مکاتبات حسین و بیل، پاسخ مهندس به بیل 98/6/12
یکشنبه 24 شهریور 1398 ساعت 01:21 | نوشته ‌شده به دست مسافر ابراهیم مدیر وبلاگ | ( نظرات )حسین دژاکام « بنیان کنگره60 » طی آخرین نامه خود در تاریخ 12 شهریور ماه 1398 به ویلیام ال وایت، پاسخ سوال های این محقق آمریکایی را داد. وی در این نامه گفت: دوست و برادر عزیز؛ امروزه اعتیاد و سیگار در کنگره 60 به‌راحتی درمان می‌شود.

98/6/12

امیدوارم خوب باشید؛ من خوب هستم.

از بابت اینکه شانی را راهنمایی کردید، بسیار سپاسگزارم و خوشحال شدم که شانی با شما به‌وسیله ایمیل تماس برقرار کرد. شانی در حوزه هنری و تهیه فیلم‌های کوتاه بسیار فعال است؛ همچنین نمایشنامه‌ای که تحت عنوان پنجره‌ای رو به آسمان نوشته بودم، حداکثر تا حدود سه ماه دیگر دریکی از سالن‌های بزرگ تهران برای مدت یک ماه اجرا خواهد داشت. شانی به‌عنوان دستیار کارگردان در این نمایشنامه فعال خواهد بود. البته این نمایشنامه به‌صورت طنز خواهد بود و مقداری با بعضی از استادان فلسفه که در صحبت‌های فلسفی خود از اصطلاحات سخت استفاده می‌کنند، طوری که کمتر کسی می‌فهمد، کمی شوخی می‌کند؛ در حقیقت این نمایشنامه آموزش جهان‌بینی است.

و اما در مورد اخلاقیات رهبران ریکاوری بایستی به این نکته اشاره‌کنم که یک رهبر ریکاوری، معمولاً بایستی یک رهبر معنوی هم باشد. چون یک الگو است؛ الگو بایستی بی‌نقص باشد. قدر مسلم گفته بودم که یک رهبر ریکاوری خودش نمی‌خواهد رهبر شود، ولی رهبر می‌شود؛ منظورم این است که برای مثال، یک نفر که می‌خواهد پزشک شود، خودش تصمیم می‌گیرد پزشک بشود و می‌رود درسش را می‌خواند و پزشک می‌شود؛ ولی رهبری ریکاوری این‌چنین نیست؛ زیرا انسان‌ها به‌مرورزمان، به شخصی اعتماد پیدا می‌کنند و او را به‌عنوان رهبر و یا مدیر خود انتخاب می‌کنند؛ بنابراین رهبری ریکاوری یک کار معنوی است و اگر این رهبر معنوی به علم و دانش لازم و تفکر و برنامه‌ریزی خوبی هم برخوردار باشد، می‌تواند راندمان کارش چندین برابر شود.

ولی توجه به یک نکته بسیار حائز اهمیت است و آن ویروس یا میکروبی است که ممکن است به جان رهبر ریکاوری رسوخ کند و او را از مسیر اصلی‌اش دور کند؛ می‌خواهم بگویم که یک رهبر ریکاوری بایستی ظرفیت رهبری را داشته باشد؛ زیرا رهبری ریکاوری، مثل یک حس است که اگر قوی بشود و شخص تحمل آن را نداشته باشد، انفجار در او رخ می‌دهد و او را نابود می‌کند؛ دقیقاً مثل کسی که هیچ پولی ندارد و سال‌ها در فقر و گرسنگی بوده است؛ اگر به‌یک‌باره پول و ثروت زیادی به او داده شود، ممکن است تحمل نداشته باشد و آن پول یا شهرت باعث نابودی او گردد. این همان چیزی بود که رهبران AA و یا NA به اعضای خود هشدار دادند که از بعضی مسائل بایستی پرهیز کنند.

من افرادی را سراغ دارم که جزء رهبران ریکاوری بودند و خیلی اشخاص مهربان، ساده‌زیست و معنوی بودند. همیشه خودشان در گروه بودند، ولی همین‌که کمی به شهرت رسیدند، برنامه آن‌ها عوض شد و به کناری رفتند و دیگر دیدن آن‌ها امکان نداشت. بایستی از دفتر آن‌ها برای ملاقات وقت می‌گرفتند و برای مشاوره دادن برای هر دقیقه‌اش کلی پول مطالبه می‌کردند. در اینجا کاملاً مشخص است که این فرد به مقدار زیادی باعث ضربه زدن به گروه خود شده و هم‌گروه و هم خودش را به‌طرف تاریکی رهنمود خواهد کرد.

بنابراین اخلاقیات در رهبر ریکاوری نقش مهمی است. به اعتقاد من یک رهبر ریکاوری بایستی سیر باشد؛ زیرا نفس گرسنه اصلاح‌ناپذیر است. البته ممکن است انسان فقیر باشد، ولی از نظر شخصیت و فطرت سیر باشد.

درباره گالری عکسِ تاریخچۀ درمان و ریکاوری اعتیاد، قبلاً با من صحبت کرده بودید؛ خیلی خوشحالم که این کار (گالری شما) به‌زودی راه‌اندازی خواهد شد و بسیار سپاسگزارم که چنین پیشنهادی برای من دارید. این فکر بسیار عالی است و من از این پیشنهاد استقبال می‌کنم. امروز با بچه‌های سایت صحبت کردم تا مقدمات این کار را فراهم کنند.

اگر گالری عکس تاریخچۀ درمان و ریکاوری اعتیاد شما راه‌اندازی گردد ما با الگو گرفتن از وبلاگ شما، این کار را بهتر می‌توانیم به انجام برسانیم؛ به‌هرحال من در حال فراهم کردن مقدمات این گالری عکس هستم.

از بابت درگذشت دوست قدیمی شما بسیار متأثر شدم و از طرفی خیلی خوشحالم که به پیشنهاد شما برای قطع سیگار خودم توجه کردم و پس از درمان خودم، توانستیم لژیون‌های سیگار ویلیام وایت را راه‌اندازی کنیم.

اردوی امسال به‌خوبی به پایان رسید؛ عکس‌هایی از آن را ارسال می‌کنم. موضوع قابل‌توجه اردو این بود که کسانی می‌توانستند در این اردو شرکت کنند که در مصرف مواد مخدر به درمان قطعی رسیده باشند و اگر قبلاً سیگاری بودند، حتماً بایستی نشان درمان سیگار ویلیام وایت را داشته باشند.

در نظر بگیرید یک اجتماع، بیش از 500 نفر که حتی یکی از آن‌ها سیگار هم نمی‌کشد، یک هفته در کوهستان چادر زده باشند و هر شب فستیوال هنری و رقص داشته باشند؛ بدون آن‌که از مشروب، مواد مخدر و سیگار خبری باشد. من فکر نمی‌کنم ما حتی در جهان، چنین اجتماعی را داشته باشیم.

امروزه در کنگره 60 اگر کسی به درمان اعتیاد رسیده باشد و سیگار بکشد، سایر افراد با نگاه تحقیرآمیز به او نگاه می‌کنند و این خیلی سخت است.

دوست و برادر عزیز؛ امروزه اعتیاد و سیگار در کنگره 60 به‌راحتی درمان می‌شود. در هفته گذشته باوجوداینکه طول درمان در کنگره کمتر از ده ماه امکان‌پذیر نیست ولی 153 نفر به درمان قطعی اعتیاد رسیدند و 35 نفر به درمان قطعی سیگار.

من و شما کارهای زیادی داریم که بایستی به انجام برسانیم. بایستی برای کارهایمان آن‌چنان عمل کنیم که همیشه زنده هستیم و مرگی در کار نیست، آنچه هست سفر است و این سفر نه آغاز مشخصی دارد و نه پایانی؛ این بازی ادامه‌دار است؛ مهم این است که ما چگونه بازی کنیم و بایتی قوانین بازی را یاد بگیریم تا نقش‌های بهتری را به ما واگذار کنند.

همیشه جوان و جاوید باشید

 

دوست و برادر همیشگی شما در زمین و آسمان

حسین

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
حسن کدخدایی سه شنبه 26 شهریور 1398 10:04
ممنون اقا ابراهیم
خدا قوت
مهدی خانی لژیون دهم دوشنبه 25 شهریور 1398 00:11
تشکر از آقای مهندس همیشه زنده وپایدار باشید مومنون از آقا ابراهیم بابت گزارش
مهدی خانی لژیون دهم دوشنبه 25 شهریور 1398 00:11
تشکر از آقای مهندس همیشه زنده وپایدار باشید مومنون از آقا ابراهیم بابت گزارش
فاطمه ط لژیون دوم یکشنبه 24 شهریور 1398 21:53
خدا قوت به همه خدمتگزاران شعبه امین گلی
لذت بردم از تمام صحبت های آقای مهندس
واز موفقیت های آقای مهندس وکنگره 60
خوشحالم
مسافر مصطفی لژیون نهم یکشنبه 24 شهریور 1398 13:40
سلام خدا قوت به آقای مهندس،وتشکرازعزیزی که این مطلب را گذاشته
لیلا ن یکشنبه 24 شهریور 1398 13:28
ممنونم از اقا ابراهیم بابت گذاشتن این مطلب زیبا
بسیار لذت بردم و عالی بود.
خدا را شکر که در کنار اقا مهندس در کنگره ۶۰ لیاقت داریم تا خدمت کنیم
مهدی بناییان یکشنبه 24 شهریور 1398 12:53
سلام
ممنون بابت ارسال این مطلب زیبا
همسفر زهره یکشنبه 24 شهریور 1398 12:13
تشکر می کنم از آقا مهدی .
خیلی جالب وآموزنده بود .
خداقوت به آقای مهندس عزیز.
هاجر از لژیون هفتم یکشنبه 24 شهریور 1398 08:26
خدا قوت به اقای مهندس كه واقعا در وصف ایشون زبان ادم قاصره امیدوارم همیشه پایدار و سلامت باشند
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic