کارگاه آموزشی جهانبینی کنگره 60 صورت مسئله اعتیاد
چهارشنبه 24 شهریور 1395 ساعت 16:54 | نوشته ‌شده به دست مهدی قلم فرسا | ( نظرات )
به نام خداوند جان وخرد
 
این جلسه دوازدهمین جلسه از دوره پنجاه و ششم سری کارگاههای آموزش جهان بینی کنگره 60 با دستور جلسه صورت مسئله اعتیاد در روز چهارشنبه مورخ 95/06/24 به استادی و نگهبانی جناب آقای مهندس و دبیری مسافر پیمان راس ساعت 12:00 آغاز بکار نمود.

مسئله اعتیاد، مسمومیت نیست، اعتیاد وابستگی داروئی نیست، اعتیاد جایگزینی مزمن است. (مزمن یعنی کهنه) یعنی به مرور زمان موادمخدر بیرونی و الکل و داروهای روان گردان، به ناقل های عصبی فرد وارد شده اند.

سخنان استاد:

امیدوارم حال همه شما خوب باشد، حال من هم بحمدلله خوب است.
دستور جلسه امروز صورت مسئله اعتیاد است، صورت مسئله اعتیاد، اولین دستورجلسه سالیانه است.  کنگره هم مثل سال تحصیلی، اول مهر شروع می شود، تا اول مهر سال آینده. دستورجلسات جدید اعلام خواهد شد و تا زمانی که اعلام نشده، طبق دستورجلسه قبل پیش می رویم.
چرا اولین دستورجلسه سالیانه، صورت مسئله اعتیاد است؟ برای اینکه شما هر موضوعی را بخواهید حل کنید، اول باید صورت مسئله را داشته باشید. 
اگر صورت مسئله نداشته باشید، اصلاً قادر نیستید، کاری را انجام دهید. اگر می خواهید بیمارستان درست کنید، می گوئید: بیمارستان چند تخت خوابه؟ چند بخش باید داشته باشد؟ چقدر پول می خواهد؟ باید همه چیز را بررسی کنید.
وقتی مسئله اعتیاد را نگاه می کنیم، همه چیز در آن مجهول است. در مسئله درمان اعتیاد، تمام پارامترها مجهول است، یک پارامتر معلوم هم وجود ندارد.
بخاطر همین اگر در اینترنت سرچ کنید، شاید یک میلیون مقاله پیدا کنید. شاید دهها هزار مقاله ISI پیدا کنید که از رده بالای دانشگاهی برخوردار هستند. ولی آیا این دهها هزار توانسته است حتی یک نفر را درمان کند؟ 
اگر توانسته است، حتی یک نفر را درمان کند، بیائید و به من بگوئید که یک نفر درمان شد.
من بیماری ها را به سه بخش تقسیم کرده ام؛ 
دسته اول: بیماری هایی که کاملاً قابل درمان هستند و موقعی که به مرحله درمان می رسند، هیچ آثاری از آن بیماری وجود ندارد. مثل اینکه یک نفر مبتلا به بیماری سل است و بیماری آن درمان می شود و اثرات سل از شخص دور می شود و یا بیماری و خیلی بیماری های دیگر . 
یعنی اینکه جهان علمی کاملاً به درمان آن بیماری آگاهی دارد و آگاه است و کاملاً می تواند آن بیماری را درمان کند و کاملاً می داند که باید چه کار کند که آن بیماری قابل درمان باشد.
دسته دوم: بیماری هایی که علائم بیماری درمان می شوند و خود بیماری درمان نمی شود. مثلاً یک نفر دندانش درد می کند، مسکن می دهیم و دندان دردش ساکت می شود، ولی دندان ترمیم و درست نمی شود. یا یک نفر تب می کند، دارو به او می دهیم و تب او پائین می آید. تب خودش بیماری نیست، تب علامت بیماری است. چیزی که باعث بیماری تب شده است، ممکن است عفونت یا چیز دیگری باشد. 
یا اینکه یک نفر درد دارد، درد علامت تشخیص بالینی است، هرقسمتی از بدن اگر دچار مشکل بشود، بوسیله درد خودش را نشان می دهد. مثل کلیه درد یا دندان درد ، که به شما می گوید من مشکل دارد و باید مرا درست کنید.
اگر کلیه دچار درد نشود، ما اصلاً نمی فهمیم که کلیه دچار مشکل شده است و بعدها باعث می شود که کلیه نابود شود.
اگر فقط به منظور از بین بردن علائم بیماری باشد، می گوئیم درمان از بین بردن علائم بیماری ...
اعتیادی که امروز در سطح جهانی درمان می شود، همین گونه است، یعنی علائم و علامت ها درمان می شود، خود بیماری درمان نمی شود. 
علامت اعتیاد درمان می شود و خود اعتیاد درمان نمی شود.
مثل فرد معتاد، وقتی موادش را قطع می کند، بیرون روی پیدا می کند، بیرون روی علامت قطع مواد مخدر است. داروی دیفنوکسیلات به او می دهیم که شخص بیرون روی اش قطع شود. 
شخص دچار افسردگی می شود، داروئی داده می شود که افسردگی شخص برطرف شود.
شخص دچار اختلالات زناشوئی و ... می شود و دارو داده می شود که علائم و اختلالات زناشوئی شخص برطرف شود.
ولی اینکه شخص الآن خوابش بهم ریخته است، تنبلی، اختلالات زناشوئی و هزاران مشکل دیگر دارد، در موردش سکوت می شود. چرا؟ چون صورت مسئله اعتیاد مشخص نیست. خوب به شخص شربت اوتی می دهیم، باز هم ما علامت را از بین می بریم، بخاطر اینکه بیخوابی و افسردگی را از بین ببریم، مرتب به شخص نگهدارنده می دهیم. 
پس در این مرحله اگر خوب نگاه کنیم، می بینیم که نگاهی که به درمان اعتیاد شده است، نگاه علامتی است. فقط علامت را می بینیم و علامت را از بین می بریم. با این کار بیماری نادیده گرفته می شود.
دسته سوم: درمان تجاری، حقه بازی و کلاهبرداری است. مثلاً در درمانی که به شما قرص هندی می دهند و می گویند کپسول گیاهی. در این کپسول اصلاً گیاه نیست. اگر کپسول را باز کنید، می بینید که انواع و اقسام قرص ها را در آن خرد کرده اند و برای اینکه شما نفهمید، مقداری فلفل تند و علف قاطی کرده اند و به شما داده اند و بعنوان درمان گیاهی از آن یاد می شود. در آن کلی قرص مثل دیفنوکسیلات و متادون  و ... هست. در قدیم هم مقداری تریاک داخل آن می ریختند. پس اینجا درمان حقه بازی و کلاهبرداری است.
 

یا در شبکه های ماهواره ای می بینید که اعلام می کنند، ما داروئی کشف کرده ایم که اگر شما بخورید، قد شما 20 سانت بلند می شود. اگر چنین داروئی هم باشد که یکماهه قد را 20 سانت بخواهد بلند کند، ببینید که چه فاجعه ای بوجود می آید! 
شما بدن را دسته کم گرفته اید. در بدن انسان در هر لحظه میلیاردها واکنش شیمیائی انجام می گیرد، که این شهر وجودی کنترل جسم را برعهده دارد.
آن چیزی که مد نظر اشخاص است، این است که پول بگیرند و درمان به این صورت فقط حقه بازی است. 
کاری که کنگره 60 و صورت مسئله اعتیاد کرد، این بود که بیماری اعتیاد را از دسته دوم وارد دسته اول کرد. کنگره 60 گفت : باید ببینیم که اعتیاد بر اثر چه بوجود آمده است؟ و من باید چه چیز را درست کنم؟ البته تمام این مواردی که من می گویم در کتب پزشکی است، ولی کسی اینها را جمع آوری نکرد و بازنگری نکرد. 
در مسئله اعتیاد، اولین سوال این است که چرا فردی آب انار، آب پرتقال می خورد، مست نمی کند، ولی چرا شراب می خورد مست می کند؟ 
چرا اگر تریاک بخورد، نشئه می شود، ولی اگر قره قوروت بخورد نشئنه نمی شود؟
چرا اگر شخص هروئین را اسنیف کند، نشئه می شود، ولی اگر پودر لباسشوئی را داخل دماغش بکشد، نشئه نمی شود؟ علتش چیست؟
جواب این سوال این است که مواد مخدر و داروهای روان گردان و الکل از سد خونی مغز عبور می کنند، وارد مغز می شوند و آنجا مداخله می کنند. 
سلول های مغز نزدیک به هم هستند و میکروب ها نمی توانند وارد مغز شوند، موادمخدر از این سد عبور می کنند و مشکل ایجاد می کنند. به همین دلیل شخص از تعادل خارج می شود و راه نمی تواند برود. 
مسئله اعتیاد، مسمومیت نیست، اعتیاد وابستگی داروئی نیست، اعتیاد جایگزینی مزمن است. (مزمن یعنی کهنه) یعنی به مرور زمان موادمخدر بیرونی و الکل و داروهای روان گردان، به ناقل های عصبی فرد وارد شده اند. 
ما اگر بخواهیم خواب برویم، باید یکسری مواد شیمیائی باید ما را خواب و بیهوش کنند. باید سروتونین، استیل کولین و آدرنالین باید وارد خون بشوند و شخص به خواب برود. معتادی که موادش را قطع می کند، خواب نمی رود، چون این مواد مشکلات را ایجاد کرده اند. ولی وقتی تریاک را مصرف می کند، بجای موادمخدر درونی از موادمخدر بیرونی استفاده می شود. 
پس نخوابیدن شخص، مشکل فیزیولوژی است و مشکل روانی نیست. 
 
وقتی شخصی که مواد را ترک می کند، دچار اختلالات زناشوئی می شود و سریع به مرحله ارگاسم می رسد، این مربوط به فیزیولوژی فرد می شود و کاری به اختلالات روانی ندارد.
پس صورت مسئله اعتیاد، گفت که مشکل اعتیاد در سه بخش است، جسم، روان و جهان بینی. 
ما در قسمت جسم، فقط با مغز کار داریم، ناقل های عصبی(نوروترنسمیترها) از کنترل خارج شده اند، اولین مقاله صورت مسئله اعتیاد در سال 78 در اولین کنگره سراسری اعتیاد و راهکارهای اعتیاد در دانشگاه اعتیاد ارائه شد و گفتم که مسئله اعتیاد این است و وابستگی داروئی معنائی ندارد. ما موقعی می توانیم اعتیاد را درمان کنیم که این ناقل های عصبی را که از تعادل خارج شده است، به حالت طبیعی و تعادل برگردانیم.
اگر سیستم را معکوس کنیم، بدن به حالت اول خودش بر می گردد.
مقاله بعدی، آنچه خانواده ها باید بدانند.
مقاله بعدی، اعتیاد، درمان و راهکارهای مناسب 
مقاله بعدی، سم نزدائی که من در سمینار پزشکی در دانشگاه زنجان ارائه دادم که در آنجا ثابت شد که سم زدائی عمل مردودی است. 
در پزشکی اگر یک نفر دو سال مرفین به خودش بزند، این شخص را سم زدائی نمی کنند، چون این کار منجر به مرگ می شود. 
هروئین هم همینطور، هروئین دی استیل مرفین است. ولی ما در سیستم پزشکی می گوئیم که مرفین را باید ذره ذره قطع کنیم.  در سیستم پزشکی می گوئیم اگر کورتون مصرف می شود، باید ذره ذره کم و قطع شود، ولی در مورد تریاک و هروئین می گویند که باید این سم زدائی شود و این کار کار خطرناکی است. 
از داخل تمام مقالات، تئوری ایکس استخراج شد. در تئوری ایکس مطرح شد که مجموعه ای در بدن ما حاکم است که به آن سیستم ایکس می گویند، سیستم ایکس میشود مجموعه ناقل های عصبی، مجموعه هورمون ها، مدیاتورها، غدد درون ریز و غدد برون ریز . اینها حالت تعادل هر فردی را بعهده دارند.
هرکدام از این مدیاتورها، ناقل های عصبی نقصان و کم بشوند، خودش را بعنوان یک بیماری نشان می دهد که یکی از این بیماری ها اعتیاد است. 
اگر بیماری ام اس یا پارکینسون را نگاه کنید، یکی از این مواد کم و زیاد شده است. همه بیماری ها بر اثر کمبود یکی از این ناقل ها بوجود می آید و اگر ما این سیستم را به حالت تعادل برسانیم، این بیماری برطرف می شود.
آن چیزی که این سیستم ایکس را خراب کند، آنتی ایکس نامیده می شود. تریاک، مشروبات الکلی، شیشه، هروئین و مواد روان گردان این سیستم را خراب می کند و آنتی ایکس نامیده می شود و به صورت ذره هستند.
 

به صورت موجی هم، افسردگی ، ناامیدی ، غصه خوردن است که اینها هم سیستم ایکس را تخریب می کند.
اگر افکار ما منفی باشد، سیستم ایکس را تخریب می کند، که در پزشکی به آن سایکوسماتیک یا بیماری های روان تنی . شما مشکل جسمی دارید و به پزشک مراجعه می کنید و پزشک به شما می گوید که معده درد شما ریشه عصبی دارد و اینها می شوند بیماری های سایکوسماتیک. 
ما بیش از 150 بیماری سایسکوسماتیک شناخته شده داریم که افکار روی جسم اثر می گذارند و تولید بیماری می کنند. بیشتر خانم ها که دچار سرطان رحم و سینه می شوند، بخاطر ناامیدی و افکار منفی است. نا امیدی بزرگترین دشمن انسان است.
یکی از مقامات بهزیستی آمار داده بود که در ایران، بیشترین عامل خودکشی، نا امیدی است. برای همین می گوئیم که شما اگر الکی خوش باشید 
ز هوشیاران عالم هر که را دیدیم غمی دارد، بزن بر طبل بی عاری که آن هم عالمی دارد. 
امید، توکل بسیار خوب است و نا امیدی و منفی گرایی دشمن انسان هستند.
ما درمان اعتیاد را به نحو مطلوبی انجام می دهیم و روز جمعه هم در دهمین کنگره سراسری دانش و اعتیاد (سالن همایش های رازی) ساعت 10:30 صبح حضور داریم و راجع به شربت تریاک سخنرانی خواهد شد.
دکتر رضا دانشمند  روانپزشک، دکتر آذرش مکری روانپزشک ، دکتر علیرضا نوروزی و من ، چهارنفری پنل درمان اعتیاد با شربت تریاک را برعهده داریم. 
مباحث علمی کنگره به جائی رسیده است که ما در چنین همایش ها و کنگره هایی حرف برای گفتن داشته باشیم.
تصمیم گرفته ام که گروه خانواده شعبه صالحی، تا اطلاع ثانوی تعطیل شود.
شعبه صالحی به کار خودش ادامه خواهد داد، تا اینکه در مورد فعالیت گروه خانواده اش تصمیم گیری شود. چون گروه خانواده صالحی از منابع آموزشی کنگره استفاده نمی کنند. باید همه سی دی ها را گوش کنند، مکتوبات را بنویسند، چون با شمشیر چوبی نمی توان به جنگ رفت. 
خانواده ها در جلسات شعبه صالحی شرکت نمی کنند، تا بعداً تصمیم گیری کنیم. هر شعبه ای که دچار کم کاری باشند، بلافاصله جمعشان خواهیم کرد. در کنگره باید همه علم، دانش و دانائیشان در بالاترین حد خودش باشد.
 
 
نام فایلتاریخمدت زمانحجم (MB)لینک
فایل صوتی سخنان مهندس95/06/2400:32:5915.1دانلود
فایل صوتی رهایی ها95/06/2402:23:5850.2دانلود
 
نگارنده: مسافر احمد شریفیان
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: دستور جلسات هفتگی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات