عملکرد لژیون یکم همسفران؛ کمک راهنمای محترم همسفر آمنه
پنجشنبه 19 اردیبهشت 1398 ساعت 10:21 | نوشته ‌شده به دست همسفر زهرا | ( نظرات )

    به نام خالق عشق...

       عملکرد لژیون یکم همسفران؛ کمک راهنمای محترم همسفر آمنه

          دستور جلسه: سی دی کفر

همان‌طور که می‌دانیم تمام مطالبی که ما در کنگره می‌آموزیم برگرفته از آیات قرآن هست و نکته دیگر که آقای امین می‌گویند این است که هر چه حس‌های انسان پالایش بیشتری شده باشد قدرت جذب و درک مطالب بیشتر می‌شود ...

در ادامه مطلب بخوانید ...


سخنان کمک راهنمای گرامی ؛ هم سفر آمنه :

قبل از هر چیز ایام ماه مبارک رمضان را تبریک عرض می‌کنم انشا اله که بتوانیم، حس‌های خوبی را در این ماه تجربه کنیم.

در مورد ماه مبارک رمضان، آقای مهندس روزه درصدی را برای بیماران واجب دانستند، البته با هماهنگی پزشک. تا آن‌ها هم بتوانند از فواید روزه بهره‌مند شوند. کسانی که بیماری ندارند و تابه‌حال روزه نمی‌گرفته‌اند، هم باید با بالا بردن نقطه تحمل خودشان روزه‌های خود را بگیرند. یعنی اگر نمی‌توانند هر سی روز را روزه‌بگیرند آرام‌آرام چند روز را روزه‌بگیرند و با تکرار و در طول زمان در سال بعد با اعتمادبه‌نفس بالاتری تمام روزه‌های خود را بگیرند.

گرفتن روزه و آداب روزه می‌تواند در درمان بیماری‌های جسمی و روحی تأثیر زیادی داشته باشد. مانند بیماری کمبود اعتمادبه‌نفس یا پایین بودن نقطه تحمل.

قضیه روزه گرفتن، آرام‌آرام وارد علم می‌شود و دانشمندان به این معجزه بزرگ و فواید روزه در درمان بیماری‌ها پی برده‌اند.

یکی از کارهایی که در کنار روزه گرفتن، انجام می‌دهیم خواندن کلام‌الله شریف هیست که بهتر است بیشتر روی معانی و مفهوم آیات کارکنیم و ترجمه‌ای مفید است که از خودش چیزی اضافه یا کم نکند. گویی بعضی با اضافه کردن کلمات می‌خواهند کار خداوند را تکمیل کنند!

بعضی فکر می‌کنند اگر چندین بار عربی قرآن را بخوانند ثواب بیشتری دارد درصورتی‌که با خواندن مفاهیم و تفکر روی آیات، مطالب بیشتری عایدمان می‌شود.

همان‌طور که می‌دانیم تمام مطالبی که ما در کنگره می‌آموزیم برگرفته از آیات قرآن هست و نکته دیگر که آقای امین می‌گویند این است که هر چه حس‌های انسان پالایش بیشتری شده باشد قدرت جذب و درک مطالب بیشتر می‌شود و برای همین می‌گویند باید در این ماه بیشتر قران بخوانیم. وقتی نه می‌خوریم نه می‌آشامیم و غیبت و دروغ و ضد ارزش‌هایمان‌ هم کمتر شود، حس‌های ما پالایش بیشتری می‌شود و بنابراین قدرت درک مطالب و مفاهیم قرآن برایمان بیشتر می‌شود. و بیشتر از قرآن خواندن فایده می‌بریم و درواقع مفهوم ثواب همین فایده بردن است.

نکته جالب این است که اگر دوباره حسمان آلوده شد، حتی اگر قبل از این، مفاهیم آیات را درک کرده باشیم، درک قبلی را نخواهیم داشت. و راه برای ما دوباره نامرئی می‌شود. مطالب کنگره هم همین‌طور است. 

زمانی که حسم خوب باشد و سی دی را گوش می‌کنم مطالب بیشتری می‌فهمم اگر با حس بد و حال خراب، همان سی دی را دوباره گوش کنم، مطالب را درک نمی‌کنم. و دریافتم کمتر می‌شود. آقای امین هم، این مطلب را بیان می‌کنند که وقتی با حس بد، آیات قران را می‌خوانم بااینکه قبلاً علامت زده‌ام که این مطالب را فهمیده‌ام، اما درکی از آیات ندارم.

یکی از علت‌هایی که آقای امین بعد از 1400 سال، مفاهیم قرآن را این‌قدر خوب بیان می‌کنند و مطالبی مانند شرک و کفر را این‌قدر به زیبایی برای ما قابل‌فهم می‌کنند ، همین حس‌های پالایش‌شده‌شان هست. زیرا انسان پرهیزگاری هستند.

ذلک الکتاب لاریب فیه هدی للمتقین. این قرآن که هیچ شکی در آن نیست هدایتی است برای متقین و پرهیزگاران. کسانی که از ضد ارزش‌ها دوری می‌کنند. هر چه از ضد ارزش‌ها بیشتر دوری‌کنیم، درک بیشتری از آیات قران می‌بریم و بهتر مطالب را درک می‌کنیم.

پس درواقع این‌ها برای کسانی است که استفاده می‌کنند. مولانا و اشعار آن‌هم که بعضی باهم دعوا دارند و میگویند ایرانی است یا رومی و ... . مال هرکسی است که از آن استفاده کند.

خوب این‌ها مطالبی بود، مقدمه ماه مبارک رمضان. در ادامه آقای امین، در مورد درمان سیگار آقای مهندس صحبت می‌کنند.

در ابتدایی که آقای مهندس، درمان مصرف مواد مخدر خود را انجام دادند به دلایلی، مصرف سیگارشان بیشتر شد.

یکی این‌که، اوایل کنگره، مصرف سیگار یک ارزش شده بود. و نشان‌دهنده این بود، که شخص به‌درستی درمان شده و سیستم ایکسش راه‌اندازی شده. چون یک شخص خمار نمی‌تواند سیگار بکشد. و سیگار کشیدن توان و بنیه زیادی می‌خواهد.

و سیگار کشیدن زیاد، نشانه پهلوانی و نشئگی بود.

 بعد از سکته‌ای که آقای مهندس کردند، و دکتر به ایشان اجازه سیگار کشیدن ندادند. به فکر درمان سیگار به روش DST با آدامس نیکوتین افتادند. و ایشان به آدامس هم، به‌عنوان آدامس نگاه نمی‌کردند بلکه به آن‌هم سیگار می‌گفتند منتها از نوع خوراکی.

درمان اعتیاد با درمان سیگار کامل می‌شود. و کیفیت درمان را هم بالا می‌برد. و احتمال بازگشت به مواد مخدر بسیار پایین می‌آید. درمان سیگار آغازی بود برای ورود محققین که با کنگره و روش درمان کنگره آشنا شوند. ازجمله، آقای ویلیام وایت.

کسی که در طول درمان اعتیاد، سیگار می‌کشد، بدنش درست بازسازی نمی‌شود و مقداری از انرژی‌اش صرف تخریب سیگار می‌شود.

در ادامه آقای امین وارد مقوله شرک و کفر می‌شوند.

از آیه 7 سوره بقره تا پایان قران، آیات زیادی به کفر اشاره دارند. ذهنیتی که ما در مورد کفر داشتیم، کافران قریش و یا کسانی است که هیچ دین و مذهبی ندارند. یکی از ویژگی‌های قرآن جاری بودن آن است یعنی مربوط به زمان مشخصی نیست و برای همه زمان‌ها صدق می‌کند. و این تعریف از کفر با جاری بودن قرآن منافات دارد.

 از طرفی قرآن در مورد کفر زیاد صحبت می‌کند و این، نشان‌دهنده مهم بودن این مطلب است. کفر در زندگی ما آن‌قدر جاری است که گاهی، ما حواسمان به این موضوع نیست. قبل از این‌که در مورد کفر بیشتر صحبت کنیم، ابتدا در مورد نفس صحبت می‌کنیم.

نفس آن چیزی است که تعیین موجودیت می‌کند. شاسی و بدنه اصلی هر انسانی نفس اوست. و ما نفس را با خواسته‌هایش می‌شناسیم.

و برای اینکه ببینم من در کدام مرحله نفس هستم، به خواسته‌هایم باید توجه کنم. اگر مدام خواسته‌های نامعقولم را انجام بدهم در مرحله نفس اماره هستم. اگر کار بدی انجام می‌دهم و بعد خودم را سرزنش می‌کنم در مرحله نفس لوامه هستم. و سکوی وارد شدن به نفس مطمئنه، نفس لوامه هست.

اجرای خواسته‌های نفس (معقول و غیرمعقول)، باعث ایجاد تغییرات می‌شوند. تغییرات مثبت و یا منفی.

اگر برای اجرای خواسته‌هایمان، به‌جای اینکه فرمان خدا را اجرا کنیم، فرمان کسی دیگر را (پدر، مادر، یا جن وجودمان و ...) را اجرا کنیم، برای خداوند شریک قائل شده‌ایم. طبق قانون عمل و عکس‌العمل، که هر کاری که انجام دهیم به خودمان برمی‌گردد ، عکس‌العمل از نوع خودش. اگر دروغ بگویم، به من دروغ خواهند گفت، اگر به‌اصطلاح زرنگ‌بازی دربیاورم، بالادست من کسی این کار را در حق من انجام خواهد داد.

وقتی برای خدا شریک قرار دهی، و اجرای فرمان او را نکنی، درون تو برایت شریکی ساخته و آفریده می‌شود. که در اختیار تو شریک می‌شود و تو به‌تنهایی فرمانروای شهر وجودی‌ات نخواهی بود. و نیروهای شیطانی هم باید برای تو انتخاب کنند.

 تو می‌خواهی مسواک بزنی، نماز بخوانی یا خواسته‌ات را به انجام برسانی ولی آن نیروی شیطانی هم باید برای تو انتخاب کند. و تو به‌تنهایی، نمی‌توانی انتخاب کنی. و به همین علت، یک کار معقول را من نمی‌توانم انجام دهم.

به‌عنوان‌مثال کسانی که پیش دعانویس می‌روند، چون برای خدا شریک می‌آورند، طبق قانون عمل و عکس‌العمل، کسی در زندگی‌شان سحر و جادو خواهد کرد.

در قرآن خیلی تأکید می‌شود که شرک گناهی نابخشودنی است چرا؟

آقای امین در این مورد می‌فرمایند: که همان‌طور که گفتیم وقتی در اجرای فرمان‌ها خداوند شریک قائل می‌شویم، طبق قانون عمل و عکس‌العمل بازتاب این کار خود را در زندگی می‌بینیم و در امر اختیار و انتخابمان، حتماً، شیطان وجودی شریکمان خواهد شد. و این معنی نابخشودنی است یعنی نتیجه کار خود را حتماً چه بخواهیم و چه نخواهیم، می‌بینیم.

 و اگر در صراط مستقیم قرار بگیریم و دیگر نقض فرمان نکنیم، آرام‌آرام این شریک از وجودمان بیرون می‌رود و اختیار شهر وجودی‌مان را کامل به دست خواهیم گرفت. و به‌فرمان عقل نزدیک می‌شویم.

 و به نظر من همه گناهان همین‌طور است. یعنی نتیجه کارمان را و عکس‌العمل آن را خواهیم دید.

و معنی اصلی توبه هم همین است. توبه یعنی بازگشت به شرطی که بازپرداخت کار خود را ببینیم.

شرک از این‌جایی شروع می‌شود که یا انسان خواسته‌های نامعقول را به اجرا درمی‌آورد و یا خواسته‌های معقول خود را کنار می‌گذارد.

و اما کفر: کفر به معنی پنهان کردن یا نادیده گرفتن هر چیزی به خاطر منافع شخصی.

ما دو نوع کفر داریم: کفر خاص و کفر عام. کفر خاص کفری است که ما خدا را قبول نداشته باشیم و هیچ دینی نداشته باشیم. و کفر عام می‌شود پنهان کردن هر چیزی به دلیل منافع شخصی. به‌عنوان‌مثال وقتی من صد سی دی در منزل دارم و اصلاً توجهی به آن‌ها ندارم این یعنی کفر.

وقتی خوبی‌های مسافرم را نبینم و مدام بدی‌های او را به رویش می‌آورم، این بزرگ‌ترین کفری است که ما هم‌سفران انجام می‌دهیم. وقتی زمان حال را نادیده بگیرم و آن را درک نکنم و مدام به آینده فکر کنم این یعنی کفر.

اگر به‌عنوان‌مثال به نفع شخصی شهادت ندهم از ترس اینکه به من آسیبی وارد شود، این هم نوعی کفر است. یا در شغل معلمی، اگر بعضی مطالب را به دلیل اینکه سنگین است و وقت و انرژی زیادی می‌طلبد را نادیده بگیرم و آن‌ها را به دانش‌آموز منتقل نکنم، کافر هستم. 

یا در امر کمک راهنمایی، باید مطلب به مطلبش را به ره‌جو بگویید و اگر مطلبی را به دلیل اینکه بیشتر باید صحبت کنیم، نادیده بگیریم، وارد مقوله کفر می‌شویم.

در اوایل پیامبری حضرت محمد، اهل کتاب می‌دانستند که سخنان حضرت محمد کامل و درست است اما به دلایل حفظ منافع شخصی، او را نمی‌پذیرفتند. زیرا باید تا انتها می‌رفتند (اگر الف را بنویسیم باید ب و پ و ... تا آخر بنویسیم پس از همان ابتدا الف را نمی‌نویسیم.) و این یعنی کفر.

اگر مرزبان، پیشنهاد درستی بدهد و بقیه به آن توجه نکنند، اگر شاعری شعر زیبایی بگوید و ما از آن تعریف نکنیم که مبادا کار ما زیر سؤال برود این‌ها کفر است. و ... پس کفر در هر زمینه‌ای، شغلی و سمتی هست و در زندگی ما جاری هست.

 

نویسنده: هم‌سفر زهرا خیابانی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: گزارش عملکرد لژیون های آموزشی،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر مهری از شعبه سهروردی شنبه 21 اردیبهشت 1398 19:48
عرض خدا قوت خدمت راهنمای بزرگ‌گوار و دوست داشتنیم سر کار خانم آمنه عزیز با آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما استاد گرامی در این ماه پر فظیلت و آرزوی سلامتی وموفقیت برای شما ،بسیار دلتنگ شما هستم دستان پر مهر ومحبت شما را ازدور میبوسم
تبریک بابت رهایی رهجویتان ،ملتمس دعای خیر شما هستم مؤید وپیروز باشید.
زهراح جمعه 20 اردیبهشت 1398 23:16
خداقوت خانم زهرای عزیزم بسیار آموزنده و خوب بود ممنونم...خداقوت خدمت خانم آمنه عزیز که مثل همیشه حق مطلب را خیلی خوب ادا کردند...سپاس
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic