کارگاه آموزشی خصوصی همسفران روز دوشنبه 97/11/29 " وظایف راهنما و رهجو "
سه شنبه 30 بهمن 1397 ساعت 14:09 | نوشته ‌شده به دست همسفر فریبا | ( نظرات )

 به نام قدرت مطلق الله...

روز دوشنبه 97/11/29 جلسه اول از دور سیزدهم کارگاه‌های

آموزشی خصوصی کنگره 60 ویژه هم‌سفران شعبه امین گلی با

استادی کمک راهنمای محترم هم‌سفر بتول، نگهبانی هم‌سفر اشرف و 

دبیری هم‌سفر زیبا با دستور جلسه " وظایف راهنما و ره‌جو "

 رأس ساعت 15 آغاز به کار نمود. 

یک ره‌جو باید برای خودش حرکت کند چون به‌عنوان یک هم‌سفر در کنگره حضور پیدا می‌کند و زمانی که من به‌عنوان یک هم‌سفر در کنگره و در لژیون حضور پیدا می‌کنم نباید در کار و مسائل مسافرم دخالت کنم و زمانی که در کار مسافرم دخالت می‌کنم به نوعی قوانین این بازی را زیر سؤال می‌برم...

در ادامه مطلب بخوانید ...


سخنان استاد گرامی:

خداوند را شاکر هستم به خاطر این لحظات و این روز زیبا و در ادامه تبریک می‌گویم به خانم اشرف و خانم زیبا به خاطر این جایگاه و یک خدا قوت به خانم زهرا و دبیرشان خانم مینا که در این چهارده جلسه و هفت جلسه به‌خوبی خدمت کردند.

و اما دستور جلسه امروز، وظایف ره‌جو و راهنما، اگر ابتدا بخواهیم به این دستور جلسه نگاه کنیم می‌بینیم که پایه زندگی همه ما انسان‌ها بر اساس ارتباط هست و این ارتباط است که ما را به هم دیگر نزدیک می‌کند و می‌توانیم کنار یکدیگر زندگی کنیم.

 حال در ذهن ما شاید این سؤال پیش به یاد که آیا این فقط اطلاق می‌شود به کنگره و یا فقط در جایگاه این‌که من ره‌جو هستم و لازم است که آموزش‌ها را دریافت کنم، این‌که من راهنما هستم و در جایگاه راهنما، آموزش‌ها را تدریس کنم، حال به‌ظاهر جواب بله باشد ولی در عمل سالم این‌طور نیست و جواب خیر هست، چرا؟

چون این ارتباط به‌صورت جمعی هست حال این وظایف می‌تواند بین پدر و مادر باشد و یا فرزندان و مادر یا پدر، می‌تواند بین همسر باشد، می‌تواند در کنگره بین من هم‌سفر و مسافرم باشد، پس این وظایف در هر جایگاهی به یک نحوی باید باشد و نسبت به جایگاه‌ها فرق می‌کند.

 من در حال حاضر در کنگره به‌عنوان یک ره‌جو و یک راهنما باید وظایف خودم را انجام بدهم و در خانه به‌عنوان یک همسر و مادر می‌توانم وظایف خودم را نسبت به خانواده انجام بدهم. حال ما در مورد وظایف راهنما و ره‌جو در کنگره صحبت می‌کنیم در ابتدا می‌خواهیم ببینیم راهنما چه کسی هست و چه وظیفه‌ای بر عهده راهنما است؟

 راهنما کسی است که این مسیر را طی کرده، آموزش‌ها را دریافت کرده و راه را توسط آموزش‌های کنگره به ره‌جوها نشان می‌دهد تا آن‌ها بتوانند مسیر خودشان را پیدا کنند. وظیفه اول به عهده راهنما هست، راهنما وظیفه دارد فقط آموزش‌های کنگره را در اختیار ره‌جویان قرار بدهد و اگر به‌جز این باشد مسیر لژیون تغییر خواهد کرد و به سمت پوچی و بیهودگی و در آخر آموزش‌های لژیون برای ره‌جو بی‌معنا خواهد بود و یک حالت خسته‌کننده خواهد داشت

مورد دوم حلقه اتصال بین راهنما و ره‌جو فقط عشق و محبت هست، نه بر اساس رفاقت و دوستی، چون راهنما با تمام عشق و علاقهٔ خودش خدمت می‌کند در ابتدا برای خودش و در ادامه برای حال خوش ره‌جوها.

 مورد بعد اینکه راهنما نمی‌تواند همیشه مراقب ره‌جویش باشد که حالش بد یا خوب است و یا اینکه مداوم در حال تماس باراهنمایش باشد ، ره‌جو باید قوی باشد که حس خود را تغییر بدهد و مسیر خود را با آموزش‌هایی که در لژیون به او تدریس داده می‌شود پیدا کند.

مورد بعد این‌که راهنما آموزش‌هایی که به ره‌جو می‌دهد فقط در این موضوع تخصص دارد و در مورد مشکلاتی که در خانه برای ره‌جو به وجود می‌آید نمی‌تواند هیچ نظری بدهد. مورد بعد اینکه راهنما نمی‌تواند طبق میل ره‌جو عمل کند بلکه برعکس این ره‌جو هست که باید طبق میل و خواسته راهنما و در چهارچوب آموزش‌های کنگره حرکت کند.

موضوعی که باید در مورد راهنما بگویم این است که راهنما فقط تدریس علم، اخلاق، محبت، عشق، صبر و استقامت را دارد و به‌جز این چیز دیگری در وجود یک راهنما و تدریس یک راهنما وجود ندارد.

 و اما در مورد ره‌جو؛ وظایف یک ره‌جو چی هست و ره‌جو به چه کسی گفته می‌شود، ره‌جو به کسی گفته می‌شود که جوینده راه است یعنی این‌که خودش می‌آید کنگره و مسیر را خودش باید پیدا کند توسط آموزش‌هایی که راهنما به او می‌دهد تا بتواند مشکلاتش را حل کند.

ره‌جو وقتی می‌خواهد وارد کنگره بشود هر مقام که دارد باید پشت در کنگره بگذارد و وارد کنگره بشود. آقای مهندس دریکی از صحبت‌هایش فرمودند: کنگره را مثل یک حمام عمومی تصور کنیم که هرکسی می‌خواهد وارد حمام بشود باید لباس‌هایش را دربیاورد.

مورد بعد این‌که به‌موقع سر جلسات حضور پیدا کند و خدمت‌هایی که دریافت می‌کند را سعی کند به نحو احسن اجرایی‌اش کند. یک ره‌جو باید از معرکه گرفتن و نق زدن و در حاشیه رفتن پرهیز کند، چراکه اگر در حاشیه باشد دنبال تجسس، قضاوت و غیبت، داوری دیگران در پی راهنمایان مرزبانان و بقیه اعضای شعب باشد باعث می‌شود که خودش از کنگره پرت بشود و درواقع در وسط این گردباد قرار نمی‌گیرد و به بیرون پرتاب می‌شود.

 یک مورد دیگر اینکه یک ره‌جو باید برای خودش حرکت کند چون به‌عنوان یک هم‌سفر در کنگره حضور پیدا می‌کند و زمانی که من به‌عنوان یک هم‌سفر در کنگره و در لژیون حضور پیدا می‌کنم نباید در کار و مسائل مسافرم دخالت کنم و زمانی که در کار مسافرم دخالت می‌کنم به نوعی قوانین این بازی را زیر سؤال می‌برم.

دیگر اینکه قوانین و حرمت‌های کنگره را به نحو احسن اجرایی کنم تا به یک تعادل و امنیت نسبی برسم و آن مابقی را از آموزش‌هایی که در لژیون دریافت می‌کنم تکمیلشان کنم. انشا الله که همه شما در حال خوش و آرامش باشید.


رهایی هم سفر پری، رهجو کمک راهنمای گرامی همسفر مرضیه

 

نویسنده: هم‌سفر فریبا

تصویرگر: هم‌سفر رؤیا

ویرایش و تنظیم: هم‌سفر لیلا رحیمی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: گزارش جلسات خصوصی همسفران، روزهای دوشنبه،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفرفاطمه چهارشنبه 1 اسفند 1397 22:35
خداقوت خدمت هرسه عزیزوجایگاه استادی رابه خانم بتول وجایگاه نگهبانی رابه خانم اشرف وبه ویژه جایگاه دبیری رابه خواهرلژیونی خودم خانم زیباتبریک عرض میکنم
حسن کدخدایی چهارشنبه 1 اسفند 1397 21:50
خدا قوت به استاد جلسه همسفر بتول
تشکر ار نگهبان دبیر و عکاس نویسنده و وبلاگ نویسان
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic