اما دلت می خواهد کار دیگری بکنی این جاست که باید منتظر یک اتفاق بد باشی وتاوان پشت گوش انداختن صدای عقلت را بدهی هم با جان هم با مال .گاهی می گوییم چه قدر یکی به من الهام کرده بود که این جا نروم ،این کار را نکنم اما من کردم این هم نتیجه اش .

فرامین عقل همین کار های ساده ی روزمره ماست مثل صبح زود از خواب بیدار شدن ،ورزش کردن ،خوش اخلاق بودن ،احترام گذاشتن به دیگران ،تغذیه ی مناسب ،سپاس گزاری کردن ،سر ساعت دارو مصرف کردن ،سی دی گوش دادن ،حمام کردن ،لباس سفیدوتمیز پوشیدن ،کارهای نیمه تمام را تمام کردن ...وحتی گاهی سکوت وبی عملی هم می تواند فرمان عقل ما باشد که باید انجام دهیم .نفسی که تربیت نشده باشد مدام برای عقل دردسر درست می کند .به امید روزی که عقل تنها فرمانروای کشور وجودی ما باشد وهر چه که دستور دهد همان بشود .

نویسنده :با احترام کمک راهنما همسفر نرگس

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: دستور جلسات هفتگی، مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات