کارگاههای آموزشی کنگره60؛ جهان بینی و فرق نگاه مسافر با معتاد
چهارشنبه 5 اسفند 1394 ساعت 16:08 | نوشته ‌شده به دست مسافر مصطفی | ( نظرات )

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه گذشته سیزدهمین جلسه از دوره پنجاه و ششم سری کارگاه‌های آموزش جهان‌بینی کنگره 60 ویژه مسافران و همسفران سفر دوم با دستور جلسه  جهان بینی و فرق نگاه مسافر با معتاد  به نگهبانی و استادی آقای مهندس دژاکام و دبیری مسافر علیرضا در تاریخ چهارشنبه 94/12/05 رأس ساعت 13:30 آغاز به کار نمود.

وقتی به یک نفر معتاد می گوئید، انگار که تمام انرژی اش را می گیرید. حتی خود معتادان اگر بخواهند به یکدیگر ناسزا بگویند، می گویند معتاد...

سلام دوستان حسین هستم یک مسافر

امیدوارم حال همه شما خوب باشد.

دستور جلسه این هفته فرق نگاه مسافر با معتاد.

معتاد از سوژه عادت می آید ، وقتی شما عادت می کنید و برگشت می کنید به عادت، می شود معتاد.

ولی این معنای کلمه معتادنیست. کلمه معتاد یعنی یک ناسزا، یعنی تمام بارهای غلط ناسزا، روی این کلمه سوار شده است. این کلمه حالا برای اعتیاد آمده است و بنظر من این اصلاً درست نیست، چون اعتیاد یک عادت نیست، بلکه یک بیماری است.

وقتی به یک نفر معتاد می گوئید، انگار که تمام انرژی اش را می گیرید. حتی خود معتادان اگر بخواهند به یکدیگر ناسزا بگویند، می گویند معتاد.

بنابراین وقتی خواستیم کنگره 60 را شروع کنیم، دیدیم که با این لغت نمی توانیم کار کنیم و باید این کلمه حذف شود. وقتی کسی می خواهد درمان را شروع کند، باید حرکت و سفر کند.

اعتیاد سه قسمت دارد، جسم، روان، جهان بینی و باید این سه مولفه را درست کنیم، پس باید از یک نقطه حرکت کند و به نقطه دیگری برسد.

در قسمت جسم، از قسمتی که سیستمهای جسم و بیوشیمی بدن کاملاً منهدم شده است، به یک سلامت باید حرکت کند.

در قسمت روان هم از قسمت خودخواهی و بهم ریختگی باید سفر کند.

فکر هم همینطور است، شخصیت یک مصرف کننده که کاملاً تحت تاثیر است، باید کاملا خراب شود و از نو ساخته شود.

این سفر سفری است از ظلمت به نور، از حقارت به سرفرازی، از ترس به شجاعت، از کفر به ایمان، از قهر به مهر و در نهایت از نفرت به طرف عشق. این حرکت باید انجام شود و همه آنها هم باید حساب شده باشد.

همه فکر می کنند برای درست کردن اعتیاد ، باید یک مقداری اراده داشته باشیم و با مقداری حرف زدن درست می شود و این کاملاً غلط است. علم درمان اعتیاد یک فلسفه است و جهان بینی شخص باید حتماً تغییر کند.

انسانی که پوچ گرا باشد، می گوید چرا این جسم را سالم به خاک بسپارم، به جای اینکه کرم ها خرابش کنند، خودم خرابش می کنم.

برای ما خیلی مهم است که آیا زندگی ادامه دارد یا خیر؟ آیا جهان دیگری وجود دارد یا خیر؟ اگر بدانیم جهان دیگری وجود ندارد، به سیم آخر می زند و همه چیز را خراب می کند.

مسافر از سه قسمت تشکیل شده است؛

سفر اول، از مصرف مواد مخدر تا قطع مصرف مواد.

سفر دوم، از قطع مصرف تا رسیدن به خود.

سفر سوم، از رسیدن به خود تا رسیدن به قدرت مطلق یا خالق خود

که برای درمان اعتیاد دو سفر الزامی است.

برای رسیدن به درمان اعتیاد باید جهت های متعددی وجود داشته باشد و یکی از جهت ها که ما خیلی مانور دادیم، قسمت ورزش بود. ما روی فیزیولوژی کار می کنیم و برای جهان بینی از کتاب و جزوه ها استفاده می کنیم و برای تن سالم حتماً بایستی ورزش کنیم و ورزش در کنگره بسیار گسترده شده است.

در حال حاضر در مسابقات لیگ، 82 تیم فوتبال داشتیم یا 54 تیم والیبال و یا بقیه رشته ها و حتی بعضی از بچه های کنگره برای تیم ملی راگبی به امارات می روند.

خیلی ها در ورزش کنگره به ما کمک کردند، کم و کاست های ما را در مسابقات برطرف کردند و حالا یکی از این عزیزان که در پشت پرده خیلی به ما کمک کردند، آقای دکتر غفوری فرد هستند که امروز ما در خدمتشان هستیم.

آقای دکتر غفوری فرد؛

خوشحالم و خدا را شکر می کنم که در خدمت شما هستم. من تصور دیگری داشتم، من فکر نمی کردم با جلسه پرشکوهی روبرو شوم، من تحت تأثیر این جلسه قرار گرفتم و مطالبی که می خواستم بگویم یادم رفت.

من به دنبال فرمایشات آقای مهندس ابتدا یک آیه و حدیث را بیان می کنم. من سالها رئیس کمیته ملی المپیک بودم و هم رئیس سازمان تربیت بدنی. زمانی که رئیس کمیته ملی المپیک بودم، همزمان وزیر نیرو بودم و بعد معاون رئیس جمهور بودم. ورزش حتی از علم و دانش هم نیاز است برای مبارزه با ناهنجاری ها.

بقول مهندس، برای درمان اعتیاد باید سه سفر طی شود .

یا ایها الانسان انک کاذب ارادت بک ... ای انسان، تو به سمت خدا حرکت می کنی، ادیان الهی اولین کارشان این است که شخصیت انسان را به آنها نشان بدهند. حکومتهای دیکتاتوری و استکباری سعی می کنند انسان ها را کوچک کنند و ادیان الهی سعی می کنند انسان را بزرگ کنند.

به قول امیر المومنین(ع) که می گوید: فکر نکنید شما همین 40 یا 50 کیلوگرم هستید، بلکه تمام جهان در وجود انسان وجود دارد و انسان جهان اصغر است.

انسان باید اول خودش را بشناسد تا به خدا برسد.

همه چیزهایی که آقای مهندس فرمودند، در این آیه نهفته است. همه انسانها خدا را ملاقات می کنند، منتها بعضی ها با روی خوش و آرامش و شادی از اینکه به وظایفشان عمل کردند و بعضی ها هم در حال شرمساری بخاطر آلودگی با گناه.

من خدمت مهندس عرض کردم، سابقاً با انجیوهایی که در این جهت قدم برداشتند، ارتباط زیادی داشتم. من در آمریکا داخل زندان ها با مجرمان صحبت می کردم. زندانهای آمریکا درجه بندی است، از خلاف کوچک تا خلاف های بزرگ. من با مجرمانی صحبت می کردم که چندین قتل را انجام داده بود.

حتی من با یک نفر صحبت می کردم که این شخص معتاد بود و قتل می کرد و بعد به زندان افتاد و در زندان به اسلام گرایش پیدا کرد و تبدیل شد به انسانی که در جمع 500 نفری سخنرانی می کرد و 300 نفر از آن جمع تحت تاثیر قرار می گرفتند و مسلمان می شدند.

من در زندگی معتادان خیلی بررسی کرده ام، اولین اشکال این است که خودشان را گم می کنند و نمی دانند چه کسی هستند. تا کسی کوچک نشود نمی تواند دروغ بگوید یا دزدی بکند. انسانی که خداپرست باشد اصلاً نمی تواند دروغ بگوید.

متفکرینی مثل آقای مهندس و دیگران، انسانها را با خودشان و خدای خودشان آشتی می دهند و می فهمند که انسانها چه گوهر نایابی هستند. گوهر انسانیت خود را می شناسند و وقتی خود را شناختند کار تمام است.

در زمانی که مسئول تربیت بدنی بودم، می گفتم معتادان و قاچاقچیان را به ما تحویل بدهید و ما به شما سالم تحویل می دهیم.

اولین کاری که من در زمان مسئولیتم انجام دادم، ورزش محلات بود. ورزش دوای درد بسیار از دردهای جامعه است. موقعی که من با مهندس آشنا شدم، هر وقت ایشان گفتند با اینکه مشغولیت زیادی داشتم، به اینجا آمدم، چون به کار ایشان اعتقاد داشتم.

خوشحالی خودم را بخاطر چهره هائی که با جهان آشتی کرده اند و دوباره جامعه خود را احیاء می کنند، ابراز می کنم. تبریک می گویم به آقای مهندس و دوستانشان که این کار بسیار عظیم را انجام دادند، بدون هزینه برای دولت.

کار را باید به کاردان سپرد، اگر خیر نمی رسانی، ضرر هم مرسان ...

مهندس دژاکام؛

آقای دکتر خیلی خوش صحبت هستند، دو سه جلسه دیگر حتماً ایشان را دعوت می کنم که برای ما صحبت کنند و امروز من یک گل به عنوان یادگاری به آقای غفوری فرد می دهم.

ادامه جلسه؛

روز شانزدهم، روز درختکاری کنگره است، هزینه درختکاری برای حضور هر نفر 20 هزار تومان است، صبحانه، میان وعده و ناهار خیلی خوب می دهند و این هزینه بابت خرج و خوراک خود فرد است. امیدوارم در این جشن درختکاری خیلی فعلا و خیلی خوب حرکت کنید.

سفر اولی ها را به این دلیل نمی گزاریم در جشن درختکاری شرکت کنند چرا که ایجاد مشکل می کنند. حتی ما در مسابقات فوتبال اگر ببینیم که دو نفر با صدای بلند با هم صحبت می کنند، می فهمیم که سفر اولی هستند. بنابراین حضور سفر اولی ها در مسابقات فوتبال را از 3 ماه به 5 ما باید تغییر دهیم.

توجه کنید که اگر ما آرام هستیم، بخاطر این است که آموزش دیده ایم. اگر ما آموزش ها را ندیده بودیم، اینگونه نبودیم و نمی توانستیم اینگونه رفتار کنیم.

بنابراین بعضی از سفر اولی ها، هنوز این آموزش را ندیده اند.

مطلب بعد، این جمعه روز انتخابات در کشور است. اعضای کنگره 60 بایستی در انتخابات شرکت کنند. من به هرکسی که نماینده مجلس بوده و می خواسته به کنگره 60 بیاید، پذیرفته ام و گفته ام بیایید. ما کار سیاسی نمی توانیم بکنیم و نمی توانیم بگوئیم نیائید. بعضی از این افراد هم خدمتگزار هستند و به ما کمک می کنند.

ما اعضای کنگره 60 باید در کارهای اجتماعی این را یاد بگیریم که در تصمیم گیری در حدمعقول در کشور شرکت کنیم، شرکت نکردن خیلی راحت تر است، 3 ساعت وقتت برای انتخابات گرفته می شود و ما باید این زحمت را بپذیریم و باید شرکت کنیم. به هرکسی که دوست دارید رأی بدهید. هیچوقت من در کنگره 60 به شما نمی گویم که به چه کسی رای بدهید. شما به هرکسی که دوست داشتید می توانید رای بدهید. ولی باید در تصمیم گیری کشورتان شرکت کنید.

در هر کشوری تصمیم گیری یا باید با صندوق باشد یا با تفنگ. اول هم باید کم کم یاد بگیریم. الآن افغانستان رای گیری می کنند و یک موقع می بینید که صندوق ها را که با قاطر انتقال می دهند، ناگهان صندوق ها را با قاطرها می دزدند، این موضوع در طول زمان و پله پله حل می شود و ما باید یاد بگیریم و این موضوع می تواند در کشورمان خیلی تأثیر گذار باشد.

ورزش بکنید، استخر بروید، غذای خوب بخورید، افزودنی ها را بشناسید چون اینها سم هستند(سی دی شفا) و بسیاری از بیماری ها بخاطر  غذائی است که می خورید. شیر را که از گاو می دوشند، وقتی بیرون بگذارید، 24 ساعته شیر خراب و ترش می شود، چرا؟ برای اینکه یکسری باکتری های موجودات زنده در آن رشد می کنند، ببینید چه سمی باید در شیر بزنند که شیر خراب نشود و چه سمی باید در این شیر زده شود که این شیر یکسال بماند. این یک موضوع است.

قدیم این خبرها نبود، ام اس نبود، سرطان نبود، الآن دختر 25 ساله کولیت روده بزرگ، ام اس دارد. این بخاطر چه هست؟ و ما باید به مرور زمان اینها را یاد بگیریم.

حضور آقای دکتر مظفر؛

من چون خودم معلم بوده ام، خوب می فهمم که این کار شما چقدر سخت است. بنابراین استاد عزیز آقای مهندس دژاکام را یک پیامبر واقعی شناختم. ایشان کسی هستند که خودشان چون درد کشیده بودند، در احیای انسانها کمک می کنند.

شعارهای خیلی خوبی من ایجاد دیدم، تفکر و شعارهای دیگر که می گوید: مسئولیت را تنها به خدا واگذار کردن و خود را رها کردن و بی مسئولیت بودن ... اگر این شعارها را معیار قرار دهیم، در درون و بیرون خودمان تحول ایجاد خواهیم کرد. دوستان عزیز مایه تأسف ماست که نظام اسلامی یک نفر هم اگر مانند شما داشته باشد، عیب است. ولی متاسفانه تحریم ها و فشارها باعث شده است که کاستی هایی بوجود بیاید و از آن طرف هم شیاطینی آمدند و راهزن قلب و دل بعضی از شما عزیزان شدند. البته می گویند ماهی را هروقت از آب بگیرید، تازه است.

شما مسئولیت اجتماعی هم در کنار احساس مسئولیت نسبت به خودتان دارید، ما باید کشورمان را دوست داشته باشیم، اقتدار کشور ما به حضور شما در انتخابات بستگی دارد. شما هم تلاش کنید، بهترین افراد را برای ایرانی آباد و سربلند انتخاب کنید.

همانطوری که این جمعیت، انسانها را احیاء کرده است و شما انسانهائی هستید که به سمت نور حرکت کرده اید.

مهندس؛

در اینجا افراد آموزشهای مختلفی می بینند و به آنها گفتم که در تکلیف ما هست که در انتخابات شرکت کنیم، از حضور شما سپاسگزارم. ما در اینجا 14 وادی داریم و تمام این پیامها تیتر 14 وادی هستند. 

 منبع: کنگره 60

 ارسال گزارش:مسافرسید مصطفی               
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: دستور جلسات هفتگی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
پنجشنبه 6 اسفند 1394 12:19
آقامصطفی دستت درد نکنه بابت تلاشهایی که در وب امین گلی دارید آجرک الله سید جان1
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic