در باب دستور جلسه هفتگی : سیگار
شنبه 31 فروردین 1398 ساعت 20:43 | نوشته ‌شده به دست همسفر لیلا ر | ( نظرات )
به نام قدرت مطلق الله ...

در باب دستور جلسه هفتگی : سیگار

به قلم : هم سفر مریم

در ادامه مطلب بخوانید ...

سیگار کشیدن (به انگلیسی: Smoking) به تنفس بخار ناشی از سوزاندن تنباکو گفته می‌شود. سابقهٔ این کار به سه تا پنج هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. تمدن‌های زیادی در طول مراسم مذهبی موادی که بخور خوش‌بو تولید می‌کرد را می‌سوزانند که بعدها این کار برای لذت فردی یا حرکتی اجتماعی یا در جشن‌های مذهبی نیز انجام شد.

تنباکو در سده ۱۶ میلادی به اوراسیا از طریق مسیرهای تجاری معرفی شد. باوجود انتقادات زیادی که از مصرف این ماده شد، اما مصرف تنباکو محبوبیت زیادی پیدا کرد. سیگار برگ بریده یا خردکرده توتون که معمولاً در کاغذ نازک پیچیده شده است که برای «کشیدن دود» آن بکار می‌رود.

طرز استفاده آن این‌طور است که یک‌طرف آن را آتش می‌زنند و از طرف دیگر (که معمولاً فیلتر یا مُشتوک دارد) دود را به درون ریه‌ها می‌کشند (پُک زدن) نیکوتین موجود در دود تنباکو سبب بروز حالت سرخوشی کوتاه‌مدت می‌شود.

منشأ توتون و نیکوتین:

در سال 1492 کریستف کلمب پا به جزیره ناشناخته‌ای گذاشت که امروزه کوبا نام دارد. وی مشاهده کرد که در این جزیره بومیان لوله‌ای پیچیده از برگ خشک گیاهی استفاده می‌کنند و یکسر آن را می‌سوزانند و از سر دیگر آن دود متصاعد می‌شود و آن را می‌دمند

کریستف کلمب هرگز تصور نمی‌کرد این وسیله رفع خستگی بومیان امریکا که حتی در مراسم مذهبی نیز آن را می‌سوزاندند، روزی بلای خانمان‌سوز و نیرویی مرگ‌آفرین برای جوامع بشری سراسر جهان باشد. چون وی هنگام بازگشت به اسپانیا، مقداری از برگ‌ها و دانه‌های گیاه تنباکو را به‌عنوان یک گیاه جادویی و عجیب به آن کشور آورد و این آغاز ورود تنباکو یا توتون از امریکای مرکزی به اروپا بود.

نیکوتین ماده اصلی توتون و تنباکو نیز به‌افتخار ژان نیکت سفیر فرانسه در پرتغال  که در سال 1559 این ماده را به‌عنوان دارو به دربار کاترین ده مدیچی فرستاد، نام‌گذاری شده است.

بدن با نیکوتین چه می‌کند:

پس از مصرف تنباکو، نیکوتین به‌سرعت وارد جریان خون می‌شود، از سد خونی مغزی عبور می‌کند و طی ۸ تا ۲۰ ثانیه به مغز می‌رسد. در زمان تقریباً ۲ ساعت پس از ورود به بدن، نیمی از آن از بین می‌رود. نیکوتین در کبد تجزیه می‌شود و از بین می‌رود.

قدرت تحمل نیکوتین

آستانهٔ تحمل، همراه با مقدار نیکوتین مصرفی افزایش می‌یابد و مصرف‌کننده برای آنکه مثل اول لذت ببرد، باید دُز مصرفی خود را افزایش بدهد. ازآنجایی‌که بیشتر نیکوتین مصرفی، طی خواب از بدن خارج می‌شوند، آستانهٔ تحمل در ابتدای صبح بسیار کاهش می‌یابد.

نیکوتین با جلو رفتن روز آثار کمتری از خود نشان می‌دهد، چون کم‌کم آستانهٔ تحمل بدن افزایش می‌یابد.

آثار نیکوتین:

نیکوتین اثرات مختلفی روی بدن انسان دارد، هم آرام‌بخش است و هم محرک. وقتی بدن در معرض این ماده قرار می‌گیرد، فرد «ضربه‌ای» را احساس می‌کند. این امر تا حدودی ناشی از تحریک غده‌های فوق کلیوی توسط این ماده است که منجر به آزادسازی آدرنالین می‌شود.

این موج آزادشدهٔ آدرنالین بدن را تحریک می‌کند. گلوکز هم به‌سرعت آزاد می‌شود، ضربان قلب، فعالیت تنفسی و فشارخون هم افزایش می‌یابند. نیکوتین باعث می‌شود لوزالمعده هم انسولین کمتری تولید کند که باعث افزایش نسبی قند خون یا گلوکز می‌شود.

نیکوتین به شکل غیرمستقیم باعث آزادسازی دوپامین در آن قسمت‌هایی از مغز می‌شود که مربوط به لذت و انگیزش هستند. همین اثر زمانی که فرد هروئین یا کوکائین مصرف می‌کند هم اتفاق می‌افتد و حس لذت‌بخشی به مصرف‌کننده دست می‌دهد.

دوپامین مادهٔ شیمیایی مغزی است که روی هیجانات، حرکات و احساسات لذت و درداثر می‌گذارد. اگر سطح دوپامین مغز فرد افزایش یابد، حس رضایت بیشتری در او به وجود می‌آورد.

نیکوتین بسته به مقدار مصرف و تحریک سیستم عصبی فرد، می‌تواند به‌عنوان آرام‌بخش هم عمل کند.

اثرات کوتاه‌مدت مصرف نیکوتین:

 با یک سیگار معمولی، نیم تا دو میلی‌گرم نیکوتین وارد بدن می‌شود. زمانی که دود نیکوتین استنشاق می‌شود، فرد در حال بلعیدن دسته‌ای از مواد شیمیایی است که به اکثر ارگان‌های حیاتی بدن او نفوذ خواهند کرد.

گاهی اوقات فرد در اثر زیاده‌روی در مصرف نیکوتین به مسمومیت با این ماده دچار می‌شود که علائم آن عبارت‌اند از: تهوع، استفراغ، آب‌ریزش از دهان، رنگ‌پریدگی، اسهال، سرگیجه، سردرد، افزایش فشارخون، لرزش و عرق سرد.

مسمومیت همچنین با ناتوانی برای تمرکز، گیجی و اختلالات حسی همراه است علاوه بر این نیکوتین، چرخه خواب را مختل کرده و کاهش میزان خواب عمیق در فرد، منجر به بیدارشدن‌های مکرر در طول شب و احساس خستگی در طول روز می‌شود.

 اثرات بلندمدت مصرف سیگار:

سرطان: مصرف سیگار  خطر سرطان ریه، دهان، رحم، کبد، کلیه، مثانه، معده، لوزالمعده و خون را افزایش می‌دهد. استفاده طولانی از قلیان و پیپ نیز سبب شیوع سرطان دهان و حلق می‌شود.

مصرف نیکوتین با خطر ابتلا به سرطان سینه نیز رابطه دارد

قلب: استعمال دخانیات باعث افزایش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود.  مونوکسید کربن موجود در دود سیگار اکسیژن را از قلب و سایر اعضای حیاتی می‌گیرد  و باعث سخت‌تر شدن سرخرگ‌ها می‌شود که ممکن است درنهایت به گرفتگی و نرسیدن جریان خون به قلب منجر شود و حمله قلبی را به دنبال داشته باشد.

شش‌ها و راه‌های تنفسی: سیگار علت 87 درصد تمام موارد سرطان ریه می‌باشد. همچنین سیگار علت اصلی سایر بیماری‌های ریوی مانند برونشیت مزمن و آمفیزم می‌باشد.

 وضعیت ظاهری: مواد شیمیایی موجود در دود سیگار می‌توانند پوست را خشک و ملتهب کرده و ایجاد چین‌وچروک را تسریع کنند. سیگار کشیدن همچنین انگشت‌ها، ناخن‌ها و دندان‌ها را زردرنگ می‌کند و بسیاری دیگر بیماری‌ها که به دنبال دارد.

نیکوتین عمده‌ترین اثر خود را بر مغز اعمال می‌کند. این ماده اثرات فیزیکی و تغییرات خلقی در مغز ایجاد می‌کند که به‌صورت موقت لذت‌آور بوده. حال می‌توان گفت بااین‌همه ضررها که سیگار برای انسان دارد اراده و عزم خود را جزم کرده و درصدد ترک سیگار برآییم.

بهترین روش ترک سیگار روش DST است که توسط آقای مهندس دژاکام ارائه‌شده است.

 

نویسنده: هم‌سفر مریم

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافر مرتضی سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 01:33
خداقوت خدمت همسفر محترم
کلمه ترک را بارها و بارها آقای مهندس حتی در کتاب های خودشان به کار بردند در کتاب ۶۰ درجه زیر صفر در صفحه ۴۹ به معنی آن پرداختند ترک به معنی شفاو معالجه شدن است پس چرا غیر قابل قبول است
مسافر علی دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 22:46
متن خوبی بود . نویسنده محترم بهتر بود داخل پرانتز در مورد اوراسیا یا همان اروپا و آسیا توضیح می دادند . نکته دیگر آن که مقاله بیشتر به تاریخچه پرداخته بودند تا اصل موضوع و نتیجه گیری در آخر مقاله به جای کلمه درمان کلمه منفور ترک را به کار برده بودند که این کلمه در کنگره فاقد توجیه و غیر قابل قبول است . نکته آخر این که هدف از گذاشتن نظر یا کامنت فقط به به و چه چه نیست بلکه هم نقاط قوت و هم نقاط ضعف باید ذکر شود . آقای قلم فرسای عزیز لطفا تایید کنید .
مهدی قلم فرسا پاسخ داد:
دوست عزیز سلام طبق فرمایش شما قرار نیست که فقط کامنتهای تشویقی تایید شود و کامنتهای سازنده هم باید تایید شود اما کامنتهای سازنده بهر صورت این کامنت تایید شد اما قطعا دوستان دیگری نیز نظرهای متفاوت دارند واگر قرار باشد تمامی نظرات تایید شود چیزی جز حال خراب برای دوستان بازدید کننده از مطالب وخدمتگزاران وبلاگ باقی نمی ماند در ثانی همین که نویسنده گرامی زحمت تهیه گزارش را کشیده اند به نظر بنده حقیر جای تشکر دارد ،به قولی املای ننوشته غلط ندارد به هر صورت از اینکه قابل دونستید ومطلب را خوانده وکامنت گذاشتید سپاسگزارم
لیلا نصر دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 07:38
ممنون خدا قوت به همه شماعزیزان
حسن کدخدایی یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 21:54
خدا قوت به گرد آورنده گزارش

استفاده بردم و اطلاعت خوبی کسب کردم متشکرم
هم سفر اشرف یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 12:40
خدا قوت خدمت خانم مریم عزیز بابت مقاله زیبای که تهیه کرده ای امیدوارم همیشه در جایگاه های بالا بدرخشید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic