نقش همسفر در درمان اعتیاد
یکشنبه 22 فروردین 1395 ساعت 06:51 | نوشته ‌شده به دست مهدی قلم فرسا | ( نظرات )

نقش همسفر وخانواده در درمان اعتیاد

به قلم کمک راهنما محمد فنائی

همه ما می دانیم که همسفر نقش بسیار مهمی در درمان اعتیاد مسافر خود دارد.درمان اعتیاد در جمع صورت می گیرد و در جمع این نقش خیلی پررنگتر به نظر می رسد.و این اتفاق زمانی صورت می گیرد که هر کدام ٬ چه مسافر چه همسفر نقش اصولی خود را ایفا کنند.

به این شکل که همسفر باید در کنار مسافر و به موازات مسافر عمل کند و مثل گذشته در مقابل او نایستد.

ما معتقدیم که یک همسفر برای این که بتواند در کنار مسافرش حرکت کند نیازمند آموزش و کسب آگاهی است.

نتیجه دریافت این آموزش و فراگیری در او  تأمل ایجاد می کند٬  تأمل به این معنا که دیگر در کنار مسافرش قرار می گیرد و دیگر در مقابلش نیست و اندیشه هایشان در یک راستا قرار می گیرند.باید بپذیریم که تخریب هایی که ناشی از مصرف مواد مخدر بوده است ٬ بازتاب های این تخریب روی همسفر هم اثر گذار بوده است . پس نتیجه می گیریم که خود همسفر هم باید به درمان خودش بپردازد.

شخصی که سال های سال به دنبال مصرف مواد مخدر بوده ٬ اتفاقات ناخوشایندی را به همسفر خود تحمیل کرده است ٬ و آن همسفر به دلیل نداشتن آگاهی کافی این اتفاقات را در ذهن خودش تلمبار می کند و در نتیجه بعد از مدتی با این ذهن هم هویت می شود ٬ در حقیقت از جنس آن اتفاق می شود . چون دائماْ در قالب ذهن زندگی خودش را سپری می کند و همین باعث درد و رنج برای او می شود.

و همیشه به دنبال این است که برای حل این مشکل با مسافر خود جنگ و ستیز داشته باشد ٬ در حالی که غافل از این است که اگر صد ها سال با این نوع نگاه با مسافر خود و پیرامون خودش و دیگران قدم بردارد ٬ هرگز به آرامش نمی رسد.

اما همسفر در کنگره یاد می گیرد که ذهن واقعیت وجودی تو نیست ٬ درد ها ساخته خود هستند. هیچ دردی نیست که خود ساخته نباشد ٬ درد برای بیداری توست ٬ درد برای رشد توست.

همسفر در اینجا یاد می گیرد که به دنبال این نباشد که خودش را ثابت کند و دیگران را قانع کند که مقصر نبوده است ٬ و زمانی که این آموزش ها تداوم پیدا کند ٬ آرام آرام از آن هشیاری جسمی که برای خودش ایجاد کرده بود ٬ با آن ذهنیتی که بر اساس آن اتفاقات و رویدادهایی که جنسش از نوع فکر است ٬ را در ذهنش داشت و همه ی این ها به صورت درد و رنج بود ٬ به یک هشیاری حضور می رسد.

و در اینجاست که یک تغییر دوباره پیدا می کند و از آن درد و رنج خارج می شود.... دردها ممکن است باشند٬ درد هست ٬ درد تمامی ندارد ٬ ولی نوع نگاه او به آن درد و آن وقایع و اتفاقات عوض می شود.

دیگر به دنبال چراهای گذشته نیست٬ دیگر بحث و جدل ندارد و آن جاست که احساس آرامش می کند و آرامش در حضور است.

در کنگره یاد می گیرد که یک لحظه خاموش باشد ٬ اجازه ندهد که ذهنش حرف بزند٬ چون وقتی که ذهن حرف می زند در واقع آن من واقعی خودش خاموش است. به همین جهت یاد می گیریم که ذهن ما واقعیت وجودی ما نیست .

درست است تمام آفریده ای خداوند سودمند هستند و بیهوده آفریده نشده اند و ذهن هم از همین دسته است.

اما ما گاهی وارد ذهن می شویم و آن اتفاقاتی که بیرون برای ما می افتد را در ذهن روی هم تلمبار می کنیم و سالیان سال با آن ها زندگی می کنیم و دائماْ به درد و رنج ما اضافه می شود.

در حالی که اگر یاد بگیریم که این وقایع و اتفاقاتی که برایمان می افتد و وارد ذهنمان می شوند و مختصر دردی هم ایجاد می کنند برای بیداری من و شماست ٬ نه برای تلمبار کردن و با آن ها زندگی کردن.

عده ای با اتفاقاتی که برایشان می افتد هم هویت می شوند ٬ از آن جنس می شوند که تکیف معلوم است .با یک حال خراب که هیچ آرامشی در زندگی وجود ندارد ٬ چون دائماْ با آن ها زندگی می کند.

اما بزرگترین دانشی که در کنگره به ما داده می شود این است که ذهن برای تو یک مدت کوتاه کاربرد دارد٬ باقی آن درد و رنج است.

بزرگی می فرماید: گرچه اندر پرورش تن مادر است    لیک از صد دشمنت دشمن تر است

درست است که این تن و این ذهن تو را پرورش می دهد و مثل یک مادر مانوس و مهربان و با عطوفت با تو رفتار می کند٬ ولی بدان که اگر آن را نگه داشتی از صد دشمن برای تو دشمن تر است و اگر ما از جنس آن اتفاق شویم باعث درد و رنج انسان می شود و ما باید از آن هشیاری جسم خارج شویم و به هشیاری حضور برسیم.

وقتی به هشیاری حضور رسیدیم در یک فضایی زندگی خواهیم کرد که انرژی هستی از ما می آید و جاری می شود و آن جا آرامش معنا پیدا می کند .

ذهن مثل یک ابر است ٬ شما نمی توانید روی ابر پا بگذارید ٬ چون سقوط می کنید .انسان ها فکر می کنند که اگر ذهن و افکارشان را از خود جدا کنند زندگی شان ساقط می شود ٬ در حالی که من شخصا تضمین می دهم که هر کسی این کار را کرد امکان ندارد زندگی اش خراب شود.

امیدوارم همه ما از این هوشیاری جسم که برایمان ایجاد شده است به هوشیاری حضور برسیم و آن آرامشی که همه به دنبال آن هستیم را در آن ببینیم.

با احترام :محمد فنائی

نویسنده:مسافرقلم فرساPrint Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات