کارگاه آموزشی جهان بینی؛ تشکیل لژیون در داخل و خارج از کنگره
چهارشنبه 12 اسفند 1394 ساعت 15:45 | نوشته ‌شده به دست مسافر مصطفی | ( نظرات )

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه گذشته چهاردهین جلسه از دوره پنجاه و ششم سری کارگاه‌های آموزش جهان‌بینی کنگره 60 ویژه مسافران و همسفران سفر دوم با دستور جلسه  تشکیل لژیون در داخل و خارج از کنگره  به نگهبانی و استادی آقای مهندس دژاکام و دبیری مسافر علیرضا در تاریخ چهارشنبه 94/12/12 رأس ساعت 13:30 آغاز به کار نمود.

خداوند وقتی مشکلات را در سر راه انسان قرار می دهد، نباید آنها را لعنت خداوند بدانیم. بعضی از مشکلات خداوند را باید رحمت خداوند بدانیم...

سلام دوستان حسین هستم یک مسافر.

امیدوارم حال همه شما خوب باشد، دستور جلسه امروز تشکیل لژیون در داخل و خارج از کنگره است.

شاید یکی از کارهای بسیار خوبی که در کنگره 60 انجام گرفت، تشکیل لژیون ها و حتی همان نام لژیون و سیستم کاری لژیون بود.

قدر مسلم ما با مشکلات و معضلاتی برخورد کردیم و برای حل آن مشکلات ناگزیر شدیم که لژیون ها را درست کنیم، در حقیقت تاکنون در کنگره60 هر وقت برای ما یک مشکلی پیش آمده است، ما با صبر و بردباری سعی کردیم آن مشکل را حل کنیم و چون طبق وادی ها تفکر کردیم، یک راه حلی پیدا شد که راه گشای مسائل ما شد و به دیگر سخن ایجاد مشکلات، باعث پیشرفت کنگره 60 و نظم کنگره60 بودند. تا زمانی که مشکلات نبودند ما نمی فهمیدیم که چه کار باید انجام دهیم.

بعنوان نمونه، در همین مکانی که ما هستیم و در خیلی از مکان ها، خواستند ما را بیرون کنند، چه بسا در خیلی از خانه های فرهنگ درست در فصل زمستان ما را بیرون کردند و ما از این بیرون کردن ها، آموختیم که باید مکان هائی را برای خودمان تهیه کنیم.

از قدیم گفته اند، صاحبخانه بد، باعث خانه دار شدن می شود. حتی ورزش کنگره که به این سطح رسیده است که الآن در سطح ملی فعالیت می کند و نامش مطرح است، در پرتو حل مشکلات بود. ایجاد لژیون ها هم در پرتو حل مشکلات بود. امتحانات کمک راهنمایی هم در پرتو حل مشکلات بود که فردی را راهنما کنیم که ایجاد مشکل نکند.

خداوند وقتی مشکلات را در سر راه انسان قرار می دهد، نباید آنها را لعنت خداوند بدانیم. بعضی از مشکلات خداوند را باید رحمت خداوند بدانیم.

هسته اصلی کنگره 60 خانواده ها یا لژیون ها هستند. افراد کنگره 60 از یکدیگر حمایت می کنند. در کنگره 60 کسی را نداریم که متعلق به یک لژیون نباشد. حتی اگر خدمتگزار می خواهیم می گوئیم لژیون فلان و فلان خدمتگزار هستند. ما به راهنماها می گوئیم و خود راهنما سیستم کارش را طراحی می کند و کارش را انجام می دهد.

در یک لژیون افراد مراقب یکدیگر هستند. اگر یک نفر وارد لژیون شود و بخواهد در لژیون معامله انجام دهد و بچه ها را به سمت منفی سوق بدهد، سایر افراد لژیون از آن شخص حمایت می کنند.

حالا لژیون ها باید ساز و کار محکم و قوی داشته باشند. ما شعبی داریم که در امتحانات قبولی نداده اند. وقتی لژیونی قبولی می دهد، نشان دهنده این است که راهنما باسواد و کم تلاش است.

یک لژیون مثلثی را تشکیل می دهد، یک ضلع مثلث رهجو است. ضلع بعدی راهنما است. قاعده مثلث هم متون آموزشی و بحث های آموزشی و تربیتی است که شامل کتاب و امتحانات است. برنامه امتحان اینگونه است که بعضی از جاها لژیون ها امتحان می گیرند، بعضی از جاها شعب امتحان می گیرند، وقتی امتحان از طرف شعبه گرفته می شود و رهجوهائی از یک لژیون شرکت نمی کنند، نشان دهنده ضعف راهنما است و اینکه راهنما قوت تدریس را ندارد ونمی خواهد وقت صرف رهجوهایش بکند. ما می بینیم که از 20 لژیون ، 4 لژیون اصلاً شرکت کننده نداشته اند و وقتی می خواهیم روی لژیون تصمیم گیری کنیم، این خیلی تأثیرگذار است. لژیون هایی هم هستند که اصلاً از منابع آموزشی استفاده نمی کنند. لژیون هائی هستند که هنگام رهائی شاگردانشان چندین دفتر نوشتار سی دی و متون آموزشی برای امضاء نزد من می آورند.

لژیونی داشته ایم که یک طرفش راهنما بوده و یک طرف دیگر منابع آموزشی اش تفریح و سرگرمی و هم نشینی و مشروبات الکلی و این موضوع کشیده شد به شعبه. یک شعبه ای دیدیم که بجای اینکه 3 روز در هفته باز باشد، تمام روزهای هفته باز بوده و محل معامله و خوردن صبحانه و ... بوده و ما این شعبه و لژیون را جمع کردیم. بعد دیدیم که تعداد زیادی از شاگردان آن راهنما همه به مواد برگشت خوردند. ابتدا تصور میکنند که خوردن مشروب ایرادی ندارد و بعد از مدتی دوباره به سمت مواد بازگشت می کنند. در اینجا راهنما، راهنما نبود، بلکه چاه نما بود، چون چاه را به رهجوهایش نشان میدهد واین اتفاقات در لژیون می افتد.

بنابراین لژیون می تواند مرکز بسیار محکمی باشد برای آموزش. حال این آموزش برای تازه واردین است. لژیون ها باید لااقل 70درصدشان تازه وارد باشد، یعنی لژیون خوب، لژیونی است که هفتاددرصد سفراولی باشند و سی درصد سفردومی ها الگوهائی باشند که راه وچاه را به سایرین نشان می دهند و بعنوان کمک به راهنما فعالیت کنند.

اگر برعکس این موضوع باشد، قدرت پذیرش شعبه پایین می آید.

شخص ابتدا وارد لژیون ها می شود، بعد از یکسال وارد سفر دوم می شود و در لژیون هم یکسال می ماند، حالا اگر این فرد بخواهد 3 سال داخل یک لژیون حضور داشته باشد، ادامه چه می شود؟ این شخص نه دبیر شده، نه نگهبان شده و هیچ خدمتی نگرفته و در لژیون مشکل ایجاد می کند. بنابراین ما باید در آینده تدابیری را برای تمام لژیون ها انجام دهیم. چون مقدم برای لژیون ها سفر اولی ها هستند. باید برنامه ای بریزیم که 70درصد لژیون ها سفر اولی باشند و کسانی که 3 یا 4 سال از رهائیشان می گذرد، نیازی به حضور در لژیون ندارد. باید در جلسات باشد، در ورزش شرکت کند و جزو رهجوهای راهنما باشد، ولی لژیون را خالی کند که تازه واردین بتوانند آموزش ببینند.

مثلاً شهری مثل مشهد اعلام می کند که ما تازه وارد قبول نمی کنیم، چرا؟ چون جا ندارند. بنابراین باید فکر عقلایی کنیم که بتوانند پذیرش بیشتری داشته باشند و در لژیون ها حتماً باید منابع آموزشی تعلیم داده شود و به شاگردان تکلیف داده شود. من وقتی می خواهم مطلبی را خوب درک کنم، می نویسم. وقتی انسان می نویسد به خوبی درگیر مطالب می شود.

مطالبی که من برای شما صحبت می کنم، همیشه فی البداحه بوده است، من هیچوقت خودم را از قبل برای جلسات چهارشنبه و سه شنبه آماده نکرده ام و برنامه ریزی نکرده ام، ممکن است تا موقعی که دبیر گزارش را می خواند، چارتی تهیه کنم و طبق آن صحبت کنم، بنابراین من در صحبت هایی مثل تغذیه مطالبی را می گویم که ممکن است کمی تلفظ ها و جملات اشتباه باشد، بنابراین زیاد سخت نگیرید. اگر مطالبی به نفع شما بود استفاده کنید.

من سعی می کنم مطالبی خارج از حقیقت به شما نگویم. من در مسئله تغذیه، مطالب بسیار مهمی را گفتم که همه باید از این سی دی استفاده کنید. در شرایط زمانی کنونی بسیاری از مطالب رایج شده است و ما باید بسیاری از میکروب ها را بخوریم و در ارتباط باشیم، یکسری باکتری ها برای ما خیلی مهم است.

آقای دکتر مغاری می گفت، وقتی ما عملیات جراحی داخل شکم انجام می دادیم، داخل شکم را شستشو می دادیم، این شستشو را معمولاً با آب و نمک و سرم ها انجام می دادیم، بعدها دیدند که اگر مقداری بتادین هم زده شود، داخل شکم ضدعفونی می شود ومیکروب ها از بین می رود، ولی بعد از مدتی دیدند که برعکس شد و این افراد بدتر می شوند و مریضی های دیگری پیدا می کنند. وقتی بررسی کردند، دیدند با از بین رفتن میکروب ها، یکسری مکروفوژها هم از بین می روند. مکروفاژها در سیستم ایمنی بدن ساخته می شود و بصورت بمب های خوشه ای فعالیت می کنند و تعداد زیادی تکثیر می شوند.

منظور من هم این بود که باید برگردیم به طبیعت خودمان، همه چیز را نخواهیم استریل کنیم. شیر باز بگیرید و بگذارید 20 دقیقه بجوشد، بعد بخورید. یکسری مواد طبیعی که لازم داریم برای بدنمان استفاده کنیم.

مطالب دیگر؛

جمعه آینده هفته درختکاری است، درختکاری را بسیار بسیار جدّی بگیرید و حتماً هر سفر دومی باید یک درخت بکارد. یعنی کاشتن درخت برای یک سفر دومی واجب است. چطور در دین ما خیلی چیزها واجب است، برای ما هم کاشتن یک درخت واجب است. یعنی اگر یک سفر دومی درخت نکارد، مدیون است و یک کاری را انجام نداده است و تکلیفش را انجام نداده است.

هفته آینده، درختکاری در پارک جنگلی تلو برگزار می شود.

خوشبختانه وقتی ما با منابع طبیعی هماهنگ کردیم، خیلی با ما همکاری کردند، به ما گفتند ما به شما زمین می دهیم، نهال را به شما می دهیم، آبیاری می کنیم و آنها خیلی آدمهای فهمیده هستند و با ما همکاری کردند. بنابراین تمام بچه ها برای جمعه آینده به محل درختکاری بیایند و شرکت کنند و مسابقات ورزشی جمعه آینده تعطیل است.

در شهرهای متعدد، منابع طبیعی قرار شده است که کمک کنند و زمین بدهند و نهال در اختیار ما قرار بدهند و قرار شده است که آموزش های لازم در خصوص کاشت و مراقبت درختان را بدهند.

تشکیل شعب؛

برای سال آینده ما سعی کرده ایم، که شعبه ای دایر نکنیم. ما سعی می کنیم که با کندی شعبه دایر شود، چون نمی خواهم به حدی برسد که قابل کنترل نباشد وکیفیت از بین برود ولی بهرحال سالی 7 ، 8 شعبه به شعبات ما اضافه می شود.

لژیون های مالی؛

لژیون های مالی هم قرار شد، فعالیتشان بیشتر شود. در هر شعبه ای هفته ای یکبار، یکی از افراد لژیون های مالی پیام و گزارش می دهد. همینطور در گروه همسفران هم گزارش مالی در جلسات خانواده ارائه می شود.

بنابراین سال خوشی را از حالا برای شما آرزومندم. این چند صباحی که لژیون در اختیار شماست، سعی کنید شاگردان باسواد و باادبی پرورش دهید. شکر خداوند ما توانسته ایم هفته ای یک سی دی ارائه بدهیم و بچه ها سطح آگاهی خودشان را بالا ببرند. سی دی ها کمک بسیار زیادی به راهنماها می کنند و راه را برای راهنماها می توانند هموار کنند. امیدوارم کیفیت کار ما در مورد درمان و آموزش انسانیت بالا و بالاتر برود.

مطلب دیگر؛

تمام مسئله ما سبدها است. بنابراین مرزبانان بنشینند و برنامه ریزی کنند و مقدار کافی سبد بدهند و افرادی که سبد می چرخانند عجله نکنند و با تأمل کافی این کار را انجام بدهند.

فایل صوتی جلسه جهان بینی، تشکیل لژیون در داخل و خارج از کنگره؛ به همراه رهایی ها - 12 اسفند 94

MP3 - 89.1mb  کلیک کنید.

منبع: کنگره60

 ارسال گزارش:مسافرسید مصطفی               
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: دستور جلسات هفتگی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
لیلا پنجشنبه 13 اسفند 1394 14:19
سلام خدمت اقای مهندس وتمامی اعضاکنگره خداقوت عزیزان
لیلا پنجشنبه 13 اسفند 1394 14:19
سلام خدمت اقای مهندس وتمامی اعضاکنگره خداقوت عزیزان
مجیدشیروی چهارشنبه 12 اسفند 1394 22:29
آقامصطفی بسیار سپاس گزارم بابت انعکاس مطالب
خداقوت ودست مریزاد
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات