دانایی هر فردی به تعادل در رفتار و سلامت بودن افکار و اندیشه او بر میگردد
شنبه 9 فروردین 1399 ساعت 19:26 | نوشته ‌شده به دست مسافر ابراهیم مدیر وبلاگ | ( نظرات )

 عنوان: دانایی، دانایی موثر، سواد

به قلم مسافر مازیار
لطفا به ادامه مطلب مراجعه فرمایید ...دانایی در لغت به معتی دانستن است یعنی فردی که چیزی را میداند  این تعریف ممکن است تا حدی هم درست باشد اما حقیقت دانایی چیز دیگری است در واقع ما همیشه این طور تصور میکردیم که فردی که با سواد است حتما انسان دانایی است و این کاملا اشتباه است زیرا با سوادی معیاری بر دانا بودن نیست.
برای همین باید تعریفی از دانایی داشته باشیم.دانایی به توانایی تشخیص ماهیت و خواسته ها در هر شکل و لباسی می گوییند که  به طور کلی دانایی شامل ۳ ضلع تفکر ، تجربه و آموزش است به عبارت دیگر فردی  دانا است که هم آموزش دیده باشد و هم تفکر و هم تجربه کرده باشد و البته دانایی هم شامل ۲ قسمت می شود.
1)دانایی خاص        ۲)دانایی عام

دانایی خاص به دانایی اطلاق میگردد که آموزش و تجربه و تفکر در موضوعی خاص صورت گرفته باشد به عنوان مثال یک پزشک جراح که در علم پزشکی به دانایی خاص رسیده است یعنی هم سال ها آموزش دیده است و هم تجربه جراحی دارد و هم تفکر کرده است پس می توانیم بگوییم که این پزشک جراح در علم پزشکی به دانایی خاص رسیده است.

یکی از مسائلی که باعث اشتباه بسیاری از ما شده است این است که ما اغلب مفهوم بسیاری از مطالب را درست درک نکرده ایم به عنوان مثال فکر میکنیم فردی که با سواد است حتما فردی دانا هم است و یا این طور تصور میکنیم که فرضا همان دکتر جراح که در علم پزشکی به دانایی رسیده است قطعا در همه علوم و رشته ها هم دانایی دارد در صورتی که این کاملا اشتباه است.

شاید بارها ما با انسان هایی که دارای درجات بالایی علمی هستند برخورد کرده باشیم و دیده ایم که با اینکه از نظر سواد و مقاطع تحصیلی در سطح بالایی قرار دارند اما بسیار افراد بهم ریخته و بی تعادلی هستند .برعکس این قضیه هم صادق است که افرادی که حتی سواد خواندن و نوشتن هم ندارند ولی ممکن است افراد بسیار دانایی هم باشند.بنابراین نشانه دانایی به اعمال و تفکران ما برمیگردند که تا چه حد سالم و با تعادل هستند.

به طور کلی سواد در همه انسان ها به صورت پتانسیل موجود می باشد ولی وقتی این نیروی پتانسیل با آموزش همراه می شود میتواند باعث تبدیل یک انسان بی سواد به با سواد شوند و این یکی از نعمت های بزرگی است که خداوند فقط به انسان ها داده است به عبارتی فقط انسان ها هستند که میتوانند با آموزش با سواد شوند زیرا ما هر چقدر به باهوش ترین حیوانات هم آموزش بدهیم قادر به با سواد شدن نمی باشند.

باید این مورد را همیشه مد نظر داشته باشیم که خوش تیپ بودن، خوش لباس بودن، خوش قیافه بودن اگر چه از اهمیت بسیاری برخوردارند و نوعی ارزش محسوب می شوند و خداوند هم بارها در کتاب مقدس از تمیزی و آراستگی و زیبایی سخن گفته است که یک مومن باید تمیز و خوش بو و خوش لباس باشد اما این مسائل به هیچ عنوان نمیتوانند نشانه ای از دانایی فردی باشند به عبارت دیگر این موارد نمی توانند معیاری برای دانا بودن فردی باشند.

ممکن است فرد یا افرادی از دانایی هم برخوردار باشند و این بسیار خوب و ارزشمند است اما آن چیزی که باعث می شود اهمیت دانایی بیشتر شود این است که این دانایی قابلیت اجرایی داشته باشد که آن زمان است که دانایی تبدیل به دانایی موثر خواهد شد و این زمانی ممکن خواهد شد که هر ۳ ضلع آموزش ، تجربه و تفکر به اندازه هم رشد کرده باشند.

به عنوان مثال ممکن است اکثر ما نسبت به دروغ گفتن به دانایی رسیده باشیم به عبارتی تشخیص این را میدهیم که دروغ، کار بسیار بدی است و آن را هم بارها تجربه کرده ایم و به مشکلاتی که پس از دروغ گفتن برایمان پیش می آید کاملا آگاه هستیم و حتی ممکن است کتاب های زیادی را هم درباره دروغ و مشکلات آن را هم مطالعه کرده باشیم اما قادر نیستیم دروغ نگوییم.این نشان میدهد که ما در این مورد به دانایی موثر نرسیده ایم زیرا قابلیت انجام ندادن انرا نداریم.

رسیدن به دانایی موثر منوط به رشد هر ۳ ضلع اموزش تجربه و تفکر به اندازه هم می باشد به عبارت دیگر اگر آموزش بیشتر از تجربه و تفکر باشد دانایی موثر صورت نمی گیرد و یا تفکر و تجربه بیشتر از آموزش باشند.ولی وقتی این ۳ ضلع به اندازه یکدیگر رشد می نمایند ان زمان است که دانایی موثر صورت میگیرد.

مثلا یک راهنما در کنگره ۶۰ در درمان اعتیاد به دانایی موثر رسیده است یعنی هم این راه را رفته است و تجربه کرده است و هم آموزش دیده و هم تفکر کرده است بنابراین فردی که قصد در مان دارد و وارد کنگره می شود اگر‌میخواهد به درمان برسد باید تسلیم محض راهنمای خود باشد و هر چه دارد را بیرون از درب کنگره بگذارد و به داخل بیاید.حال ممکن است افرادی با تحصیلات بالایی علمی و با موقعیت اجتماعی بالایی هم باشند و این ها بیرون از کنگره قطعا ارزشمند است اما لازمه درمان این است که فرد بپذیرد که در مورد درمان اعتیاد هیج گونه علم و دانایی ندارد و تنها کسی که میتواند راه را به او نشان بدهد راهنمایی است که دانایی موثر در ضمینه درمان اعتیاد دارد و خودش قبلا این راه را رفته است و آموزش های بسیاری‌را هم دیده است.

 بنابراین اگر توانست مانند حمام‌ عمومی همه‌چیز را بیرون کنگره بگذارد و مانند دیگران با یک لنگ وارد کنگره شود و به فرمان راهنمایش گوش بدهد میتواند به درمان برسد در غیر این صورت درمانی در‌کار نخواهد بود.
اگر فرد با خودش فکر کند که اگر موقعیت اجتماعی و سواد بالای من قادر بودند به من کمکی در درمان اعتیادم کنند که من نیازی به کنگره نداشتم و اعتیادم‌ را تا به حال درمان کرده بودم حال که پذیرفتم که من در این ضمینه هیچی نمیدانم باید خودم را با دیگران یکسان بدانم و تسلیم محض راهنمای خود باشم.

البته باید به این نکته هم توجه نمود که با اینکه تجربه یکی از پارامترهای مثلث دانایی است ولی این به این معنی نیست که انسان برای رسیدن به دانایی باید هر چیزی را تجربه کند زیرا تجربه بعضی از مسائل برابر است با رفتن و گیر کردن در اعماق تاریکی بنابراین باید سعی شود از تجارب دیگران استفاده کنیم و سعی نکنیم راه هایی که افراد دیگر رفته اند و از اعماق تاریکی سر در آوردند و ما عاقبت آنها را دیده ایم برویم زیرا تجربه را تجربه نمودن خطاست.

در خاتمه اینکه افراد دانا همانند بوستان گلی هستند که با بویش کاملا خودش را توصیف میکند و این نیازی به گفتن ندارد ولی افرادی که خودشان‌ را دانا میدانند دلیل بارزی است بر نادانی آنهانویسنده : مسافر مازیار لژیون 11  نمایندگی امین گلی


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
رضا ح پنجشنبه 14 فروردین 1399 00:35
احسنت بر شما مسافر عزیز.خیلی کامل وحتما بیان کردید.استفاده کردیم.
مسافر مصطفی لژیون نهم سه شنبه 12 فروردین 1399 20:15
سلام وخداقوت خدمت آقا مازیار عزیز خیلی قشنگ بودوخداقوت ویژه خدمت تمامی بچه های وبلاگ
عباس لژیون۱۱ سه شنبه 12 فروردین 1399 18:05
ممنون ازآقا مازیارگل .عالی بود
همسفرصفورا (لژیون ۶) سه شنبه 12 فروردین 1399 01:25
خداقوت .بسیار عالی بیان کردید.
حمید لژیون ۶ سه شنبه 12 فروردین 1399 00:17
خداوقت بسیار جامع و عالی
همسفر لیلان یکشنبه 10 فروردین 1399 20:23
بسیار عالی و آموزنده بود از آقا مازیار و خدمتگزاران سایت سپاسگزارم
شقایق همسفر ابراهیم لژیون ششم یکشنبه 10 فروردین 1399 11:39
خداقوت
همسفر فاطمه یکشنبه 10 فروردین 1399 10:50
مقاله خوبی بود
ممنون از نویسنده
حسین یکشنبه 10 فروردین 1399 09:24
افرین و احسنت بر آقا مازیار گل که قلم خیلی زیبایی دارید.استفاده کردیم
حمید رضا م لژیون ۴ یکشنبه 10 فروردین 1399 08:22
خدا قوت به آقا مازیار و خسته نباشید به عزیزان وبلاگ
مهدی بناییان یکشنبه 10 فروردین 1399 00:46
خداقوت به نویسنده و بچه های خوب وبلاگ که در این روزها سنگر خدمت را رها نمیکنند
صد آفرین یزدان بر شما باد
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic