کارگاه آموزشی خصوصی همسفران روز دوشنبه 98/02/16 " ظرفیت و مسئولیت"
سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 ساعت 16:36 | نوشته ‌شده به دست همسفر اعظم | ( نظرات )

به نام نامی اولین عاشق که اوست ...

روز دوشنبه 98/02/16 جلسه دهم از دور سیزدهم کارگاه‌های

آموزشی خصوصی کنگره 60 ویژه هم‌سفران شعبه امین گلی

با استادی هم‌سفر زهرا، نگهبانی کمک راهنمای محترم

هم‌سفر اشرف و دبیری هم‌سفر نجمه و با دستور جلسهٔ

ظرفیت، مسئولیت" قبله گم کردن "

رأس ساعت 16 آغاز به کار نمود.

درواقع قبله گم کردن یعنی مسیر و هدف را گم کردن و در ادامهٔ آن نرسیدن به هدف می‌باشد. در کنگره نیز همین‌طور می‌باشد کنگره جهت، مسیر و هدف، درمان، رهایی و تعادل می‌باشد و اگر ما در جهت کنگره و هماهنگ با کنگره حرکت نکنیم درواقع به هدفمان که رهایی و درمان و تعادل است نمی‌رسیم.

در ادامه مطلب بخوانید ...

  

سخنان استاد گرامی:

استاد محترم بعد از سپاسگزاری بابت این خدمت در مورد دستور جلسه چنین فرمودند:

دستور جلسات کنگره 60 هرکدام در جای خود بسیار مهم هستند و درک و فهم و اجرای آن‌ها در افکار و اندیشه و عملکرد ما بسیار تأثیرگذار می‌باشد و ما را به تعادل که فوق درمان است هدایت می‌کند.

دستور جلسهٔ این هفته هم از این امر مستثنی نیست و از سه بخش ظرفیت، مسئولیت و قبله گم کردن تشکیل‌شده است.

ظرفیت: ریشهٔ این کلمه از ظرف گرفته‌شده است به معنی اندازه، گنجایش، حجم، میزان. هر چیزی در طبیعت ظرفیت و نقطه تحملی دارد. گیاهان، نباتات، جامدات و این فقط مختص انسان نیست. مثلاً شیشه یک ظرفیتی دارد اگر بیش‌ازحد مجاز به آن فشار تحمیل شود، می‌شکند یا اگر به یک سنگ بیش‌ازحد نیرو وارد شود متلاشی می‌شود.

پس می‌بینیم هرکدام دارای یک نقطه تحملی در مقابل فشار هستند و اگر این فشار از حد بگذرد حالت آن جسم به هم می‌خورد و شکل خود را از دست می‌دهد به‌نوعی از تعادل خارج می‌شود.

در مورد انسان نیز همین‌طور است اگر شما به یک شخصی بیش از نقطهٔ تحملش فشار روحی و روانی وارد کنید آن شخص عصبانی و خشمگین می‌شود و این باعث می‌شود شخص از حالت تعادل خارج و عکس‌العمل نشان دهد. 

 این نقطهٔ تحمل و آستانه تحمل با دانایی‌فرد ارتباط مستقیم دارد هر چه دانایی شخص بالاتر باشد نقطهٔ تحمل و ظرفیتش بالاتر هست. بعضی وقت‌ها چیزهایی وارد زندگی یا جامعه می‌شود که ما از قبل ظرفیت آن‌ها را در خودمان شکل ندادیم.

بعضی افراد می‌گویند ما فلان چیز را به دست بیاوریم بعد ظرفیتش را در خودمان شکل می‌دهیم مثلاً خانه بزرگ، شغل خوب ...را به دست بیاوریم بعداً ظرفیتش خودبه‌خود در من شکل می‌گیرد؛ به نظر من این اشتباه است مثل مشکلاتی که به خاطر فضاهای مجازی در جامعه به وجود آمد که دلیل همهٔ این مشکلات نداشتن ظرفیت لازم، آگاهی و دانایی می‌باشد. پس باید اول ظرفیت بو جود بیاید تا مسئولیت به بهترین حالت انجام شود.

مسئولیت: ریشهٔ این کلمه از سؤال گرفته‌شده است به معنای تکلیف، وظیفه، پاسخگو بودن و مسئول کسی است که باید جوابگوی سمت و مسئولیتی که دارد باشد. در فرهنگ ما شخصی که سمتی می‌گیرد فکر می‌کند، رئیس است درصورتی‌که آن شخص باید در مقابل کاری که به او محول شده پاسخگو باشد.

وظایف یک شخص را در سه ضلع یک مثلث می‌توان خلاصه کرد: مسئول بودن در مقابل خودش، خانواده‌اش و جامعه و هستی و اگر فردی این سه نوع وظیفه را در جای خودش به‌خوبی انجام ندهد می‌توان گفت مسئولیت خود را نسبت به قدرت مطلق انجام نداده است.

قبله گم کردن: قبله یعنی جهت، مسیر. ما در هرکجا که باشیم به یک سمت و یک هدف که همان خانه خدا است می‌ایستیم و نماز می‌خوانیم. درواقع هدف ما خانه خدا است و قبله راه و جهت و مسیر را نشان می‌دهد. وقتی ماندانیم قبله کدام طرف است درواقع خانه خدا که هدف ما است گم می‌شود.

پس درواقع قبله گم کردن یعنی مسیر و هدف را گم کردن و در ادامهٔ آن نرسیدن به هدف می‌باشد. در کنگره نیز همین‌طور می‌باشد کنگره جهت، مسیر و هدف، درمان، رهایی و تعادل می‌باشد و اگر ما در جهت کنگره و هماهنگ با کنگره حرکت نکنیم درواقع به هدفمان که رهایی و درمان و تعادل است نمی‌رسیم.

شخصی که وارد کنگره می‌شود ولی هدفش رهایی نباشد مثلاً بعد از مدتی که به کنگره آمد به راهنمایش علاقه‌مند شد و کنگره آمدنش فقط صرف دیدن راهنما باشد نه درمان و رهایی از اعتیاد. اینجا می‌گوییم شخص قبله‌اش را گم‌کرده یعنی هدف اصلی را گم‌کرده است.


اما ارتباط این سه واژه ظرفیت، مسئولیت و قبله گم کردن ...

وقتی ظرفیت و مسئولیت باهم برابری کرد نتیجهٔ این برابری می‌شود تعادل یعنی ظرفیت و دانایی انسان به‌اندازهٔ مسئولیتش باشد در چنین حالتی شخص به‌خوبی وظایفش را انجام می‌دهد و نتیجهٔ رضایتمندی دارد.

حالت دوم حالتی است که ظرفیت بالاتر و بیشتر از مسئولیت باشد اینجا دو اتفاق ممکن است رخ دهد یا شخص در کاری که انجام می‌دهد ارتقاء پیدا می‌کند یا سرکوب می‌شود در صورتی شخص ارتقاء پیدا می‌کند که ساختاری که درونش قرارگرفته بر اساس عدالت، لیاقت، شایستگی و تخصص افراد شکل‌گرفته باشد.

اتفاق دوم: اگر به این شکل نباشد اینجا با افرادی روبرو هستیم که دانایی و توانایی دارند ولی این دانایی و توانایی‌ها دیده نمی‌شود و تمام ظرفیت‌ها سرکوب و شخص سقوط می‌کند.

حالت سوم زمانی که ظرفیت پائین و مسئولیت بالا می‌باشد که اتفاقاً این مورد مدنظر این دستور جلسه می‌باشد یعنی وقتی‌که ظرفیت شخص، دانایی شخص پائین است ولی مسئولیت بالا...در اینجا نتیجه می‌شود قبله گم کردن.

شخص هنوز آموزش‌های لازم را نگرفته ولی بخواهد در جایگاه مرزبانی یا کمک راهنمایی خدمت کند. چنین شخصی ابتدا به خودش و بعد به دیگران ضربه می‌زند برای همین است که در کنگره به ما می‌گویند ابتدا خدمت‌های کوچک و بعد خدمت‌های بالاتر.

برای اینکه ظرفیت در ما شکل گیرد و کسی که این قانون را و این اولویت را رعایت کند قطعاً در هر مرحله‌ای از خدمت که قرار گیرد عمل سالم انجام می‌دهد و دچار کبر، منیت و خودخواهی نمی‌شود چون می‌داند که مسئولیت باقدرت همراه می‌شود و اگر ظرفیت وجود نداشته باشد از این قدرت در جهت منفی استفاده می‌شود و شخص به خودش اجازه می‌دهد فراتر از قانون عمل کند.

ما می‌توانیم ظرفیت خودمان را هم در مسائل منفی و هم در مسائل مثبت بالا ببریم. مثلاً در مسائل منفی؛ کسی که مواد مصرف می‌کند از همان ابتدا نمی‌تواند مقدار زیادی مواد مصرف کند و کم‌کم ظرفیتش را بالا می‌برد پس با آرام‌آرام مصرف کردن مواد توانسته ظرفیتش را بالا ببرد.

امیدوارم در هر مرحله از دانایی و ظرفیت هستیم متناسب با آن مسئولیت قبول کنیم و اگر فکر می‌کنیم دانایی و ظرفیت مسئولیتی را نداریم از قبول کردن آن مسئولیت خودداری کنیم تا هم خودمان و هم دیگران از عواقب آن در امان بمانیم.

 

نویسنده: هم‌سفر اعظم

تصویرگر: هم‌سفر رؤیا

ویرایش و تنظیم: هم‌سفر لیلا

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: گزارش جلسات خصوصی همسفران، روزهای دوشنبه، دستور جلسات هفتگی،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفرمرضیه سهروردی جمعه 20 اردیبهشت 1398 23:18
با عرض سلام و خداقوت خدمت سه عزیز جایگاه

خانم نجمه عزیز و خانم زهرا عزیر انشالله در جایگاه بالاتر و آرزوی بهترینها

استاد عزیز از صحبتهای شما استفاده بردم
به نویسنده و تصویربردار عزیز خداقوت
همسفرفاطمه خ پنجشنبه 19 اردیبهشت 1398 15:21
باسلام وخداقوت خدمت خواهرلژیونی خودم به خاطراستادی بسیارزیبایی که داشتیدانشاءالله توجایگاه استادی ببینیمتون و همچنین تشکروخداقوت ازهمه ی زحمتکشان سایت وخانم رویابه خاطرعکسهای زیبایی که میگیرید
حسن کدخدایی چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 14:40
خدا قوت به همسفران پر تلاش
همسر مریم دانش سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 22:32
خدا قوت به خانم زهرا انشاالله در جایگاه بالاتری و خدا قوت به خانم لیلا و خانم رویا و خانم اعظم و خدا قوت به نگهبان و دبیر
الهام عمان سامانی سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 22:12
سلام و درود.
ممنونم خانم زهرای عزیزم بابت مطالب مفیدی که بیان کردید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic