مکاتبات بیل و حسین دژاکام
یکشنبه 20 بهمن 1398 ساعت 10:10 | نوشته ‌شده به دست همسفر لیلا ن | ( نظرات )

امروز مصرف‌کنندگان سابق هروئین و شیشه با روش صحیح درمان و ریکاوری تبدیل به قهرمانان ملی‌پوش شده‌اند98/10/30

بیل عزیز

امیدوارم خوب باشید و من هم خوب هستم.

از پاسخ نامه شما لذت بردم. تا اینجا به کمک یکدیگر توانستیم روان انسان را که کالبدشکافی کنیم و به‌خوبی به نقطه‌ای رسیدیم که فیزیولوژی جسم و همین‌طور افکار و اندیشه و یا به قول ما جهان‌بینی دو ستون محکمی هستند که روان را می‌سازند و یا آن را خلق می‌کنند. دقیقاً مانند آهنگ دل‌نشین و یا غمناک و یا دلهره‌آور یا غلط و گوش‌خراشی که توسط یک پیانو و یک نوازنده خلق می‌شود.

داستان کلاسیک دکتر جکیل و مستر هاید برایم بسیار جالب بود. دقیقاً همین‌طور است که دکتر جکیل که انسانی پاک‌سیرت بود، در اثر خوردن یک محلول به قول ما مواد مخدر، تبدیل به هیولای شیطان‌صفتی می‌گردد که نام او دکتر هاید است.

حالا این محلول می‌تواند مشروبات الکلی باشد یا انواع و اقسام مواد مخدر و یا محرک و یا پولی که از راه خلاف و جنگ و جنایت و حقه‌بازی به دست آمده باشد و یا همین‌طور این محلول می‌تواند افکار منفی و مخرب و ناامیدکننده و غلط باشد و یا مقام و منصب که با دروغ و خیانت به‌دست‌آمده باشد.

چقدر جالب است وقتی‌که انسان به یک حقیقت دست پیدا می کند آن را به شکل‌های مختلف که بستگی به فرهنگ و آداب‌ورسوم آن‌ها دارد و بانام‌های مختلف آن را بیان می‌کنند، زیرا داستان دکتر جکیل و مستر هاید، شباهت زیادی با داستان نمایشنامه ادموند و هلیای من دارد.

اگر داستان را مطالعه کرده باشید، دو مشاور یکی به نام جن یا موجودی که همیشه ادموند را به فساد و کارهای شیطانی تشویق می‌کند و دیگری به نام روح که همیشه ادموند را به پاکی و درستی و راستی تشویق می‌کند. البته به‌صورت نامرئی با ادموند همراه می‌شوند و ادموند اختیار کامل داشت و دارد که حرف هرکدام را که خواست انتخاب کند و به هر راهی خواست برود که درنهایت موجود جن ادموند و هلیا را تشویق می‌کند که مواد مخدر مصرف کنند و پس از مصرف از بهشت رانده می‌شوند.

خوشبختانه امروز نگاه به معتاد کمی تغییر کرده و از مرحله زندان و بازداشت و اردوگاه برای معتادین عبور کرده‌ایم. این مطلب مرا به یاد خاطره‌ای می‌اندازد که حدود بیست سال قبل، دقیقاً زمانی که بدترین نگاه به معتادین بود و بازار بازداشت و زندان رواج داشت من در یک برنامه زنده تلویزیونی شرکت کردم و از کلیه معتادین دفاع کردم و روش‌های موجود را به چالش کشیده، در این هنگام مجری از من سؤال کرد که از این پس که شما خودتان را در تلویزیون معتاد درمان شده معرفی کردید، ناراحت نمی‌شوید که مردم شما را به چشم تحقیرآمیز یک معتاد نگاه کنند؟ من نگاهی به مجری کردم و به دوربین خیره شدم و گفتم: من از جامعه نمی‌خواهم به من احترام بگذارد، جامعه را مجبور می‌کنم به من احترام بگذارد، البته با رفتار و کردار و گفتار خودم. یادم می‌آید زمانی یک سرباز ساده مرا با توهین به جرم معتاد بودن بازداشت می‌کرد، ولی امروز فرمانده کل پلیس کشور و یا وزیر کشور به من احترام می‌گذارد و به من جایزه و تقدیرنامه می‌دهد و امروز خوشبختانه جامعه به‌تمامی اعضای کنگره 60 احترام می‌گذارد. چون همه ما یا رفتار و کردار و منش خود به‌گونه‌ای عمل کردم که امروزه مورداحترام واقع می‌گردیم.

امسال هم ما در مسابقات راگبی ساحلی قهرمانی کشور، رتبه یکم را کسب کردیم. یادم می‌آید سال‌های اولی که ما وارد لیگ این مسابقات شدیم، مورد تمسخر و ریشخند سایر ورزشکاران قرار می‌گرفتیم و آن‌قدر به ما ترای (گل) می‌زدند که نمی‌توانستیم آن را شمارش کنیم و یک تیم تفریحی برای بقیه تیم‌ها بودیم. ولی امروز در مسابقات وقتی‌که نام کنگره 60 برده می‌شود، لرزه بر اندام ورزشکاران راگبی تیم مقابل ما مستولی می‌شود.

بله امروز مصرف‌کنندگان سابق هروئین و شیشه و کوکائین، تریاک و حشیش و قرص دیروز با روش صحیح درمان و ریکاوری تبدیل به قهرمانان ملی‌پوش شده‌اند که به‌سختی در تصور انسان‌ها می‌گنجد.

بیل عزیز، می‌خواستم بگویم، بایستی کلیه جوامع ریکاوری مصرف‌کنندگان درمان شده از اعتیاد، در جامعه به‌گونه‌ای عمل کنند تا قادر شوند نگاه جامعه را تغییر بدهند تا به نگاهی درست و صحیح برسیم تا شخصیت دکتر جلیل را به نمایش بگذاریم.

حال اگر با توجه به شخصی شدن تعریف روان و دانستن طریقه بازسازی آن بخواهم برای اعتیاد یک تعریف ارائه بدهیم، البته منظور از اعتیاد، اعتیاد به مواد مخدر، 
مواد محرک، مواد روان‌گردان، الکل، مسکن‌ها و یا هر نوع ماده‌ای و به هر شکلی، وارد بدن انسان گردد و حالت او را تغییر بدهد، می‌باشد؛ و اگر این مواد به‌صورت همیشگی مصرف گردند به آنتی ایکس تبدیل می‌شوند.

اعتیاد چیست؟ نظریه این‌که کلیه آنتی ایکس ها از سد خونی مغز عبور می‌کنند، چنانکه این مواد به‌صورت تکرار (بیش از شش ماه) مورداستفاده قرار بگیرند به‌آرامی جایگزین بعضی از مواد سیستم ایکس می‌گردند و یا آن‌ها را از تعادل طبیعی خارج می‌کنند و هم خیلی در اثر استفاده مکرر از آنتی ایکس، به‌آرامی افکار و اندیشه‌ فرد تحت تأثیر قرار می‌گیرد و می‌تواند افکاری مخرب و ناسالم جایگزین افکار و اندیشه سالم گردد.

حالا اگر بخواهیم تعریف اعتیاد را به‌صورت خلاصه بیان کنیم.

اعتیاد عبارت است از: جایگزینی

جایگزینی مواد مخدر بیرونی به‌جای مخدرهای درونی

جایگزینی افکار و اندیشه‌ ناسالم به‌جای افکار و اندیشه سالم

درنهایت جایگزینی روانی نامتعادل و ناسالم به‌جای روانی سالم و متعادل و همین درنهایت اعتیاد یعنی جایگزینی مستر هاید به‌جای دکتر جکیل.

دوست عزیز، امیدوارم در آینده بازهم روی مسئله جان و همین‌طور تفاوت اعتیاد در خانم‌ها و آقایان را به‌اتفاق موردبررسی قرار بدهیم، همان طوری که می‌دانید تمامی مکاتبات من و شما در سایت کنگره به‌صورت فارسی و انگلیسی تحت عنوان نامه‌های بیل و حسین گذاشته می‌شود و افراد زیادی سال‌هاست که آن‌ها را دنبال می‌کنند و علاقه‌مند به مطالعه نامه‌های من و شما هستند.

من نمی‌دانم آیا انتشار این نامه‌ها به‌صورت دنباله‌دار در وبلاگ شما وجود دارد یا خیر، چون مطالب این نامه گویی دارد از نقطه صفر اعتیاد را به‌صورت عملیاتی کالبدشکافی می‌کند، مثل این است که چرخ دوباره به شکل دیگری در حال اختراع است!

و من مطمئن هستم که این نامه‌ها یک میراث بسیار قوی و نیرومندی درباره اعتیاد است که از شما و من برای آیندگان باقی خواهد ماند. در پایان

حکم قاضی در زمان حیات خودش بزرگ جلوه نمی‌کند.

دوست و برادر همیشگی شما در زمین و آسمان

حسین

98/11/4

حسین عزیز

داستان ادموند و هلیای شما به زیبایی دوگانگی داستان دکتر جکیل و دکتر هاید درباره تغییر شخصیت در اثر مواد مخدر را بیان می‌کند(تغییر شخصیتی شدید).

در آمریکا سالها به طول خواهد انجامید تا زندانی شدن این حجم عظیم از مصرف‌کنندگان را عقب برگردانیم. در حقیقت، انجام این کار به تازگی جدی شده است، اما خیلی کار باید انجام شود و خیلی زندگی‌ها در این پروسه صدمه دیده است. خوشحالم که می‌شنوم ایران در این جبهه پیشرفت داشته و فهم بهتری از طبیعت اعتیاد و ریکاوری از اعتیاد دارد.

تلاش‌های زیادی در آمریکا در حال انجام است تا لکه ننگ تاریخی که به اعتیاد متصل است را کاهش دهند. بیشتر این تلاش‌ها توسط افراد در ریکاوری و خانواده‌هایشان راهبری می‌شود و مجموعه‌های تحصیلی تخصصی را نیز شامل می‌شود. در مراسمی(راه‌پیمایی‌ها) که افراد در ریکاوری شرکت می‌کنند، ده‌ها هزار نفر شرکت می‌کنند و سخنرانی انجام می‌دهند.

ما نیز سعی می‌کنیم تا بیان اعتیاد و ریکاوری در زبان را تغییر دهیم. گروه‌های ریکاوری در اینجا امروزه به‌صورت « افراد در ریکاوری بلندمدت »

خود را در جامعه معرفی می‌کنند نه به‌صورت معتادان گذشته یا الکلی‌های قدیمی و کلماتی چون abuse و abuser (سوءاستفاده و سوءاستفاده کننده) را به چالش کشیده‌اند چراکه این کلمات بیشتر شامل مسائل اخلاقی می‌شود تا مسائل درمانی.

انجام مصاحبه‌های تلویزیونی همان‌طور که شما گفتید نیز به تغییر نگاه منجر خواهد شد. مانند شما؛ ما هم میگوییم که افراد اعتیاد بیشتر به همدردی و مراقبت نیاز دارند نه تنبیه و قضاوت اخلاقی. تصاویر استثنایی ورزشکاران کنگره ۶۰ چالشی برعلیه این کلیشه‌های قدیمی است. همان‌طور که گفتید، "ما باید بتوانیم دکتر جکیل را به آن‌ها نشان بدهیم".

پیشنهادی که درباره اعتیاد مطرح کردید را علم رو به رشد و تحقیقات نوروبیولوژی اعتیاد حمایت می‌کند.

مطرح‌شده است که بعضی افراد ازنظر جسمی بیشتر نسبت به اعتیاد آسیب‌پذیر هستند و این ریسک آسیب‌پذیری زمانی که داروی جایگزین استفاده می‌شود قسمت پاداش مغزی آن‌ها را فعال می‌کند و منجر به وسوسه می‌شود و یک کشش اجباری به سمت استفاده از مواد ایجاد می‌کند که شخصیت و ارزش‌های فردی در این پروسه نیازهای جسمی تغییر می‌کند. من با شما در مورد این نیروهای کشاننده و عواقب آن‌ها موافقم.

منتظر ادامه صحبت‌هایمان درباره جان و تفاوت تجربه اعتیاد در مردان و زنان هستم. تحقیق درباره موضوع دومی خیلی جالب است.

من هنوز ارتباطاتمان را روی سایتم قرار نداده‌ام اما فکر کنم به‌جای آن بتوانم به‌صورت دوره‌ای جملاتی از ارتباطاتمان را به‌صورت بلاگ مانند آنچه اخیراً درباره رهبری جوامع ریکاوری انجام دادیم بنویسم.

در حال حاضر بلاگ نویسی را مدتی انجام نداده‌ام اما انجام این کار مشترک را زمانی که دوباره این کار را انجام دهم در نظرخواهم داشت. خوشحالم که قسمت مکاتبات ما در سایت کنگره ۶۰ خوانندگان خود را جذب کرده است. من نوشته‌های تقدیر زیادی درباره آخرین مقاله‌مان که هم روی سایت و هم فضای مجازی قرار دادم، دریافت داشته‌ام.

هوای شدید در آمریکا (ودیگر نقاط جهان) ادامه دارد. امیدوارم که افزایش آتش‌ها، سیل‌ها، زمین‌لرزه‌ها، گردبادها و طوفان‌ها آینده سیاره ما نباشد. افرادی از ما که از اعتیاد گریخته‌ایم بیشتر از باقی میدانیم که این چیزی که زندگی می‌نامیم چقدر باارزش و شکننده است. ما باید از خود و سیاره‌ای که ما را تغذیه می‌کند محافظت کنیم.

سلام گرم من را به خانواده‌تان و تمامی کنگره ۶۰ برسانید. در انتظار ادامه مکاتباتمان هستم.
 
 دوست و برادر همیشگی 
بیل

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مجتبی لژیون ۵ سه شنبه 22 بهمن 1398 11:29
تشکر از اقای مهندس و اقای بیل
عالی و اموزنده بود
سه شنبه 22 بهمن 1398 10:00
سلام و خدا قوت خدمت استادان گرامی حسین و بیل .
از خداوند متعال قدرت مضاعف را برایتان خواهانم. کاش من هم میتوانستم همچون شما به بندگان خدا خدمت کنم.
دعای ما همراه شماست همیشه و همه جا.
حمید رضا م لژیون 4 دوشنبه 21 بهمن 1398 00:49
بسیار زیبا و آموزنده
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic