به نام اولین عاشق که اوست ...

مشارکت مکتوب همسفران لژیون یکم

در باب دستور جلسه هفتگی : ظرفیت و مسئولیت " قبله گم کردن "

هرکدام از ما مسئولیت‌ها و توانایی‌هایی داریم که مطابق با ظرفیت ماست و اگر مسئولیت ما از ظرفیتمان بیشتر شود از تعادل خارج می‌شویم که به آن بی‌تعادلی یا قبله گم کردن می‌گویند...

در ادامه مطلب بخوانید ...


سلام دوستان نسیم هستم یک هم‌سفر:

ظرفیت، یعنی ظرف ما تا چه اندازه‌ای گنجایش دارد و مسئولیت از ریشه‌ی سؤال و مسئول هست. یعنی کسی که مورد سؤال قرار می‌گیرد و بایستی در قبال مسئولیت خود پاسخگو باشد. مسئولیت یعنی وظایفی که بر ما گذاشته می‌شود در قبال آن پاسخ‌گو باشیم. 

در وادی نهم آموختیم هر چیزی نقطه‌ی تحملی دارد. که اگر نیروهای وارده بر آن بیشتر از نقطه‌ی تحمل آن باشد از تعادل خارج می‌شود. ما انسان‌ها نیز در مورد مسائل مختلف و نیروهایی که با آن‌ها سروکار داریم ظرفیت مشخصی داریم که اگر از ظرفیت ما خارج شود ما را به آشوب می‌رساند و از تعادل خارج می‌کند.

همه‌ی انسان‌ها در زندگی خود دارای مسئولیت‌هایی هستند. حال بین این مسئولیت و ظرفیت رابطه‌ی عجیبی هست. در وضعیت تعادل هرکدام از ما مسئولیت‌ها و توانایی‌هایی داریم که مطابق با ظرفیت ماست و اگر مسئولیت ما از ظرفیتمان بیشتر شود از تعادل خارج می‌شویم که به آن بی‌تعادلی یا قبله گم کردن می‌گویند. 

بنابراین قبله گم کردن یعنی بی‌تعادلی و به هم ریختن. ما می‌توانیم با آموزش و تفکر و تجربه ظرفیت و نقطه‌ی تحمل خود را بالا ببریم تا در قبال مسئولیت‌هایی که به ما داده می‌شود بتوانیم پاسخ‌گو باشیم و از تعادل خارج نشویم.

سلام دوستان مریم هستم یک هم‌سفر :

ظرفیت یعنی یک ظرف تا چه اندازه‌ای گنجایش دارد و مسئولیت یعنی وظایفی که بر عهده ما  گذارده شده  و بایستی پاسخگو باشیم .

اگر یک لیوان آب را در نظر بگیرید، این لیوان می‌تواند مقدار معینی آب  یا مایعات دیگر در خود جای دهد اگر ما بیشتر از این گنجایش، آب داخل لیوان بریزیم، آب اضافی سرریز می‌شود، یعنی ظرف، گنجایش را ندارد . ما انسان‌ها نیز در مورد مسائل مختلف و عوامل و یا نیروهایی که در زندگی با آن‌ها سروکار داریم،  ظرفیت یا گنجایش مشخصی داریم.


پذیرش مسئولیت نیز درست به همین شکل است . یعنی ظرفیت و تحمل ما برای پذیرش آن، محدود است. همه انسان‌ها در زندگی خود دارای مسئولیت‌هایی می‌باشند، حالا هر یک از ما یک نوع مسئولیتی در زندگی روزمره خودداریم، اگر کسی هم پیدا شود که هیچ مسئولیتی نداشته باشد، فکر نکنیم بی‌مسئولیت است،  او نیز مسئول است، حداقل مسئول خودش که هست و مسئولیت خود و شهر عظیم وجودی، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مسئولیت است .


رابطه عجیبی بین ظرفیت و نقطه تحمل ما و مسئولیت‌های ما وجود دارد. در وضعیت تعادل، هرکدام از ما درست درجایی هستیم که باید باشیم، یعنی امکانات، توانایی‌ها و مسئولیت‌هایی داریم که مطابق با ظرفیت ماست و اگر مسئولیت ما اندکی از ظرفیت یا گنجایش ما بیشتر شود، از نقطه تعادل خارج می‌شویم.

 ما در کنگره 60، این نقطه را، یعنی جایی که شخص مسئولیتش از ظرفیتش بیشتر باشد و از تعادل خارج شود را نوعی بی‌تعادلی می‌دانیم که اصطلاحاً به آن " قبله گم کردن "  می‌گویند.


قبله گم کردن، تعبیری از همان خروج از وضعیت تعادل، یا به هم ریختن است. یعنی شخص سرش گیج می‌رود، نمی‌داند چه باید انجام دهد، نمی‌داند به کدام سو باید بایستد و فراموش می‌کند که چه افرادی و یا چه سیستمی او را دررسیدن به این جایگاه یاری رسانده‌اند و فراموش می‌کند که این مسئولیت را چه کسی به او داده است. 

نمی‌داند در حوزه مسئولیتش چه برخوردی درست است و چه برخورد و عملکردی نادرست  و در قبال مسئولیت خود نمی‌تواند پاسخگو باشد .

 

سلام دوستان زهرا خیابانی هستم یک هم‌سفر :

این دستور جلسه به من آموخت حتی اگر بخواهم یک چای در کنگره بریزم یا زمین را تی بکشم باید ظرفیت این مسئولیت را داشته باشم. شاید این مسئله خنده‌دار باشد که برای یک تی کشیدن هم باید ظرفیت داشته باشیم؟ اما واقعیت همین است.

در کنگره آرام‌آرام و با حضور مؤثر خود و ارتباط در جمع، با بالا بردن دانایی یعنی بالا بردن آموزش‌ها، تجربه و تفکر خود می‌توانیم ظرفیت خود را برای پذیرفتن مسئولیت‌های بزرگ‌تری بالا ببریم. 

برای همین مسئله هست که به کسی از همان ابتدا مسئولیت دبیری یا نگهبانی یا مرزبانی و ... واگذار نمی‌شود. تا بعد بتوانیم اگر در قبال مسئولیت خود مورد سؤال قرار گرفتیم، پاسخ‌گو باشیم. و دچار منیت نشویم و قبله خود را گم نکنیم و تعادلمان را از دست ندهیم.

و این تعادل بین مسئولیت و ظرفیت، در تمام جوانب کار و زندگی خانوادگی و اجتماعی، صدق می‌کند. همسر خوب، مادر خوب، رئیس خوب ... این‌ها همه ظرفیت لازم و موردنیاز مربوط به خودش را می‌طلبد.

حتی ثروتمند شدن. قبل از اینکه دنبال راهی برای پولدار شدن برویم، ظرفیت خود را در این زمینه بالا ببریم و مطمئناً اگر در صراط مستقیم قرار بگیریم و از ضد ارزش‌ها دوری‌کنیم و دانایی خود را بالا ببریم، به این مهم خواهیم رسید.

سلام دوستان زهرا فروغی نیا هستم یک هم‌سفر :

این دستور جلسه با وادی نهم یعنی نقطه تحمل و تعادل رابطه‌ای مستقیم دارد که در همه‌ی امور زندگی و حتی درمان اعتیاد به کار می‌آید. زمانی تغییرات درست انجام می‌گیرد و شخص به انسان دیگری تبدیل می‌شود که به دانایی و معرفت بیشتری برسد.

 در غیر این صورت است که انسان قبله را گم می‌کند و به بیراهه می‌رود و این‌زمانی اتفاق می‌افتد که شخص قبله را باهدف اشتباه بگیرد و به نقطه تحمل و تعادل نرسد و ظرفیت وی بالا نرود و در آخر خداوندا مسئولیتی را به ما عطا فرما که ظرفیت آن را داشته باشیم.

با احترام اعضای لژیون یکم؛لژیون کمک راهنما هم سفر آمنه

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مشارکت های مکتوب،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر صدیقه یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 23:08
سلام خدا قوت خدمت تمام عزیزان بابت مشارکت های زیبا
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات