گارگاه آموزشی خصوصی همسفران روز دوشنبه 97/12/20 " وادی هفتم و تاثیر آن روی من "
سه شنبه 21 اسفند 1397 ساعت 17:52 | نوشته ‌شده به دست همسفر زهرا | ( نظرات )

  به نام اولین عاشق که اوست ...

روز دوشنبه 97/12/20 جلسه چهارم از دور سیزدهم کارگاه‌های

آموزشی خصوصی کنگره 60 ویژه هم‌سفران شعبه امین گلی با

استادی کمک راهنمای گرامی هم‌سفر لیلا، نگهبانی هم‌سفر اشرف 

و دبیری هم‌سفر زیبا و با دستور جلسه 

" وادی هفتم و تأثیر آن روی من " رأس ساعت 15 آغاز به کار نمود.

  

برای اینکه هر انسانی مسیری را انتخاب کند اول باید ببیند تا راه را پیدا کند. باید بخواهد، تلاش و کوشش کند، باید چیزی بکارد تا بتواند چیزی برداشت کند. باید ظرف وجودی خود را بالا ببرد، وسعت دهد که در واقع حقیقت اصلی رسیدن به تعادل و رهایی است، رسیدن به ماهیت انسان بودن و در انتها رسیدن به وادی چهارده. آنچه باور است محبت است و آنچه نیست ظروف تهی است...

در ادامه مطلب بخوانید ...

 

سخنان استاد گرامی :

خداوند را شاکر و سپاس‌گزارم که بار دیگر توفیق خدمت در این جایگاه را به بنده عنایت فرمود. از خانم اشرف عزیز هم سپاس‌گزارم که مسئولیت اداره جلسه را به من واگذار نمود تا خدمت کنم و آموزش بگیرم.

تمام وادی‌های کنگره 60، قوانین زندگی و هستی را برای ما بیان می‌کنند. قوانینی که چه بخواهیم چه نخواهیم در زندگی ما حاکم هستند. اگر ما این قوانین را یاد بگیریم و در زندگی عملی کنیم، زندگی سرشار از صلح و آرامش و آسایش داریم، در غیر این صورت قادر نیستیم از گذرگاه‌های سخت زندگی عبور کنیم و همچنان در مشکلات خود باقی می‌مانیم.

در چهار وادی اول با تئوری حرکت اصولی آشنا شدیم و از وادی پنجم به بعد یاد گرفتیم چگونه حرکت کنیم؛ اما وادی هفتم می‌گوید رمز و راز کشف حقیقت در دو چیز است؛ یکی یافتن راه و دیگری آنچه برداشت می‌نماییم.

درواقع حقیقت چیست؟ آنچه بوده، هست و خواهد بود، مانند ذات پروردگار یا نفس انسان؛ اما گاهی ما واقعیت را با حقیقت اشتباه می‌گیریم. واقعیت چیزی است که در لحظه حال هست یعنی درگذشته نبوده و حتی امکان دارد در آینده هم نباشد.

در کشف این حقیقت، اولین قدم پیدا کردن راه است و این راه به حرکت من بستگی دارد. حرکتی که جهت داشته باشد، یعنی اگر من حرکت کردم و راهی را پیدا کردم، باید ببینم آیا راه و مسیری که انتخاب کردم من را به مقصد می‌رساند یا نه؟

درواقع راه، هدف نیست. بلکه مسیری است که من را به آن هدف و مقصد می‌رساند. چه‌بسا افرادی که نتوانستند راه درست را پیدا کنند. حال، چه در مقوله پیدا کردن راه درمان اعتیاد یا مسائل و مشکلات دیگر و سر از ناکجاآباد درآوردند، به بیغوله‌ها رفتند و مسائل و مشکلاتی را برای خود و دیگران به وجود آوردند و یا حتی باعث نابودی خودشان شدند.

اما زمانی که انسان در صراط مستقیم قرار می‌گیرد و تمام هدفش را می‌گذارد تا به ذات انسانیت برسد، تمام ضد ارزش‌ها را کنار می‌گذارد تا بتواند به هدف و مقصد اصلی برسد.

بزرگ‌ترین مشکلی که وجود دارد فعلاً اعتیاد هست. جه بسا در کنار آن مسائل و مشکلاتی هم هستند که ذره‌ذره وارد زندگی می‌شوند و هر چه بر سر راهشان هست را از بین می‌برند و درواقع انسان‌هایی که اراده محکم‌تری دارند، خیلی زودتر درگیر اعتیاد و سایر مشکلات می‌شوند. چرا؟

چون کسی در دریا غرق می‌شود که شناگر ماهری هست وگرنه کسی که شنا بلد نیست اصلاً وارد آب نمی‌شود. در هستی از سنگ سخت‌تر و از آب نرم‌تر نداریم؛ اما می‌بینیم آب با این خصوصیت نرمی خودش ذره‌ذره روی سنگ ریخته می‌شود، آن را سوراخ و درنهایت متلاشی می‌کند.

تا قبل از ورود به کنگره همه ما حکم سنگی را داشتیم که زیر بار مسائل و مشکلات اعتیاد خرد شدیم و متلاشی شدیم؛ اما از بدو ورود به کنگره به بعد باید حکم آبی باشیم تا بتوانیم در مقابل طوفان‌ها ایستادگی کنیم و در امان بمانیم.

پس برای اینکه بتوانیم مسیر و راه درستی را انتخاب کنیم اولین چیز حرکتی هست که جهت داشته باشد و در درجه بعدی این هست که من بخواهم، تلاش کنم و با تفکر درست و صحیح، بهترین مسیر را انتخاب کنم.

بعدازاینکه راه پیدا شد مهم‌ترین مطلب این هست که من چه برداشتی از آن مسیر دارم.

راه در کنگره 60، توسط بنیان کنگره، آقای مهندس پیداشده اما از این به بعد بستگی به من دارد که از این مسیر و راهی که پیش روی من قرارگرفته چه برداشت و استفاده‌ای ببرم.

آیا به کنگره می‌آیم، فقط به خاطر این‌که مسافرم به درمان برسد؟ آیا کنگره برای من هدف هست؟ یا من را به هدفم نزدیک می‌کند؟

آیا من به کنگره می‌آیم که به صلح و آرامش برسم؟ طرز درست زندگی کردن را یاد بگیرم؟ و این‌ها برمی‌گردد به نگرش و برداشتی که من از راهی که کنگره سر راهم قرار داده، دارم.

جه بسا افرادی بودند که راه کنگره برایشان باز شد و چون برداشت درستی از این مسیر نداشتند از کنگره دور شدند و به مقصد نرسیدند.

برای رسیدن به مقصد باید خردمندانه و با تفکر درست و همه‌جانبه مسیر را انتخاب کرد. وقتی می‌خواهیم مسیری را انتخاب کنیم تمام جوانب آن را باید در نظر بگیریم. من اگر قرار است در کنگره سفر کنم و پا به‌پای مسافرم، به آرامش و آسایش برسم، باید تمام مسائل را در نظر بگیرم. زود آمدن‌ها و دیر رفتن‌ها، وقت گذاشتن‌ها و همه‌چیز را باید در نظر بگیرم و بعد سفر کنم.

گاهی اوقات چون برداشت درستی نداریم یا تفکر ما سطحی هست مسیری را انتخاب می‌کنیم ولی در ادامه مسیر متوجه می‌شویم مسیری که در آن می‌رویم اشتباه هست.

همین مسیری که اشتباه است اگر از دید مثبت نگاه کنیم ما را از سکون و بی‌حرکتی درآورده، من به خودم حرکتی دادم هرچند که در ادامه متوجه اشتباه بودنش شدم و دومین مطلب این‌که می‌توانم از همان اشتباهاتی که در مسیر هست آموزش بگیرم و سوم اینکه تجربیاتی که در این مسیر به دست آوردم را به نحو احسن از آن‌ها استفاده کنم.

برای اینکه هر انسانی مسیری را انتخاب کند اول باید ببیند تا راه را پیدا کند. باید بخواهد، تلاش و کوشش کند، باید چیزی بکارد تا بتواند چیزی برداشت کند. باید ظرف وجودی خود را بالا ببرد، وسعت دهد که در واقع حقیقت اصلی یعنی رسیدن به تعادل و رهایی است، رسیدن به ماهیت انسان بودن و در انتها رسیدن به وادی چهاردهم. آنچه باور است محبت است و آنچه نیست ظروف تهی است.

یعنی باید آن‌قدر ظرف وجودی خودم را بالا ببرم که بدانم کجای این مسیر ایستادم و چه زمانی قرار است که از آن محبتی که خداوند به من داده استفاده کنم.

تمام این‌ها در مسیر کنگره برای من امکان‌پذیر است. افرادی که به کنگره می‌آیند و آموزش می‌گیرند و ظرف وجودی و دانایی خود را بالا می‌برند یاد می‌گیرند از ضد ارزش‌ها فاصله بگیرند.

زمانی که از ضد ارزش‌ها فاصله گرفتی و ناخالصی‌هایت را کنار گذاشتی، پرواز کردن را یاد می‌گیری.

عشق به هستی را تجربه می‌کنی. تجربه می‌کنی محبت کردن و عشق ورزیدن را و این‌ها نه‌تنها در مورد راه‌حل اعتیاد هست بلکه برای تک‌تک افرادی که می‌خواهند حقیقت درونی خود را بشناسند، باید این مراحل را طی کنند که این‌ها ذره‌ذره اما با خواست و تلاش بسیار امکان‌پذیر هست.

باید به مسیری که در آن هستیم ایمان داشت، صبور بود و گوش‌به‌فرمان، باید مراقب بود و استقامت کرد تا بذر وجودی به بار نشیند.

 

راه در کنگره مشخص‌شده و باید از این بذری که در وجودم کاشته شده مراقبت کنم، صبوری کنم و گوش‌به‌فرمان راهنما و اعضای شعبه باشم تا بتوانم بذر درونی خودم را رشد دهم و پرورش دهم تا زمانی که بتواند مرا به مقصد برساند.

چون مقصد همان صراط مستقیم است. مسیری است که من را به مقصد می‌رساند با شرایط و وضعیت عالی.

گاهی فکر می‌کنیم حقیقت خیلی دور است درصورتی‌که حقیقت همین نزدیکی است. حقیقت یعنی همین زمان، همین‌که مفهوم بودن و نبودن را متوجه شویم، مفهوم تلخی و شیرینی، مفهوم سختی و آسانی.

 این‌که یاد بگیریم مثل موج باشیم؛ یعنی گاهی بالارویم و گاهی پایین. افرادی که در کنگره به‌خوبی سفر می‌کنند و به اصل کنگره پی برده‌اند حالت موج‌سواری را یاد گرفته‌اند یعنی گاهی بالا و گاهی پایین ولی جا نمی‌زنند. چرا؟ چون هدف اصلی‌شان رسیدن به تعادل و رهایی هست.

در پایان امیدوارم سال جدید سالی پر از موفقیت، احترام، سرشار از انرژی و آرامش باشد و سال خوبی را پشت سر گذاشته باشید و برای تک‌تک شما آرزوی موفقیت می‌کنم.

 

 نویسنده: هم‌سفر زهرا خیابانی

تصویرگر: هم‌سفر رؤیا

تنظیم : هم سفر لیلا رحیمی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: گزارش جلسات خصوصی همسفران، روزهای دوشنبه، دستور جلسات هفتگی،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
حسن کدخدایی چهارشنبه 22 اسفند 1397 17:43
خدا قوت به استاد جلسه و نگهبان دبیر

خدا قوت به همسفران سفره هفت سین زیبایی شده

تشکر از نویسنده، عکاس و مدیر وبلاگ
همسفر سمیه چهارشنبه 22 اسفند 1397 00:58
خداقوت به همگی .وانشاالاه که همگی سالی پر از خوشی به همراه سلامتی داشته باشید
همسفر فرشته رضایی سه شنبه 21 اسفند 1397 22:30
خداقوت میگم به راهنمای خوبم خانم لیلا بابت استادی عالیشون سال پر خیر و برکتی و برایشما و همه خانواده کنگره ۶۰ آرزو میکنم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات