در باب دستور جلسه هفتگی؛ دانایی ، دانایی موثر و سواد
سه شنبه 10 فروردین 1395 ساعت 13:03 | نوشته ‌شده به دست مدیر وبلاگ ابراهیم موحدی | ( نظرات )

به نام او که داناست و دانایی را چون نوری در دل انسان افشاند

درباب دستور جلسه هفتگی : دانایی ، دانایی موثر و سواد


در بخشی از کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر با عنوان میزان دانایی نوشته شده : " ممکن است انسان هایی باشند که با وجود گذشت قرن ها ، در تکامل ، دچار چند گانگی بشوند و بارها اشتباه کنند یا بطور عمد یا سهواً فرقی نمی کند ، هر دو از میزان نادانی آنها حکایت دارد . باید اینجا یک موضوع را متذکر بشویم : میزان دانایی، سواد نیست ، تمدن نیست ، مانند انسان بودن به لباس پوشیدن نیست ، بایستی انسانی اندیشید " .

===============================

دانایی ، دانایی موثر و سواد


دانایی از جمله صفات پسندیده ای است که در همه ادیان ، انسان ها نسبت به آن سفارش شده اند . در طول حیات خود با موضوعات گسترده ای روبروی می شویم که گاهی برایمان خوش آیند و گاه ناخوش آیند است . گاهی سخت و گاهی سهل است . خلاصه با مجموعه ای از اضداد روبروهستیم . انسان دانا ، به صورت کلی کسی است که دارای قوه تشخیص می باشد . تعریف دانایی در نوشتار جهان بینی این گونه است : دانائی ؛ قدرت تشخیص ماهیت اصلی خواسته ها است همچنین در این نوشتار به مثلث دانایی اشاره شده که اضلاع آن عبارتند از تفکر، تجربه و آموزش .

به این ترتیب برای بالا بردن قدرت تشخیص می توانیم از دانائی دیگران استفاده کنیم در بخشی از دعای پایان جلسات کنگره 60 می گوییم ؛ خداوندا تاریکی ها را تجربه نموده ایم ما را با روشنایی ها آشنا گردان .


در اینجا لازم است اشاره ای داشته باشیم به نور به عنوان واسطه ای برای دیدن یعنی هرچقدر که نور بیشتر باشد دید واضح تر است و بالعکس هرچه نور کمتر با شد درجه وضوح دید کاهش می یابد.

با تشبیه خود به دانایی به این نتیجه می رسیم که هرچقدر داناتر باشیم قدرت درک و تشخیص ماهیت خواسته هایمان بیشتر می شود . ما با اطلاع به بیماری سوء مصرف مواد مخدر ، اصطلاحاً وارد تاریکی شده ایم یعنی فرآیند رشد دانایی متوقف شده و یا به دیگر سخن از تعادل خارج گردیده است .
بنابراین می گوییم خداوندا تاریکی ها را تجربه نموده ایم ، ما را با روشنائی ها آشنا گردان . در تبدیل دانائی به دانائی موثر باید اضلاع مثلث دانایی متعادل گردد . طبق تعریف مثلث دانائی موثر بزرگترین مثلث متساوی الاضلاعی است که می توانیم درون مثلث دانائی ترسیم کنیم .

موضوع دانائی و دانائی موثر را با یک مثال ادامه می دهیم .

شخصی را درنظر می گیریم که مبتلا به بیماری سوء مصرف مواد مخدر است تازمانی که مواد مخدر استفاده می کند و از مصرف خود لذت می برد نادان است البته منظور ، نادانی در معقوله اعتیاد یا سوء مصرف می باشد .

هنگامی که در جهت ترک مواد مخدر حرکت می کند به نقطه ای می رسد که متوجه می شود هیچ چیزی درباره ی بلایی که بر سر خود و جسم خود آورده نمی داند این نقطه مصداق همان جمله معروف جناب مهندس دژاکام است که می فرمایند : اول ندانی را بدان تا بدانی را بدانی! در واقع اینجا آغاز دانا شدن است.

شخص مورد مثال ما راه ها و روش های گوناگونی را می آموزد ، تجربه می کند و حتی پیرامون آن فکر می کند . اما زمانی که بهترین راه را پیدا کرد و توانست دانایی های بدست آمده اش را درعمل اجراء کند به نتیجه مطلوب که درمان و در نهایت تعادل است ، رسید آنگاه می تواند مدعی شود که به دانای موثر در مقوله ی مواد مخدر و سوء مصرف آن رسیده است.


در بخشی از کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر با عنوان میزان دانایی نوشته شده : " ممکن است انسان هایی باشند که با وجود گذشت قرن ها ، در تکامل ، دچار چند گانگی بشوند و بارها اشتباه کنند یا بطور عمد یا سهواً فرقی نمی کند ، هر دو از میزان نادانی آنها حکایت دارد . باید اینجا یک موضوع را متذکر بشویم : میزان دانایی، سواد نیست ، تمدن نیست ، مانند انسان بودن به لباس پوشیدن نیست ، بایستی انسانی اندیشید " . هر موضوعی می تواند برای رسیدن ما به انسانی اندیشیدن ، کمک کند . همچنین موضوعات باعث می شوند که برخی از اندیشه انسانی دور شوند.

موضوع " سواد " که ادامه دستورجلسه این هفته است می تواند باعث پیشرفت انسان در مسیر دانایی و همچنین دانایی موثر باشد . از طرفی می تواند باعث بروز حرکات غیر انسانی نیز باشد و باز به نقل از کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر : علم کم انسان را از خداوند دور می کند .

در طول تاریخ شاهد این گونه سوء استفاده ها از علم توسط انسان های باسواد که اندیشه انسانی ندارند بوده ایم . نمونه آشکار آن بمب اتم و نمونه پنهان آن انواع مواد مخدرصنعتی است .


اما قرار است که ما با روشنائی ها آشنا شویم پس باید از سواد بهره کافی در جهت رسیدن به اندیشه انسانی ببریم . طبق فرمان بنیان کنگره 60 ادامه تحصیل لازم الاجراء است ما می توانیم در سفر دوم با برنامه ریزی ، تحصیلاتمان را ادامه بدهیم و برای کاوش در علوم مختلف بهتر است میزان سوادمان را تا آنجا که امکان دارد بالا ببریم .

نویسنده : مسافر فرهاد حاجیان پور

ویرایش و تنظیم : مسافر ابراهیم موحدی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: دستور جلسات هفتگی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic