دانایی حقیقی به عمل کردن دانسته هاست
دوشنبه 11 فروردین 1399 ساعت 12:15 | نوشته ‌شده به دست همسفر لیلا ر | ( نظرات )
در باب دستور جلسه هفتگی
به قلم اعضاء محترم لژیون سردار


لطفاً به ادامه مطلب مراجعه فرمایید....
سلام دوستان عفت هستم یک همسفر:
دانایی همین طورکه ازاسمش مشخص است یعنی دانستن .درواقع انسان دانابه صورت کلی کسی است که دارای قوه ی تشخیص می باشد.
تعریف دانایی درنوشتارجهانبینی اینگونه است،دانایی تشخیص ماهیت اصلی خواسته هاست وهمچنین دراین نوشتاربه مثلث دانایی اشاره شده که اضلاع آن عبارت ازتفکر،تجربه وآموزش به این ترتیب برای بالا بردن قدرت تشخیص می توانیم ازدانایی دیگران استفاده کنیم.
 ماهرچقدرداناترباشیم قدرت درک وتشخیص ماهیت خواسته هایمان بیشتراست .درکتاب 60 درجه زیرصفرباعنوان میزان دانایی نوشته شده ممکن است انسان هایی باشندکه باوجودگذشت قرن ها درتکامل دچارچنگانگی بشوندوبارهااشتباه کنندیا به طورعمدیاسهواً فرقی نمی کندهردوازمیزان نادانی آنها حکایت دارد.
بایداین یک موضوع را متذکربشویم میزان دانایی به سوادنیست،تمدن نیست مانندانسان بودن به لباس پوشیدن نیست بایستی انسانی اندیشید.
هرموضوعی می تواندبرای رسیدن مابه انسانی اندیشیدن کمک کند .دانایی کلی کسانی که درتمام زمینه هادانایی دارنداین افرادبه آرامش خاصی رسیده اندوهمه چیزشان بابرنامه ریزی انجام می شود. درخانواده وتربیت فرزندان مشکل ندارنداین افرادامکان داردحتی افرادی بی سوادی هم باشندولی تجربه زیادوخوبی اززندگی دارند.
داشتن دانایی وعلم زمانی ارزش داردکه به عمل برسد درکتاب 60درجه زیرصفرجناب سردارمی گویدافرادی که دانا هستنددرواقع نیازی نیست که بگویند: من فرددانایی هستم بلکه از صحبت کردن ورفتارآنهابادیگران می توان به دانایی شخص پی برد.بوی چمن وگلی اگرحقیقی باشد شماازطریق حستان آن رااحساس می کنید،نیازی نیست که بگوییم این گل یاچمن بوی خوب می دهد.افراد داناازطبیعت واشخاص اطرافشان چیزهای زیادی یادمی گیرندوافرادداناهیچ گاه شکایت نمی کنندواگرمشکلاتی سرراهشان قراربگیردمی پذیرندومی گوینداین مشکلات آمده تامرابسازدوقوی کند.
شایدمن همسفرخیلی از چیزها را مطالعه کرده باشم اموزش گرفته باشم وسوادبالایی هم داشته باشم ولی موقعی این  دانایی به دردمن همسفرمیخوره که پشت این دانستن ودانایی تفکرسالم هم باشه وبتوانم دانسته هایم رابه عمل دربیاورم ودانایی من دانایی موثرباشد.

سلام دوستان زهرا هستم یک همسفر:
 این را در کنگره آموخته ام که نشانه ی دانایی یک فرد به میزان سواد،به پوشش و لباس و همگام بودن با مد و روز بودن نیست.دانایی هر کس به اندیشه و تفکر هر شخص بر میگردد.به انتخاب هایی که در دوراهی های زندگی دارم برمی گردد.‌
درست است که درست و شیک لباس پوشیدن و مرتب بودن یک ارزش است و بسیار مهم .اما نشانه ی دانایی نیست.
دانایی به تفکرات و اعمال ما بستگی دارد اینکه انسانی بیندیشیم. 
البته منظور از دانایی دانایی موثر است . استاد سردار می فرمایند برای باورها ارزشی نیست. یعنی باور اعتقاد و یا علم و دانشی به آن عمل نکنیم ارزشی ندارد.دانستنی که عملی نشود با ندانستن فرقی نمیکند.
البته برای رسیدن به دانایی موثر باید از مسیر دانسته ها بگذریم. و این در جای خود مهم است. اما مهمتر عملی کردن آن هاست.  سواد چیزی است که به صورت پتانسیل و بالقوه در همه انسانهاست . و باید با آموزش دیدن آن را بالفعل در بیاوریم.  
نکته آخر اینکه کسی که به دانایی موثر رسیده باشد نیاز به داد زدن و ادعاکردن ندارد. از رفتارها اعمال و انتخاب هایی که در زندگی میکند مشخص است. از تعادلی که در رفتارهایش هست مشخص است. بوی گل نیاز به جار زدن ندارد. کسی که فریاد میزند من دانا هستم خود دلیل بر نادانی اوست. انشاله در سایه آموزشهای کنگره به تعادل و دانایی به معنای واقعی دست پیدا کنیم‌ . با آرزوی سلامتی.

سلام دوستان لیلا هستم یک همسفر:
دستور جلسات کنگره هر ساله تکرار می شود اما اگر با دقت به این دستور جلسات نگاه کنیم می بینیم که نسبت به سال قبل یک برداشت و نگرش دیگری به آن ها داریم و بهتر متوجه می  شویم و این به همان میزان دانایی ما بر می گردد. هر سال با عملی کردن آمورزش ها به سطح دانایی خود اضافه می کنیم و هر چقدر داناتر، عاقل تر و درصد خطا و اشتباه کمتر.
در واقع یکی از نشانه های دانایی انتخاب های درست ماست. آزمایشات روزانه ، دو راهی هایی که در طول روز با آن ها مواجه می شویم و این که چه راهی را انتخاب می کنیم نشانه دانایی است. 
پس میزان دانایی سواد نیست، تمدن نیست، مانند انسان به لباس پوشیدن نیست بلکه انسانی اندیشیدن است.
دانایی دارای مثلثی است که سه ضلع دارد؛ تفکر، تجربه و آموزش.اگر اضلاع مثلث با هم برابر باشد، می شود دانایی موثر یا دانایی که می توانیم به آن عمل کنیم در غیر این صورت آن دانایی فقط در حد دانستن است، دانستنی که توان عمل به آن را نداریم.
اکثر انسان ها دارای مثلث بزرگی از دانایی هستند، بسیاری از مسائل را می دانند اما میزان دانایی موثر آن ها به مراتب کمتر از میزان دانایی است. 
باید بدانیم برای دانسته های ما و یا علم و دانش ما که توان عمل به آن ها را نداریم ارزشی وجود ندارد. این نوع دانستن فرقی با ندانستن ندارد.

با تشکر از اعضاء محترم لژیون سردار
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مشارکت های مکتوب،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفرصفورا (لژیون ۶) سه شنبه 12 فروردین 1399 01:15
عرض سلام وخداقوت به همسفران عزیز لژیون سردار. مشارکتهاتون بسیار عالی و آموزنده بود .ممنون ازشما.
همسفر صدیقه L6 سه شنبه 12 فروردین 1399 01:02
سلام خدا قوت خدمت اعضای محترم لژیون سردار و تشکر بابت مشارکت های زیبای شما
خدا قوت خدمت خانم لیلای نازنین راهنمای عزیزم‌
خدا قوت به تمامی خدمت گزاران کنگره ۶۰
مهدی بناییان سه شنبه 12 فروردین 1399 00:19
عرض سلام و خدا قوت به همسفران محترم
ممنون از مشارکتهای خوبتون
همسفر لیلا ن دوشنبه 11 فروردین 1399 23:19
ممنون از همسفران لژیون سردار از مشارکتهای آموزنده شما سپاسگزارم
زهره L6 دوشنبه 11 فروردین 1399 16:26
با سلام و احترام خدمت همسفران عزیز در لژیون سردار. انشاءالله در تمام مراحل زندگی سرافراز باشید .عالی بود آموزش گرفتم.
شقایق همسفر ابراهیم لژیون ششم دوشنبه 11 فروردین 1399 16:00
سلام خداقوت ممنونم بابت مشارکت های زیبا
خداقوت کلیه خدمت گزاران ســــــــــــایت ..
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات