دستیابی به حال خوش
سه شنبه 18 خرداد 1395 ساعت 16:39 | نوشته ‌شده به دست مهدی قلم فرسا | ( نظرات )


دستیابی به حال خوش یکی از اهداف است


به قلم کمک راهنما محمد فنائی


Image result for ‫حال خوش‬‎


همانگونه که در متون و گفتارهای کنگره 60 مطلبی تحت عنوان حال خوش آمده است و میتوان گفت ،این موضوع یکی از بنیادی ترین مقوله هائی است که انسان همواره در تلاش برای دستیابی بدان میباشد.اما از آنجائی که فرد آگاهی لازم رابرای بدست آوردن آن ندارد نه تنها به حال خوش نمی رسد بلکه از آن فاصله گرفته ، تا حدی که گاهاً خود را افسرده و ملول میکند.بطور نمونه ورود به عرصه اعتیاد به مواد مخدر یکی از بارزترین نشانه های عدم آگاهی برای دستیابی به حال خوش است. جماد،نبات و حیوان هر کدام به واسطه داشتن شعور تکوینی همان چیزی هستند که باید باشند.


.

دریا دریایی میکند.گیاهی که استعداد میوه داشتن دارد میوه میدهد و حیوان جز زندگی ،زندگی زیستی و بقای خود خطائی ندارد در واقع همانگونه  که آفریده شده اند و باید باشند هستند و چون آگاهی به آگاهی خود ندارند پس مشکل هم ندارند. مشکل تنها برای انسان است.مشکل انسان از کجا آغاز می شود.

مشکل آنجا است که به چیزی که میخواهم نمیرسم،به عبارتی آگاهی به آگاهی خود دارد خواسته های انسان قابل فهرست کردن نیست و بیشمار است.عالم،عالم عناصر است و عناصر در تضادند خواسته ها هم با هم یکسان نیستند و در تضاد است .تفکیک خواسته ها و راه دستیابی به آنها نیازمند آگاهی است.تنها موجودی که تصمیم میگیرد انسان است و تنها موجودی است که تنهاست،هیچ موجودی احساس تنهائی نمیکند.درست است ممکن است با هزاران مشورت کند ،عیبی هم ندارد .اما وقتی احساس تنهائی میکند که تصمیم میگیرد و آن آخرین لحظه که میخواهد تصمیم بگیرد تنهاست و در آن تصمیم هیچ کس شریک او نیست و چون تنهاست مشکل دارد .و سرانجام با عزم خود و عنایت خداوند و توکل به او حل میشود.و اتفاقاً خدا را در تنهائی می یابد.مادامی که به این و آن توجه داری نمی یابی،زمانی که خود را تنها دیدی به خدا پناه میبری و او را به یگانگی حس میکنی و این خود بلوغ عقلانی است . در این مرحله است که حال خوش رخ میدهد و جان وی را طراوتی تازه می بخشد . موجودی که با همه عظمت در خلقتش و دریای استعداد بالقوه در درونش به جهت حرکت به سوی کمال،گاهاً راه را گم کرده و از فطرت خویش فاصله گرفته و هر چقدر فاصله بیشتر،عمق تاریکی بیشتر خواهد شد.حال اگر فاعلی به غایت کاری که میکند و به عملی که انجام میدهد و به منظور آن نیاندیشد آن عمل خردمندانه نیست .اگر غایت وجود نداشته باشد فاعل وجود ندارد و اگر هم انجام دهد و غایتی نباشد آن عمل بسیار سفیهانه است.کسی که به معنی زندگی نمیاندیشد تنها زندگی زیستی دارد . کسی که هنگام  مرگ نداند برای چه زندگی کرده است فقط یک زندگی حیوانی را پشت سر گذاشته است . پرسش از غایت پرسش اصلی عقل است و موجودی پرسش از غایت میکند که دارای عقل است.

انسانی که مقام خود را نمی شناسد و نمیداند که چقدر همت او میتواند متعالی باشد و انسانی که در عقل، تعالی پیدا نکند همچون سلطنت یک طفل است که با اسباب بازی خود مشغول است و به بازی ها سرگرم است .بازیهائی که منجر به هلاکت انسان میشود و شاید خطرناکترین و مهلک ترین این بازیها ،بازی با مواد مخدر باشد. و عده ای بدون هیچگونه تفکر و تعقلی میخواهند حال خوش و شادی را در بازی با مواد مخدر بیابند که امروز همه میدانیم پا در این وادی گذاشتن چیزی جز بازی با آتش نیست و تکلیف آتش هم معلوم است.خاصیت آن سوزاندن و ویرانگری است .موجودی که در تصور خودش نمی گنجد،ذات خودش را نمیتواند تصور کند ،یعنی ذاتش فوق تصور خوداست.پس چرا به بازیهای کودکانه مشغول باشیم.در هر حال برای رسیدن به حال خوش و دیدن زیبائی و ایجاد شادی شرط اول قدم ،خویشتن شناسی است  با خویشتن شناسی است که میتوان پا در وادی سلوک نهاد . من وقتی نقاط قوت و ضعف خود را بشناسم،آنوقت متوجه میشوم که از گذشتن چه امری و برگرفتن چه امری برایم حائز اهمیت است.در نهایت می شناسد این خود ،یعنی من واقعی از خود خواستن خیلی مهمتر است و ارتباط مستقیم است بین خود شناسی و حال خوش،بدین معنا که هر چقدر خود شناسی بیشتر ،خال خوش بیشتر و طبعاً عکس آن هم صادق است. 


با احترام:محمد فنائی

نویسنده :مسافر قلم فرسا

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات