گفتگو با دیده بان محترم آقای اشکذری و همسفر گرامیشان خانم فاطمه
پنجشنبه 10 بهمن 1398 ساعت 15:30 | نوشته ‌شده به دست همسفر لیلا ن | ( نظرات )


آقای اشکذری فرمودنند: اگر افراد حاشیه ساز در شعبه ندارید از بیرون بیاورید چون آنها هستند که باعث پیشرفت شعبه می شوند.

به ادامه مطلب مراجعه فرمایید...


مسافر آقای علی اشکذری دیده‌بان محترم تازه‌وارد ین با بیش از ده سال تخریب وارد کنگره شدند و پس از 17 ماه سفر به روش اپیوم و باراهنمای بنیان کنگره 60 آقای مهندس حسین دژاکام 15 سال و 2 ماه است که رهاشده‌اند و ایشان در جایگاه‌های مختلفی ازجمله مرزبانی، کمک راهنمایی و ایجنتی نیز خدمت کرده‌اند. مصاحبه‌ای را با ایشان و همسفر گرامی‌شان خانم فاطمه داشتیم که شما عزیزان را به خواندن این گزارش زیبا دعوت می‌کنیم.

 از دوران تخریب و قبل از ورود به کنگره و تغییرات خودتان بفرمایید؟ شنیده‌ها حاکی از تغییرات زیاد شما است؟

این‌ها را رها کنید شایعه است (طنزآمیز) کسی که خوب باشد اصلاً کنگره راهش می‌دهید؟ ما همه در کنگره اعلام می‌کنیم که طرف همه تن حریف باشد و همه‌ی راه‌های خطا را رفته باشد و بعد می‌گوییم بفرما و اگر بیاید  و بگوید من خیلی نمازخوانم و خیلی خوب هستم می‌گوییم اشتباه آمدی و برو مسجد؛ این هست که همه‌ی ما یکم بالا و پایین همین‌طور هستیم.

 مبنای انتخاب رنگ سبز برای شال کمک راهنمای تازه واردین چه بوده است؟

حسی، مثل شب‌تاب است و تازه‌وارد را قشنگ جذب می‌کند.

 شما چگونه خدمت را شروع کرده‌اید؟ آیا از  ابتدای سفر دوم آغاز کردید؟

من از همان هفته‌های اول کارم را شروع کردم، آن موقع کنگره به وسعت الآن نبود و حتی سفر اولی‌ها استاد و نگهبان هم می‌شدند چون تعدادمان کم بود.


 پیامتان برای سفر دومی‌هایی که خدمت نمی‌کنند چیست؟

اگر کسی کنگره بیاید و رهجوی کنگره باشد خدمت هم می‌کند، خدا نکند کسی رهجوی راهنمایش بشود؛ یعنی رهجوی لژیون شود و همه این‌هایی که خدمتگزار نمی‌شوند علت اش در همین است، یعنی حس رهجوی کنگره بودن را من راهنما نتوانسته‌ام به رهجویم بدهم، من باید این حس را به رهجو بدهم که تو اول رهجوی کنگره‌ای و من هم که راهنمای تو هستم رهجوی کنگره هستم، آن‌وقت رهجو خدمتگزار می‌شود.

الآن چیزی که برای ما در کنگره مهم است اینکه یک راهنما چند رهجو عضو لژیون سردار دارد، چند تا برای کمک راهنمایی قبول‌شده‌اند و این‌ها کارنامه راهنما را نشان می‌دهد که رهجو برای کنگره پرورش داده یا لژیون خودش، باید رهجو برای کنگره پروش دهیم آن‌وقت مسئله خدمت آنجا حل می‌شود.

 شما شخصاً حال خوش خودتان را چگونه پیدا می‌کنید؟

حال خوش من را پیداکرده و شاید هیچ‌کس نمی‌تواند به حال خوش برسد  و حال خوش باید به آدم برسد، هر کس بیشتر دنبال حال خوش برود حال اش بیشتر خراب می‌شود، باید زمینه‌ای فراهم کنید حال خوش، خودش بیاید سراغ شما، هر چیزی  را مساعدش نباشی گیرت نمی‌آید، مثلاً دعا کنید ولی تا مساعد اش نباشی مستجاب نمی‌شود، ما اول

می‌خواهیم به خواسته برسیم بعداً ادا کنیم. مثلاً نذر می‌کنیم اگر مسافر من به رهایی برسد ده هزارتومان در سبد می‌اندازم، آن‌قدر به کنگره اعتقاد ندارم که ده تومان از الآن بدهم پس چگونه می‌خواهم کنگره من را درمان کند؟ اگر حال خوش می‌خواهی کاری بکن حال خوش دنبالت بگردد و آن‌وقت باید از حال خوش فرار کنی، الکی‌خوش شنیدید، اگر ما خودمان را مساعد کنیم حال خوش هرکجا باشیم گیر ما می‌آید حتی اگر در زندان باشیم؛ یعنی زندان برایت می‌شود بهشت.

 با توجه به نزدیکی شما به جناب آقای مهندس از شخصیت ایشان برای ما بگویید؟

آقای مهندس یک شخصیت عادی دارند، آموزش‌های ایشان غیرعادی است، خودش عادی است ولی حرف‌هایش غیرعادی است و غیرعادی ازنظر زمان الآن، هیچ‌کس این حرف‌ها را ندارد و نمی‌تواند بزند، خودش طبیعی است و دانش ایشان غیرعادی است. زندگی کنار ایشان از هرکسی راحت‌تر است و آموزش‌های ایشان صدسال جلوتر است.

جذب تازه واردینی که خیلی حالشان خراب است و زیر اعتیاد له‌شده‌اند چگونه است؟

پرنده اگر سالم باشد خودش غذا می‌خورد، می‌دانی چقدر سخت است به یک پرنده وحشی که بیمار است غذا دادن؟ هنر می‌خواهد که بتوان به یک پرنده زخمی وحشی غذا بدهی، یک‌پایش شکسته است و با پای دیگر چنگ می‌زند، ولی از گرسنگی و تشنگی در حال مردن است. یک راهنمای تازه واردین باید این هنر را داشته باشد تا با یک خلاقیت یا راهی به او غذا بدهد. راهنمای تازه‌وارد باید بنشیند و فکر کند و تمرکز کند که چگونه به این غذا بدهم؟ این هنر است والا پرنده سالم که خودش غذا می‌خورد و این حرف استاد سردار است که چه سخت است دانه دادن به پرنده‌ای وحشی؟

این هنر و خلاقیت چگونه به دست می‌آید؟ آیا تجربی است؟

این‌ها با حس به دست می‌آید، اگر بخواهی به تو می‌دهند؛ یک تازه‌وارد الکی اینجا نیامده است و مطمئن باش دعایی پشت سرش بوده است، حس آت را وصل کن چون هیچ‌کس بی‌صاحب نیست، صاحب آش به تو می‌گوید چه به او بده؟ حرف‌هایی به او می‌زنی که بعداً خودت شاخ درمی‌آوری که از کجا آمده است!

چه پیامی برای بچه‌هایی دارید که برای خدمت در سایت می‌آیند ولی نمی‌مانند؟

گاهی ما زیادی رئیس بازی درمی‌آوریم و اگر کارفرما هنرمند باشد

 می‌تواند کارگرش را نگه دارد. قضیه دوطرفه است و یک مقدار هم مقصر ما هستیم که نمی‌توانیم جذبشان کنیم.

چه چیز می‌تواند افراد را از حاشیه بودن دور کند؟

باید باشند، پیشرفت کنگره در این‌جور چیزها است، اگر نباشند ما باید چند نفر وارد کنیم؛ من موقعی که لژیون داشتم همیشه کسی که از همه حال اش خراب‌تر بود می‌نشاندم پیش خودم، استاد لژیون او بود نه من! هر که بی‌نظم‌تر و بی‌برنامه‌تر استاد بود، چرا؟ درسی که او می‌دهد خیلی قوی‌تر از درس من است.


. سخن آخر: ما باید کلیت قضیه را بدانیم، ما باید اول دارو بخوریم بعد حالمان خوب شود  ولی در کل انسان اول می‌خواهد حال اش خوب شود بعد دارو بخورد و این خصلت انسان است و باید به این نتیجه برسیم که اول باید رفتارم خوب شود بعد خودم خوب شوم. همه فکر می‌کنند اول باید خوب بشنوند بعد رفتارشان خوب شود و اگر این را درک کنیم مسائل حل می‌شود مثلاً از حالت طلبکارانه بودن بیرون می‌آییم  و می‌فهمیم که همه‌جا مقصر بیش‌تر خودمان هستیم تا کائنات و زمانه و پدر و مادر و.‌‌...


خانم فاطمه همسفر آقای اشکذری در جایگاهای مرزبانی، کمک راهنمایی و اسیستانتی خدمات شایانی انجام داده‌اند و هم‌اکنون اسیستانت شعبه میبُد هستند.

 ممنون خانم فاطمه عزیز که وقتتان را در اختیار ما قراردادید، 

لطفاً بفرمایید  چگونه  می‌توانیم همسفرانی که به شعبه می آیند و ناامید هستند از مصرف و درمان مسافرانشان را امیدوار کرد؟

یک همسفر وقتی به کنگره می‌آید از همه‌جا رانده‌شده است، ناامیدی با یک تازه‌وارد باهم به کنگره می‌آیند، ولی آموزش‌های کنگره امید را به همسفر و مسافر  می‌دهد و بهترین کار برای تازه واردین این است که خودمان الگوهای خوبی باشیم، واقعاً اگر در زندگی آرامش داشته باشیم می‌توانیم به آن‌ها بگوییم که ما هم قبلاً مثله تو بوده‌ایم، آمدیم و آموزش‌ها را گرفتیم و ما هم مثل تو یک روز تازه‌وارد بودیم و با تو هیچ فرقی نداریم و هرروز با آموزش گرفتن کم‌کم از ناامیدی خارج شدیم. یک‌دفعه نمی‌شود و کم‌کم ناامیدی می‌رود و زمانی می‌رود که اصلاً متوجه نمی‌شوید.

  چه شخصی می‌تواند برای چنین همسفری الگو باشد؟

معمولاً اول مرزبانان با تازه واردین روبرو می‌شوند که آن‌ها را  راهنمایی کنند تا در جلسات بنشینند و بعد هم راهنمای تازه واردین و این را به شما بگویم که همه با یک یا دو جلسه آرامش را به دست نمی‌آورند و زمانمی‌خواهد.


 شما جایگاه‌های مختلفی را در کنگره تجربه کرده‌اید، چه تجربه‌ی خوبی در این جایگاه‌ها (مرزبانی و اسیستنتی و.) به دست آوردید؟

جایگاه‌هایی که یک همسفر تجربه می‌کند همه آن‌ها یک فرصت هستند، برای شناختن خودمان، تنها چیزی که از تجربه خدمت به دست می‌آید آن آموزشی است که می‌گیرد، هدف از این خدمت‌ها آموزشی است که

می‌گیریم.

  هدف کمک راهنما این است که رهجو را به سمت آموزش سوق دهد، یکی از این آموزش ورزش است، چگونه می‌تواند همسفران را به‌سوی ورزش سوق دهد و تشویق کند؟

اول این است که خودش ورزش کند، خودش در پارک حضورداشته باشد، ورزش مکمل درمان است، اگر ما جسم سالم داشته باشیم در تمام مراحل زندگی به ما کمک می‌کند. اگر همسفر متوجه شود که ورزش لازمه ی درمان است احتمالاً می‌آید.

  یک راهنما که چهار سال خدمت اش تمام‌شده چگونه می‌تواند با خیال آسوده این جایگاه را به اتمام برساند؟

یک راهنما زمانی از خودش راضی است که وقتی به چهار سال گذشته‌اش نگاه کند احساس آرامش داشته باشد و در این چهار سال دنبال حاشیه نباشد و اگر به اصل قضیه پرداخته باشد قطعاً آرامش لازم را دارد.

  جشن گل‌ریزان را در پیش روداریم، ما چه‌کاری می‌توانیم انجام بدهیم، هدف ما از شرکت در این جشن چه می‌باشد؟

هدف ما ارتقا کنگره است، اگر قرار است دیگران کاشتند و ما خوردیم و ما هم باید همین کار را بکنیم، هدف جهانی‌شدن کنگره است، اینکه کنگره بتواند شعبات اش متعلق به خودش باشد و تا الآن روی پای خودش ایستاده است و دست جلوی کسی دراز نکرده و بعدازاین هم سرافراز به راه اش ادامه بدهد، در جشن گل‌ریزان نقش همه مهم است، هرکسی در حد توان اش و به‌اندازه‌ای که حال اش خوب می‌شود کمک می‌کند.

منظور از توان چیست؟

منظور از توان این است که به دل اش نگاه کند که چقدر دل اش بزرگ است، بعضی واقعاً دارند و دلشان نمی‌آید بدهند ولی بعضی‌ها ندارند وهمانی که در توان دارند را می‌دهند.

  کنار یک دیدبان زندگی کردن چگونه است، سختی دارد؟

دیدبان هم مثله دیگران است، مثل هر مسافری یک روز سفر اولی بوده است و یک روز سفر دومی و خدمت‌های متفاوتی گذرانده است تا الآن خداوند این فرصت را به او داده است. در کنارش زندگی کردن هم سخت است و هم راحت، سختی که ندارد، رفتن به شهرهای مختلف جزئی از کار اوست و وظیفه‌ای است که خودش قبول کرده است ولی زندگی ما مثله بقیه زندگی‌ها است، فراز و نشیب دارد و اگر با مشکلی روبرو شویم با همدیگر حل اش می‌کنیم ولی علی بهتر از من است. ما هم اگر مشگلی داشته باشیم با همدیگر حلش می‌کنیم.

  شما چه موقع به کنگره آمدید؟

اول که علی کنگره آمد می‌گفت: نمی‌خواهم تو بیایی چون بچه‌ی کوچک داشتیم و یک سالی گذشت و خودش هم وضعیت اش بهتر شد، آمدیم و راه را شروع کردیم و هنگامی‌که تفکر و اندیشه انسان تغییر کند قطعاً رفتار و کردارش هم عوض می‌شود از لباس پوشیدن تا طرز صحبت کردن و همه مراحل زندگی؛ علی هم عین مصرف‌کنندگان دیگر

 آیا علی آقا به دیدبانی فکر می‌کرد؟

 هیچ‌وقت، وقتی یک چهارشنبه به علی اعلام کردند که دیدبانی به او گفتم: چرا به من نگفتی؟  علی گفت: خودم هم خبر نداشتم.


 به‌عنوان تجربه‌هایی که داشته‌اید اگر صحبتی دارید یا نکته‌ای برای ما بیان کنید؟

همین‌که همسفران در مرحله‌ای از سفر هستید قدر جایگاه خودتان را بدانید، صبر و تلاش و کوشش را فراموش نکنید و هیچ موقع درجا نزنید و همیشه درحرکت باشید.

از شما بزرگواران که وقتتان را در اختیار ما گذاشتید بسیار سپاس گزاریم.

تهیه کنندگان گزارش:

مسافر ابراهیم

مسافرحمید

همسفر لیلا ن


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مصاحبه ، گفتگو،

برچسب‌ها: کنگره 60، مصاحبه،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفرفاطمه چهارشنبه 16 بهمن 1398 10:07
باعرض سلام و خداقوت خدمت دیده بان محترم آقای اشکذری و همسفر محترمشان خانم فاطمه. خیلی از صحبتاشون بهره بردم خیلی آموزش برای من داشت.کمال تشکر را دارم از تمام زحمت کشان سایت که چنین مصاحبه پرباری را برای ما تهیه کردند
فاطمه الف لژیون پنجم
مسافر ابراهیم L7 شنبه 12 بهمن 1398 22:08
سلام و خدا قوت خدمت دیدبان محترم اقای اشکذری و همسفر محترمشان.تشکر بابت زحمات و خدمات شما دوستان عزیز.مرسی که هستید و خدمت می کنید
تشکر از حمید عزیز و همسفر خانم نصر
زهره L6 شنبه 12 بهمن 1398 09:40
سلام با سپاس از آقای اشکذری وخانم فاطمه. لذت بردم از مصاحبه زیباتون. وبا تشکر از خدمتگزاران سایت. خدا قوت به همگی.
حسین لژیون5 شنبه 12 بهمن 1398 07:01
سلام تشکر از بچه های سایت بابت زحماتشون
مسافر محسن حاج امینی لژیون پنجم امین گلی جمعه 11 بهمن 1398 23:04
سلام و خداقوت به دیده بان محترم کنگره 60 آقای علی اشکذری و همسفر محترمشان و تشکر از بچه های سایت بابت گزارشهای زیباشون بسیار آموزنده بود
جمعه 11 بهمن 1398 16:26
از مصاحبه زیبایتان لذت بردم تشکر از حمید گلی عزیز

از مشارکت خوب آقای اشکذری و همسفرشان سپاس گذارم
مجتبی لژیون ۵ جمعه 11 بهمن 1398 14:01
متشکرم از مساحبه ای که اماده کرده اید
امیدوارم همیشه با انرژی باشید
و بسیار اموزش گرفتم
مسافر محمد لژیون ۵ جمعه 11 بهمن 1398 06:30
عالی بود
خداقوت و خسته نباشید
بسیار اموزنده بود
الخصوص رهجوی کنگره باشیم ن رهجوی راهنما
احسان101 جمعه 11 بهمن 1398 01:12
سلام وخداقوت خدمت دیدبان محترم آقای اشکذری وهمسفر محترمشان ازصحبتهای شمادوبزرگوارلذت بردم وآموزش گرفتم وهمچنین اوج آرامش راحس کردم واقعا خداقوتی ویژه دارند آقای مهندس بابت پرورش چنین رهجوهایی
خداقوتی ویژه خدمت مسئولین سایت هم مسافران وهم همسفران عزیز
زهره لژیون پنجم پنجشنبه 10 بهمن 1398 23:10
اوا ازعلی اقا وخانم فاطمه تشکر می کنم که این مصاحبه من خیلی امیدوار کرد واقعا پیام های زیادی گرفتم وبعدهم ازخانمایلا واقاابراهیم واقاحمید تشکر کرده بابت این مصاحبه زیباشون خداقوت
همسفرمریم گ لژیون ۴ پنجشنبه 10 بهمن 1398 22:26
سلام خداقوت خدمت دیدبان محترم آقای اشکذری وهمسفرگرامیشان.

تشکرسپاس ازخانم لیلاعزیزوآقاابراهیم وآقاحمیدبابت مصاحبه خوبشان.

مسافر مصطفی لژیون نهم پنجشنبه 10 بهمن 1398 14:46
عرض سلام وخداقوت خدمت دیدبان محترم علی آقا وهمسفر محترمشان،از گزارشتون استفاده کردم،ممنون از بچه های خوب سایت
پنجشنبه 10 بهمن 1398 14:45
عرض سلام وخداقوت خدمت دیدبان محترم علی آقا وهمسفر محترمشان،از گزارشتون استفاده کردم،ممنون از بچه های خوب سایت
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic