عدم وهستی
دوشنبه 24 خرداد 1395 ساعت 18:15 | نوشته ‌شده به دست مهدی قلم فرسا | ( نظرات )


عدم و هستی...


به قلم کمک راهنما محمد فنائی

 

بشر سرشک سوزناک هستی خود را عملا در تراژدی و تجربه خود درمی یابد. حوادث ناگواری که بر ما می گذرد ما را با یک حقیقت مواجه میکند و آن اینست که هستی ما در این عالم از تار وجود و پود عدم تنیده شده است و یکی از مهمترین تجربه هایی که انسان از سر می گذراند در واقع کشف سویه های تراژیک این عالم از طریق تجربه مظاهر گوناگون عدم در سطوح مختلف زندگی آدمی است.

تجربه عدم، تجربه حکمت آموز و معرفت بخشی است و انسانی که چندان هوشیاری می یابد و پردهای غفلت را از پیش روی خود کنار بزند و حقیقت جهان هستی را دریابد البته به حکمت ژرفی دست یافته است. وقتی دریای عدم بر ساحل وجود موج می زند در این پیوندها هست که تراژدی متولد می شود.

فرد حکیم عدم را به دو حیث نگاه می کند:

 1- چهره عدم را در زندگی خود رو در رو می بیند و می تواند چشم در چشمان عدم بدوزد. نخستین شهود عدم است در ساختار هستی، در جهانی که خانه ماست. فرد حکیم وقتی به جهان نظر می کند بارزترین آن زوال پذیری است و در واقع زوال پذیری نشان میدهد آنچه در این عالم ما، پایدار و با بقاء می پنداشتیم در واقع اینطور نبوده و گذرااست. در می رسد اکنون امّا دیر یا زود در میگذرد .
2- ساختار وجود خود انسان است که وقتی به هستی آدمی نظر می کند در واقع پود عدم در تار وجود هستی آدمی تنیده شده، به طور مثال مهمترین ویژگی انسان از چشم حکیم عبارت است از مرگ پذیری. با این محتوا از عالم هستی، آدم به پوچی این عالم میرسد. حال با این آگاهی دردناک چگونه واکنشی باید داشته باشد.

عمر خیام: عدم را محض نیستی میداند، پایان راه میداند، با رسیدن عدم همه چیز به انجام می رسد، چیزی ورای عدم نیست، درد بی درمانی است و می گوید این درد را باید کم نمود. توصیه خیامی است که در این تولد تا مرگ باید دَم را غنیمت شمریم.

بزرگ عارفی دیگر (مولانا) می گوید با این سویه از دیدگاه خیام موافقم و آنرا نوعی غفلت زدائی و هوشیاری می داند که البته کار کارستانی است و میگوید من این را می فهمم، امّا انتقادی که به بزرگان دارم، این نگاه معّبر پرده های غفلت و به آغوش غفلت رفتن است و این کار خردمندانه ای نیست. او می گوید اولا ممکن نیست دومّا مطلوب نیست، غیر واقعیت است و در واقع قبول و به رسمیت شناختن بی خبری است.

بطور مثال: اگر کسی درد لا علاجی دارد نباید خود را به بی خبری بزند شاید با سعی بتواند برای آن کاری کند، ثانیا با این عمل نه تنها درمان نمی شود بلکه بیماری او به مراتب شدّت خواهد گرفت پس کوشش بیهوده بِه از خفتن است و در ادامه می گوید چهره تراژیک این درست، امّا این بخشی از حقیقت است ،تمام حقیقت نیست به همین دلیل عالم هستی دارای دو وجه است:

1-وجه غربی  2-وجه شرقی (وجه حجاب آسا، وجه آیه آسا ) که هر زمان خود را با یک چهره به ما نشان می دهد.

عارفی همچون حافظ جهان هستی را از وجه غربی آن نگاه کرده و در شعر معروفش می گوید:
        بنشین بر لب جوی گذر عمر ببین       کین اشارت به جهانِ گذران ما را بس

حافظ در این بیت وقتی این عالم به لحظه عدم می رسد را شکار می کند، و به این جهان از آنسو که می رود نگاه میکند. این همان وجه غربی این عالم است که آنرا غروب می بیند.

مولانا در این باب می گوید:

            این عدم خود چه مبارک جائی است        که مددهای وجود از عدم است

                  همه دلها نگران سوی عدم        این عدم نیست که باغ اِرم است

مولانا این عالم را در لحظه تولّد شکار میکند و عالم را از طلوع نگاه میکند که در حقیقت همان وجه شرقی است.


(در زمان اعتیاد ،پایان راه را همان اعتیاد و ماندن در تاریکیها می دانستیم و در وجه غربی به سر می بردیم، همه چیز را نیستی و نابودی می پنداشتیم امّا با آمدن به کنگره 60 درمان را یافتیم تا بدانیم وجه شرقی هم وجود دارد و هستی در جریان می باشد و درک ما از عدم به هستی رسیده است.)

با احترام: محمد فنائی

نویسنده: مسافرقلم فرسا

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات