کارگاه آموزشی عمومی پنج شنبه 95/09/18(وادی چهارم و تاثیر آن روی من)
شنبه 20 آذر 1395 ساعت 22:34 | نوشته ‌شده به دست همسفر لیلا | ( نظرات )

به نام نامی اولین عاشق که اوست

روز پنجشنبه 95/09/18  جلسه‌ی دوازدهم از دور ششم کارگاه‌های آموزشی عمومی ویژه‌ی مسافران و همسفران کنگره 60 شعبه‌ی امین گلی، با نگهبانی مسافر مصطفی، دبیری مسافر حمید و استادی مسافر پیام با دستور جلسه‌ی

"وادی چهارم و تاثیر آن روی من " 

 رأس ساعت 17 آغاز به کار نمود.

خیلی خوب است که ما در تمام موارد به خداوند توکل کنیم تا ما را به راه درست هدایت کند، اما این کار زمانی درست است که ما تلاش و تمام توان خود را برای حل مشکلات به‌کاربرده باشیم و آن‌وقت از خداوند توقع کمک داشته باشیم.

در ادامه مطلب بخوانید...


سخنان استاد محترم :

من قبل از این‌که صحبت‌های خود را شروع کنم به شما عزیزان تبریک می‌گویم به خاطر داشتن چنین شعبه‌ی خوب و قدرتمندی و همین‌طور خدا قوت خدمت عزیزان خدمتگزار این شعبه می‌گویم و از آن‌ها تشکر می‌کنم، چون این عزیزان بودند که بستر خدمت ما را در شعبه‌ی سهروردی فراهم کردند.

ما در سه وادی گذشته کاملاً در مورد خودمان فکر کردیم و یاد گرفتیم که تمام مسائل زندگی خودمان را خودمان باید حل کنیم و کسی از بیرون این کار را برای ما انجام نمی‌دهد؛ و اکنون به وادی چهارم رسیدیم که در تیتر وادی عنوان می‌شود:

(در مسائل حیاتی به خداوند مسئولیت دادن یعنی سلب مسئولیت از خویشتن)

همه‌ی ما انسان‌هایی هستیم که به یک نیروی برتر و یک نیروی مافوق اعتقاد داریم، اما گاهی به‌اشتباه مسائل حیاتی خودمان را و گره‌های زندگی خودمان را برای باز شدن به قدرت مافوق واگذار می‌کنیم؛ اما این کار اشتباهی است. چون زمانی خداوند و یا نیروی مافوق این کار را برای ما انجام می‌دهد که در درجه‌ی اول ما تمام تلاش خودمان را نسبت به حل آن موضوع انجام داده باشیم.

گاهی ما نیروی مافوق را با غول چراغ جادو اشتباه می‌گیریم که از صبح تا شب به او دستور بدهیم و او دستورات ما را اجرا کند. اگر ما دچار مشکلات و سختی‌هایی هستیم که یک نمونه‌ی آن اعتیاد است و توقع داریم که خداوند آن را برای ما حل کند، باید بدانیم که نیروی مافوق را خوب نشناخته‌ایم.

خیلی خوب است که ما در تمام موارد به خداوند توکل کنیم تا ما را به راه درست هدایت کند، اما این کار زمانی درست است که ما تلاش و تمام توان خود را برای حل مشکلات به‌کاربرده باشیم و آن‌وقت از خداوند توقع کمک داشته باشیم.

زمانی که خداوند انسان را آفرید او را بر سر دوراهی قرارداد؛ یک‌راه فسق و فجور و یک‌راه تقوا و به انسان این اختیار را داد که هر راهی را که می‌خواهد انتخاب کند و پایان هر راهی را هم برای ما مشخص کرد. این که اگر دنبال خواسته‌های نفس اماره‌ی خودت بروی به چه سرنوشتی دچار می‌شوی و اگر در صراط مستقیم باشی، چه آرامشی را به دست می‌آوری.

ما انسان‌ها همان‌طوری که خط فکری ما هست، یا بهتر بگویم جهان‌بینی ما آن‌گونه است، به همان‌گونه زندگی می‌کنیم. اگر دچار مشکلات و مسائل و سختی‌هایی هستیم، این نشان‌دهنده‌ی خط فکری و جهان‌بینی ماست.

بهترین راه شناخت خداوند این است که انسان خودش را بشناسد. چون دروازه‌های شناخت خداوند، چیزی نیست، جز شناخت خود انسان. انسان شامل دو صور آشکار و پنهان است؛ صور آشکار همان شهر وجودی یا جسم ماست که اجزای آن را کاملاً می‌شناسیم. صور پنهان هم شامل روح و نفس و عقل و... است.

هر انسان بر اساس دانایی که دارد و آموزشی که دیده است، در یک مرحله از نفس قرار دارد. نفس اماره، لوامه و مطمئنه. نفس اماره بالاترین مرحله‌ی نفس در حیوان و پایین ترین مرحله‌ی نفس در انسان است؛ که انسان کاملاً مطیع خواسته‌های نفس خودش است؛ و انسانی که در این مرحله است، خیلی راحت، ضد ارزش‌ها را انجام می‌دهد و ناراحت نیست؛ مواد مخدر مصرف می‌کند و نمی‌داند دارد با شهر وجودی خودش چه می‌کند، یا غیبت می‌کند، تهمت می‌زند و ...

اما به‌محض این‌که اطلاعات پیدا کرد و دانایی‌اش بالا رفت، وارد مرحله‌ی نفس لوامه یا همان نفس سرزنش کننده می‌شود. اکثر ما که در کنگره هستیم، در این مرحله از نفس قرار داریم و از اشتباهات گذشته‌ی خودمان نادم و پشیمان هستیم.

در این مرحله اگر کار اشتباهی انجام دهیم، آن نفس ما را سرزنش می‌کند؛ اگر مسافری در این مرحله گریز بزند، عذاب وجدان پیدا می‌کند؛ اما این را هم بدانید که نفس اماره و لوامه یک نقطه نیست که از آن خارج شویم و به نقطه‌ی دیگری برویم، به‌صورت یک طیف است. انسان می‌تواند در یک سری از مسائل در نفس اماره باشد، اما در یک سری دیگر از مسائل در نفس لوامه باشد.

مثلاً ما در مورد مصرف مواد در مرحله‌ی نفس لوامه هستیم، اما در مورد مصرف سیگار در مرحله‌ی نفس اماره هستیم و کم‌کم با آموزش‌هایی که می‌بینیم وارد آن مرحله می‌شویم.

اما مرحله‌ی دیگری از نفس وجود دارد که نفس مطمئنه نام دارد که در آنجا دیگر کار اشتباهی انجام نمی‌شود، چه در ظاهر و چه در باطن، چه در خواب و چه در بیداری. کسانی که وارد مرحله‌ی نفس مطمئنه شوند، یعنی در بهشت برین خداوند قرار دارند و جایگاهشان از فرشته‌ها بالاتر می‌رود.

پس فهمیدیم که انسان بر اساس میزان دانایی که دارد می‌تواند خدا را بشناسد و هر چه خداوند را بهتر بشناسد، یعنی این‌که به توانایی‌های خودش آگاهی پیدا می‌کند و می‌تواند از نیروها و توانایی‌های خودش استفاده کند. در اینجا می‌داند که ما دعا می‌کنیم و مورد لطف خدا قرار می‌گیریم، به شرطی که کار خودمان را انجام داده باشیم. من زمانی به رهایی می‌رسم که برنامه‌ی راهنمای خودم را کاملاً اجرا کرده باشم. نمی‌توانم برنامه‌ای که راهنمایم داده را اجرا نکنم و توقع داشته باشم که خداوند هم به من کمک کند. یا هر طور دلم خواست رفتار کنم و توقع داشته باشم که خداوند به من برکت بدهد.

نتایجی که می‌توانیم از این وادی بگیریم این است که مسئولیت‌های خودمان را بشناسیم؛ وقتی مسئولیت‌های خودمان را شناختیم و آن‌ها را اجرا کردیم، خواه‌ناخواه رو به آرامش پیش می‌رویم و خداوند هم به ما لطف می‌کند و القاء افکار مثبت را به ما می‌رساند.

پس تا زمانی که انسان خواسته‌های نامعقول خودش را کنار نگذارد، هیچ اتفاقی نمی‌افتد و هیچ القاء افکار مثبتی برای من رخ نمی‌دهد؛ و باید مسئولیت حیات خودمان را در تمام زندگی بپذیریم.

و مطلب آخر این‌که اگر ما بخواهیم به خداوند برسیم مورد لطف او قرار بگیریم باید به سمت خداوند و در مسیر صراط مستقیم حرکت کنیم. اگر بین ما و قدرت مطلق یک سیم برقرار باشد، ما باید به سمت مبدأ سیم حرکت کنیم و اگر به سمت مخالف آن حرکت کنیم، یکجایی این ارتباط قطع خواهد شد و دیگر آن سیگنال‌ها به ما نمی‌رسد و اگر هم برسد بسیار ضعیف است و قابل حس نیست.

نویسنده: هم‌سفر لیلا

تصویرگر: مسافر کاظم

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: جلسات عمومی(مسافران و همسفران)، پنج شنبه،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مجید شیروی یکشنبه 21 آذر 1395 22:18
درود بر استاد نگهبان معزز .از بیانات استاد لذت بردم
حسن کدخدایی رهجوی اقای ساسانی یکشنبه 21 آذر 1395 14:33
خدا قوت خدمت استاد، نگهبان و دبیر
تشکر میکنم از آقا پیام کمک راهنمای محترم
خدا قوت خدمت خانم لیلا تبریک بابت نوشته روان
خدا قوت به عکاس آقا قربان
تشکر از مدیر وبلاگ آقا ابراهیم ط
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
لینک دوستان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات