مکاتبات بیل و حسین دژاکام
یکشنبه 27 بهمن 1398 ساعت 11:45 | نوشته ‌شده به دست همسفر لیلا ن | ( نظرات )

ویلیام ال وایت « مدیر پیشین انیسیتو ملی سوء مصرف مواد مخدر آمریکا » در نامه آخر خود در تاریخ 14 بهمن ماه 1398 تجربیات خود را راجب به اعتیاد زنان در آمریکا و درمان آنان و تفاوت آن با روش درمان کنگره60 بیان کرد.

برای خواندن لطفاً به ادامه مطلب مراجعه فرمایید....

98/11/7

بیل عزیز

امیدوارم خوب باشید، من خوب هستم.

بحث در مورد جان را به مرحله‌های بعد موکول می‌کنم. واقعاً تفاوت اعتیاد در مردان و زنان، در اینجا جای بسی تأسف است که جهان پزشکی به مسائل بنیادی و اساسی اعتیاد ازنظر فیزیولوژی و نوروفیزیولوژی توجه چندانی نکرده است و یا اگر توجه کرده است راه و روش بازسازی نوروفیزیولوژی را به‌درستی نمی‌داند.

نیک می‌دانیم که گاهی اوقات تحمل یک دندان پروتز در دهان ما کار مشکلی است ولی مادران باردار را می‌بینیم که گاهی اوقات مجموعه نوزاد و جفت نوزاد و محتویات کیسه آب درون شکم مادر درمجموع حدود 6 کیلوگرم می‌باشد و همین‌طور حجم شکم بسیار بزرگ می‌شود که واقعاً غیرقابل‌تحمل است.

حال فرض کنیم این اتفاق برای یک آقا رخ بدهد، یعنی دقیقاً مثل یک خانم حامله با همان محتویات درون شکم و بزرگ شدن شکم، فکر می‌کنیم چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

من فکر می‌کنم شب‌ها هنگام خواب یک‌مشت قرص خواب می‌خورد و روزها هم برای تحمل این شرایط باید از مسکن‌های قوی و سایر داروهای ضدافسردگی استفاده میکرد و من اطمینان دارم موقع زایمان هم از درد زایمان قطعاً می‌مرد. این تفاوت در زن و مرد چیست؟

این تفاوت مربوط به مواد مخدر و یا مواد ضد درد تولید خود بدن خانم‌هاست که مربوط به سیستم می‌شود زیرا با شروع حاملگی و تقسیم سلولی، سیستم x با اضافه‌بار مخصوص حاملگی شروع به کار می‌کند و انواع موادهای جورواجور و رنگارنگ، مخدر، محرک، ضد درد و... را به‌مرورزمان در اختیار مادر قرار می‌دهد و در هنگام زایمان طبیعی تولید این مواد به اوج خودش می‌رسد و این مواد سیستمx هستند که شرایط را برای زایمان و تولیدمثل در خانم‌ها آماده می‌گرداند و اگر تولید زیاد در این مواد در هنگام زایمان نبود قطعاً همه مادران در هنگام زایمان از شدت درد می‌مردند.

حال اگر بلافاصله پس از یک زایمان طبیعی به چهره مادر نگاه کنید، خواهید دید که چهره مادر چه آرامشی دارد؛ گویی کلی مورفین به او تزریق کرده‌ایم و سرخوش و سرمست است و طفل را در بغل می‌گیرد. نکته مهم دیگر این است که پس از زایمان مواد مخدر طبیعی دیگر به آن میزان بالا در بدن تولید نمی‌شود و پزشکان به این موضوع افسردگی پس از زایمان گفته‌اند. درصورتی‌که این موضوع خماری پس از زایمان است. اگر سندرم محرومیت مواد مخدر را در یک معتاد بررسی کنیم دقیقاً مثل سندرم افسردگی پس از زایمان است.

البته به‌طور طبیعی و در اثر شیر دادن مادر از پستان خودش به نوزاد این مسئله به‌مرورزمان برطرف می‌گردد، ولی مادرانی که به‌صورت طبیعی زایمان نمی‌کنند و یا به نوزادان خود شیر نمی‌دهند، سندرم افسردگی پس از زایمان با مشکل مواجه می‌گردد.

تفاوت دیگری هم که بازهم بین اعتیاد در آقایان و خانم‌ها نکته بسیار حساس و مهمی است، آن‌هم توجه به پریود در خانم‌ها برای فراهم کردن شرایط تخمک‌گذاری می‌باشد.

نظر به این‌که در زمان پریود به علت فروریختن دیواره رحم که تخمک قبلاً شرایط خودش را فراهم کرده بود، دردهای شدیدی متوجه خانم‌ها می‌گردد، سیستم شبه افیونی یا سیستم x به مقدار زیادی مواد مخدر و یا ضد درد تولید و در اختیار فرد قرار می‌دهد و ازآنجایی‌که کل سیستم x برای ساکت کردن درد پریود خودشان را متمرکز روی یک نقطه خاص می‌کنند.

در سایر نقاط دیگر جسم دچار کمبود مواد سیستم x می‌گردیم که درنتیجه حالت روحی و روانی خانم‌ها در زمان پریود متفاوت می‌گردد.

بنابراین به این نتیجه می‌رسیم در اثر کارکرد متفاوت سیستم x در خانم‌ها و آقایان درمان اعتیاد در خانم‌ها که از حساسیت بیشتری برخوردار است؛ به‌عبارت‌دیگر نظر به این‌که خانم‌ها به موارد سیستم x خیلی بیشتر از آقایان وابسته و نیازمند هستند، کار درمان آن‌ها به‌مراتب سخت‌تر است خصوصاً با روش قطع ناگهانی مواد و یا سیستم‌های درمانی ناقص پزشکی امروزی ولی درمان خانم‌ها و آقایان در متد DST به دلیل استفاده از داروی مناسب و زمان درمانی مناسب چندان متفاوت نمی‌باشد و نظر به اینکه حدود بیست سال است که در کنگره 60 شخصاً سیستم درمانی خانم‌های مسافر را در طول زمان کاملاً مشاهده کرده‌ام و حتی کودکان یک‌ساله یا دوساله را که در اثر استفاده مادر از مواد از مواد مخدر معتاد به دنیا آمده بودند و به آن‌ها از کودکی مواد می‌داده‌اند را به سهولت از طریق متد DST به درمان رسانده‌ام که بسیار هم‌اکنون بانشاط و سرحال هستند.

جالب است بگویم که اعتیاد در حیوانات به‌مراتب از خانم‌ها هم حساسیت بیشتری برخوردار است.

برای مثال اگر ما یک نفر شتر را معتاد کنیم پس از گذشت چندین سال (بالای سه سال) معتاد باشد و روزانه مواد مصرفی او را به او بدهیم و بعد به‌طور ناگهانی مواد مخدر را قطع کنیم، احتمال مرگ او به‌مراتب بالاتر از انسان است و اکثراً خواهند مرد؛ زیرا وابستگی حیوانات به مواد ضد درد سیستم x به‌مراتب بیشتر از انسان می‌باشد.

نکته دیگری که ممکن است برایتان جالب باشد و من به آن معتقد هستم این است که چرا خانم زود به گریه می‌افتد ولی آقایان به‌ندرت؛ من فکر می‌کنم این نکته مربوط به مواد مخدرهای درونی آن‌ها باشد و با مواد سیستم x آن‌ها.

آب‌وهوای امسال ما بسیار خوب است. خوشبختانه امسال برف و باران خوبی نصیب کشور ما گردید و درجه حرارت مزرعه من تا 15 حتی 20 درجه زیر صفر رسید و برف زیادی بارید.

 

دوست و برادر همیشگی شما در زمین و آسمان

حسین


98/11/14

حسین عزیز

 

از تفکرات عاقلانه شما درباره تفاوت‌های جنسیتی در اعتیاد و ریکاوری سپاسگزارم. زمانی که در اواخر دهه 1960 وارد حوزه اعتیاد آمریکا شدم، این حوزه دنیایی کاملاً مردانه بود. تقریباً تمامی مطالعات این حوزه روی مردان انجام می‌شد و فرض آن بود که یافته‌ها درباره مردان را می‌توان بدون تفکیک جنسیتی برای زنان نیز به کاربرد.

تقریباً تمامی ورودی‌های درمان اعتیاد مرد بودند، کارکنان حوزه درمان مرد بودند و گروه‌های NA و AA در آن زمان تقریباً همگی مرد بودند.

به خاطر وجود گروهی از زنان پیش رو، این وضعیت به شدت تغییر کرد و مطالعات انجام‌شده بسیاری ازآنچه شما ذکر کردید را تأیید می‌کند. با مطالعات فراوان، تقریباً تمامی حوزه‌هایی که آن مردان با زنان مقایسه می‌شدند تفاوت‌هایی را آشکار کردند.

مطالعات نشان داده‌اند که لکه ننگ برای زنان نسبت به مردان بسیار بزرگ‌تر است و این باعث می‌شود تا زمانی که مشکل آن‌ها خیلی شدید نشده است برای کمک درمانی گرفتن اقدامی نکنند. در آمریکا، دهه‌ها به زنان معتاد نگاه جنسی می‌شده است و برای زنان بسیار سخت بوده تا برای درمان اقدامی نمایند. تا اینکه طلایه دارانی از زنان در ریکاوری از خفا بیرون آمدند تا این کاریکاتورها را مورد چالش قرار دهند.

مطالعات روانشناسانِ، بسیاری از تفاوت‌ها که شما ذکر کردید را خاطرنشان می‌کنند. سرعت پیشرفت اعتیاد در زنان سریع‌تر است، تأثیرات مواد و الکل بر روی زنان شدیدتر است(همان میزان مصرف مردان بر روی زنان بیشتر تأثیر دارد-مترجم) و ریسک مشکلات جسمی وابسته به اعتیاد بر روی زنان بیشتر است (به‌عنوان نمونه: سرطان‌های مربوط به مصرف الکل و یا بیماری کبدی)

زنان در ورود به درمان مشکلات بیشتری دارند و در درمان نیز مشکلات روانی همراه اعتیاد را بیشتر نشان می‌دهند. در آمریکا، زنانی که وارد درمان می‌شوند صدمات ایجادشده در طی درمان را نیز با نرخ بالاتری دارند (مورد سوءاستفاده جسمی و جنسی قرار گرفتن). وظایف بچه‌داری و مادر بودن زنان همچنین مشکلات و مسائل مربوط به خود را دارد که باید در پروسه ریکاوری موردتوجه قرار داده شوند.

درمان جداگانه برای زنان به‌صورت وسیع در آمریکا تا دهه 1980 شکل نگرفت و بسیاری جوامعِ هنوز منابع مخصوص برای درمان زنان را ندارند.  

اکنون جلسات AA و NA مخصوص زنان تشکیل می‌شود و گروه‌هایی مانند "زنان برای تعادل" و "او (زن) ریکاوری می‌شود" وجود دارند که این منابع حمایتی مخصوص برای زنان را ارائه می‌دهند.

زنان نیز از اپیدمی مرگ در اثر مخدر در آمریکا متأثر شدند و مرگ در اثر اوردوز برای زنان میان 30 تا 64 سال تا 250 درصد در سال‌های اخیر رشد داشته است. خدمات خاصی برای زنان معتاد حامله و بچه‌های آنان باید در نظر گرفته می‌شد.

میزان زیادی از مطالعات در حال حاضر روی نوروبیولوژی اعتیاد در حال انجام است و امیدوارم که این مطالعات بیشتر تفاوت‌های زنان و مردان در میزان آسیب‌پذیر بودن، پیشرفت اعتیاد و چالش‌های ریکاوری را نمایان کند. با توجه به تجربه شما در درمان اعتیاد زنان در کنگره 60، شمارا تشویق می‌کنم که تمامی تفاوت‌های مهم در پروسه درمان زنان را به نگارش درآورید.

دوران درمان اعتیادی که تنها به مردان اختصاص داشت به‌طور قابل‌ملاحظه ای تغییر کرده است چرا که بسیاری از محققان و پزشکان این حوزه در حال حاضر زن هستند. این مسئله کمک خواهد کرد چراکه هنوز خیلی مطالب درباره اعتیاد و ریکاوری زنان وجود دارد که باید بیاموزیم.

من و ریتا خیلی مشغولیت داشتیم، مادر ریتا مشکلات سلامتی داشت و نیز باید به پسرمان کمک می‌کردیم که در خانه جدید که به تازگی با همسرش خریداری کرده بود مستقر شود. من و ریتا از زمانمان برای مطالعه، رفتن به تئاتر و پیدا کردن رستوران‌های جدید در منطقه لذت می‌بریم. من همچنان از کشیدن چهره‌ها لذت می‌برم، هرچند افزایش مهارت من خیلی کند است. همچنان علاقه‌مندم که چهره شمارا طراحی کنم و زمانی که مهارتم برای اینکار به حد مطلوب برسد این کار را انجام خواهم داد. احتمالاً طول خواهد کشید.  

 سلام گرم من را به خانواده و تمام اعضای کنگره 60 برسانید.

 

دوست و برادر همیشگی

بیل

برگرفته از سایت کنگره 60

مترجم: احسان رنجبر

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافر ابراهیم L7 سه شنبه 29 بهمن 1398 13:51
سلام و خدا قوت
تشکر از اقای مهندس عزیز و اقای بیل
تشکر از همسفر محترم خانم نصر
همسفر فاطمه 8 سه شنبه 29 بهمن 1398 07:17
سلام وخداقوت خدمت همه خدمت گزاران مخصصوصا مسئولان سایت خانم لیلا عزیز وآقا ابراهیم بزرگوار
برای جناب آقای مهندس و دوست گرامیشان استاد ویلیام وایت آرزوی سلامتی وکامیابی دارم.
مسافر عباس فاتح پور لژیون آقانادر یکشنبه 27 بهمن 1398 21:19
سلام وخداقوت خدمت نویسنده محترم خیلی جالب و آموزنده بود
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic